Дарунок, якому майже 80 !

  n454-1
 

8 червня 2018 року на Тарасову гору завітало подружжя з Києва — Юрій Гаврилович Пустовійт та Лариса Данилівна Федорова. Вони привезли з собою унікальну річ 1939 року (sic!) — сигнальний примірник афіші виставки, «присвяченої 125-річчю з дня народження великого поета-революціонера Тараса Григоровича Шевченка», яка була відкрита того ж, 1939, року у київському музеї Тараса Шевченка.

          Портрет Кобзаря до цієї афіші виконав Гаврило Михайлович Пустовійт (1900—1947) — уродженець с. Межиріч Канівського повіту Київської губернії, український художник-графік, ілюстратор, педагог, який, як відомо,  вплинув на стилістику і подальший розвиток української станкової та книжкової графіки, плакату, екслібрису. Художник приходиться батьком дарувальнику.

          Гаврило Пустовійт неодноразово звертався до шевченківської тематики: створив літографічний та офортний портрети Кобзаря, станкові твори, а також, до ювілею Тараса Шевченка 1939 року —  графічну композицію для реверсу ювілейної медалі (оригінал зберігається у фондах нашого заповідника і був представлений в експозиції 2010—2014 рр.). 

          Співавтором афіші є Віра Іванівна Бура-Мацапура (1900—1991) — український графік, поліграфіст. Вона виконала шрифти текстової частини афіші.

          Історія побутування тепер вже музейного предмета така. Гаврило Михайлович подарував афішу чоловіку Віри Іванівни — Миколі Івановичу Мацапурі — директору київського Державного музею Т. Г. Шевченка Згодом Віра Іванівна передала її до сімейного архіву Юрію Гавриловичу Пустовійту — сину художника.

            Цього дня ми згадали з Юрієм Гавриловичем та Ларисою Данилівною про проведений спільний мистецький захід 22 серпня 2012 року. Тоді у виставковому залі музею Тараса Шевченка було відкрито другу персональну виставку графічних творів Гаврила Пустовійта. Експонувалося 63 роботи художника з колекції родини та п’ять робіт з колекції Шевченківського національного заповідника (ілюстрації до поеми Тараса Шевченка «Наймичка», які належать до найкращого, що створено з цієї тематики в українській графіці). На відкритті виставки була присутня уся родина митця: Оксана Гаврилівна — донька — кандидат біологічних наук; Юрій Гаврилович – син — скульптор; Ігор Васильович Пустовійт – племінник художника — генерал-лейтенант; Роберт Фрідріхович Пустовійт — племінник — доктор економічних наук, викладач Інституту банківської справи.

          Нинішня зустріч хоч і коротка, але запам’ятається нам усім. А подарована афіша вже стала цінним доповненням до колекції афіш і плакатів заповідника.

Текст і фото : Світлана Брижицька

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

«В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля»

Додано: 19.06.2019, 11:45

15 червня 2019 року на Тарасовій горі у Каневі, відбулося урочисте вручення відзнаки Фонду Тараса Шевченка Далі ...

Раїса Василівна Танана — подвижниця музейної справи

Додано: 12.06.2019, 14:06

Тарас Шевченко єднає народи

Додано: 31.05.2019, 11:37

24 травня на Тарасовій горіпобували учасники ІV Міжнародного проекту-конкурсу Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова