Культурно-мистецький проект, присвячений 100-річчю Української революції та взяття під державну опіку Шевченківського меморіалу

n456-2n456-3 n456

 

22 травня 1861 року українська громада виконала волю Тараса Шевченка і поховала його в Каневі на Чернечій горі. З того часу це місце стало Святинею для багатьох поколінь українців. За словами українського громадсько-політичного і державного діяча, літературного критика Сергія Єфремова: «… ця велика могила справила вже своє найперше діло. Прокинувся народ, воскресла Україна. І воскресши, вона оточить свою найбільшу святиню тими побожними почуваннями, яких заслужив Кобзар безсмертний і його велика могила. Не треба тут ні пишного пам’ятника, ні крикливої розкоші, ні житейського базару: нехай сама могуча природа, як досі, буде пам’ятником тому, хто разом з людиною найбільш любив природу і творив у ній своє природне діло – будив великий народ до великого життя…». 

10 червня 1918 року, 100 років тому, Постановою Ради міністрів Української Держави  під головуванням Федора Лизогуба, було визнано могилу Тараса Шевченка національною власністю. Відзначаючи цю подію, співробітники Шевченківського національного заповідника організували виставку з приватного зібрання та фондової і архівної колекції музею Тараса Шевченка.

Основною ідеєю виставкового проекту є відображення історичної епохи національного відродження України у її динамічному розвитку в період з другої половини ХІХ століття до Української революції (1917-1921), роль і місце Тараса Шевченка та його меморіалу у формуванні української нації. Концептуально виставка сформована з чотирьох тематичних блоків: «Тарас Шевченко як ідеолог і лідер національного відродження (1840-1861)», «Перепоховання Тараса Шевченка у Каневі (1861)», «Шевченкова могила – святиня українського народу (1861-1917)», «Тарасова гора та Українська революція (1917-1921)».

8 червня 2018 року, під час урочистого відкриття виставки, першим заступником генерального директора Ігорем Ліховим була проведена унікальна кураторська екскурсія. Присутні мали можливість почути глибокий екскурс в історію українського народу, побачити цінні музейні предмети: видання творів Тараса Шевченка починаючи з факсимільного видання «Кобзаря 1840», документи, присвячені пам'яті поета, оригінальні листівки, прижиттєві фотографії, живописні полотна художників К. Маланюка, Н. Онацького та невідомого художника з образом Тарасової могили (1910, 1911), портрети, документи та матеріали С. Петлюри, В. Короліва-Старого, В. Науменка, М. Біляшівського, В. Кричевського та багатьох інших особистостей, причетних до формування та збереження Шевченківського меморіалу.

 Лейтмотивом урочистостей  стала пісня «Україно моя!», виконана заслуженим діячем мистецтв, кобзарем Володимиром Горбатюком. А на завершення заходу талановита канівська художниця, заслужений діяч мистецтв Галина Морозова, подарувала у колекцію Шевченківського національного заповідника картину «Українська хата». Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

День Канева

Додано: 17.09.2018, 10:21

15 вересня 2018 року місто Канів відзначило свою ювілейну 940-річницю… Далі ...

Благословенні Богом українки

Додано: 14.09.2018, 14:12

У країнах, що їх Бог благословив вродливим жіноцтвом, красуні мусять бути звичайними собі жінками Далі ...

«Тарасова світлиця» знову відкрила двері

Додано: 6.09.2018, 13:15

В День незалежності України перший народний музей Тараса Шевченка відкрив двері для відвідувачів Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова