Шевченкові дні 2019

Новітня сторінка в історії Чернечої гори розпочалася 22 травня 1861 року, коли було виконано заповіт пророка національного відродження, геніального поета і художника Тараса Шевченка знайти вічний спочинок на Вкраїні милій

Цією історичною подією, означеною Софією Русовою як «перший факт громадського національного життя в Україні», усі ми завдячуємо друзям поета – Григорію Честахівському, Олександру Лазаревському та Варфоломію Шевченку й українцям Петербургу, які виконали його бажання назавжди повернутись додому. Відразу ж після поховання насипали, за козацьким звичаєм, високу могилу, що стала місцем прощі і національною святинею.  

Перейменована прочанами на Тарасову гору, ця вершина стала одним із національних центрів єднання українців довкола ідеї творення Української Соборної Держави.

Згодом, за народні кошти, зібрані «Старою Київською громадою», у липні 1884 року могилу впорядкували, встановили величний чавунний пам’ятник-хрест та побудували хату-сторожку, відому як народний музей «Тарасова світлиця».

З роками до Шевченка все частіше і частіше йшли люди – українці та представники інших народів у пошуках правдивої України. І саме тут, влітку 1891 року, четверо юнаків – Іван Липа, Михайло Базькевич, Микола Байздренко та Віталій Боровик створили «Братерство Тарасівців» – першу таємну організацію, що поставила за мету «визволення народу українського з-під національного і економічного поневолення» та сформувала власний політичний ідеал – побудову Самостійної України.

Особливу роль у формуванні ідеї незалежності України відігравала Тарасова гора і в роки національно-визвольної революції 1917-1921 років. Тож, з ініціативи Василя Короліва-Старого та Симона Петлюри влітку 1918 року рішенням Ради Міністрів Української Держави могилу Тараса Шевченка визнано національною власністю та, разом із мальовничим довкіллям, запропоновано оголосити заповідною територією.

1 травня 1923 року пам'ятник-хрест було скинуто більшовиками з могили та встановлено тимчасовий – чавунне погруддя роботи Каленя Терещенка (нині ці два пам’ятники експонуються перед входом до музею).

Як державну інституцію заповідник створено 1925 року постановою РНК УСРР «Про оголошення території могили Т. Г. Шевченка державним заповідником» – з метою охорони меморіалу і поширення знань про поета.

Сучасного вигляду Шевченківський меморіал набув улітку 1939 року із встановленням на могилі Тараса Шевченка пам’ятника (скульптор Матвій Манізер, архітектор Євген Левінсон) та спорудженням музею (архітектори Василь Кричевський і Петро Костирко), урочисте відкриття яких відбулося 18 червня 1939 року.

Нині Шевченківський заповідник широко відомий у світі культурно-освітній, науково-дослідний і туристичний центр, який вивчає і популяризує надбання української національної і світової історико-культурної спадщини, творчість Кобзаря, історію Тарасової (Чернечої) гори, а також здійснює на своїй території охорону пам'яток від найдавніших часів до сьогодення, оберігає унікальний природно-ландшафтний комплекс Канівського Подніпров’я.

Значення Тарасової гори як національної святині в культурному і суспільно-політичному житті країни особливо зростає у нинішній час утвердження державності української нації. Звідси й зростаючий інтерес численних прочан і туристів з України та десятків країн світу до духовної вершини українського народу.

І цього травня, коли Україна відзначає 158-му річницю повернення свого великого сина до рідної землі. як завжди гостинно відчинені двері музеїв Заповідника для численних відвідувачів, до уваги яких оновлені експозиції та унікальні мистецькі виставки:

Музей Тараса Шевченка

«Тіні світлих снів» – виставка живописних робіт Івана Пилипенка (м. Київ).

«Разом назавжди»(із серії: «Етапи державотворення») – виставка присвячена Дню Соборності України, 100-річчю Акту Злуки УНР та ЗУНР.

- «Образ і слово Кобзаря у вишивці» (відкриття о 13.00). На виставці представлена вишита шевченкіана, що налічує 73 роботи, виконані майстрами Полтавщини та Канівщини за схемами, розробленими  заслуженим майстром  народної творчості України Григорієм Кисілем.

 

Історичний музей

- Виставка нових надходжень до фондів відділу за 2018 рік

 

Музей «Народне декоративне мистецтво Канівщини»

- «Нічний велосипедист» – виставка фоторобіт Руслана Опанасенка (м. Канів)

- «Тарас Шевченко – художник. Погляд з ХХІ століття» – виставка робіт студентів і викладачів Бродівського педагогічного коледжу імені Маркіяна Шашкевича (м. Броди, Львівська обл.)

 

Музей «Літературна Канівщина»

- «Мистецька скарбничка у вінок Кобзареві», до 158-ої річниці від дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі– виставка робіт із колекції творчої спілки «Мистецька скарбничка» (м. Канів)

22 травня

7-00-11-00 – піший перехід «Останнім шляхом Кобзаря» (збір біля Успенського собору)

8-00-9-00 – панахида за упокій Тараса Шевченка в Успенському соборі (площа Соборна) та церкві Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Монастирок) м. Канів

9-00-11-00 – хода з нагоди 158-ї річниці від дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у  Каневі (понад Дніпром)

9-00-17-00 – робота виставок творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва за участю майстрів області та України (підніжжя Тарасової гори)

11-00 – покладання квітів на могилу Тараса Шевченка за участю офіційних осіб, делегацій.

Літія на могилі Т.Г. Шевченка за участі різних релігійних конфесій.

12-00-17-00 – завершальна Акція з вишивання Тарасового рушника з Переяслава-Хмельницького (Тарасова гора)

13-00-15-00 – відкриття виставки «Образ і слово Кобзаря у вишивці» за розробками заслуженого майстра народної творчості Григорія Кисіля та презентація проекту в містах України (виставковий зал та конференц-зал музею Тараса Шевченка).

 

Протягом дня на Тарасовій горі проводитиметься спец погашення «Укрпоштою».

 

На шляху до Шевченківського меморіалу гості зможуть ознайомитися з виставками виробів майстрів народного мистецтва України та області (підніжжя Тарасової гори).

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Дитинства чисте джерело

Додано: 28.05.2020, 18:33

День захисту дітей бере свій початок з 1 червня 1925 року Далі ...

Казковий чаклун Юрій Ярмиш

Додано: 25.05.2020, 18:08

Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається Юрій Феодосійович Ярмиш Далі ...

До 159 річниці повернення Тараса Шевченка в Україну

Додано: 22.05.2020, 13:54

При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова