Музичний світ Петра Чайковського

n556-37 травня минає 180 років від дня народження Петра Чайковського - одного з найвидатніших композиторів світу, композитору  з українським корінням.  «Вальс квітів», «Танець Феї Драже», «Танець маленьких лебедів», «Слов’янський марш» – ось неповний список його всесвітньо відомих композицій, шедеврів класичної музики. Всього Чайковський створив близько 80 музичних творів серед яких три опери та сім симфоній, знамениті балети «Лебедине озеро», «Лускунчик», «Спляча красуня», більше ста романсів. Чайковський творив майже у всіх жанрах музики.

Вся його творчість пройнята любов'ю до життя, його глибоко цікавить і хвилює внутрішній світ людини, її почуття і переживання. Музика Чайковського глибоко лірична. Основним засобом в його творах є багатюща мелодика, співуча, задушевна, легко запам'ятовувана. Ім'я Чайковського відоме всьому світові завдяки великій доступності його музики, завдяки тому, що він завжди говорив простою, зрозумілою музичною мовою, навіть тоді, коли передавав найскладніші і найглибші думки і почуття. Його музика захоплює своєю щирістю, теплотою і глибиною.

Насправді ж Чайковський був не лише українцем, а ще й походив зі старовинного козацького роду, а був він із українського роду Чайок. Прадід композитора, Федір  Чайка, був родом з-під Кременчука, козацьким сотником Миргородського полку, брав участь у битві під Полтавою й помер від ран. Дід майбутнього композитора, Петро Чайка, уродженець села Миколаївки Полтавського полку, навчався у Києво-Могилянській академії. Тоді його козацьке прізвище і переписали на «Чайковського». Ілля Чайковський, батько Петра Ілліча, відомий інженер, народився він в селі Миколаївка Полтавської  області. Здобув медичну освіту і потім служив в якості медичного офіцера.

Народився Петро Чайковський 7 травня 1840року в селищі Вятської губернії (Удмуртія). Петро був другою дитиною в сім'ї. Чайковський все життя з 4 років займався музикою, але його шлях до статусу відомого композитора був тернистим і звивистим. Початкові уроки гри на роялі майбутній композитор здобув у віці п’яти років у Марії Марківни Пальчикової. Мати і батько Чайковського не мали музичної освіти. У родині Петра Ілліча не було професійних музикантів, але всі дуже любили музику: глава сімейства грав на флейті, мати – на арфі і фортепіано. З раннього дитинства хлопчика тягнуло до фортепіано, за яким він проводив своє дозвілля.  Батьки поважали і захоплювалися музичними здібностями Петра, однак пророкували йому зовсім іншу кар’єру - юриста. За їх рекомендацією він вступив в Імператорське училище правознавства, після закінчення якого отримав чин титулярного радника. Смерть матері залишила важкий слід у його душі. Чайковському було тоді всього 14 років. У віці 19 років Петро Ілліч почав службу в Міністерстві юстиції, але, визнавши себе нездатним до цього роду діяльності, вступив до консерваторії Санкт-Петербурга, чим невимовно засмутив свого батька. У 1862-му році він став одним з перших студентів Петербурзької консерваторії по класу композиції.

Ця ідилія тривала до 1865-го року, поки Петро не закінчив  консерваторію з великою срібною медаллю. У той час він написав кантату на оду Шиллера «До радості». Серед інших робіт Чайковського, написаних у студентські роки, можна виділити увертюру до «Грози» Островського і танці дівчат, які він потім включив в оперу «Воєвода».

n556-1

У січні 1866 року Чайковського запросили до щойно заснованої Московської консерваторії,  де Петро отримав місце професора класів композиції, гармонії, теорії, оркестровки.

У 1868 році Петро Ілліч вперше виступає в якості музичного критика. У цей час у Чайковського прокидається інтерес до програмної музики. Йому  пропонують  написати увертюру-фантазію, і він починає працювати над «Ромео і Джульєттою», яка згодом принесла йому світову славу, і з якої популярність композитора почала швидко зростати.

Приблизно в цей же час він познайомився з оперною співачкою Дезіре Арто. Вони були закохані, і навіть планували одружитися. Але не судилося.

Сімдесяті роки ХIХ століття у творчості Петра Чайковського стали часом пошуків. Він захопився минулим Росії, її історією, культурою і побутом, українським походженням свого роду.

Із 24-річного віку Петро Ілліч майже щороку по кілька місяців жив в Україні.

Чайковський неодноразово відвідував Слобожанщину. Особливо йому припала до душі садиба Миколи Кондратьєва, що розташована в селі Низи поблизу Сум. Саме тут він працював над операми "Коваль Вакула", "Опричник", Другою та Третьою симфоніями, створив кілька фортепіанних п'єс та романсів. Знайомство молодого композитора з цим чудовим краєм відбулося в липні 1871 року.

У Кам'янці на Черкащині Петро Ілліч "знайшов відчуття миру в душі, яке даремно шукав у Москві та Петербурзі".

Понад 28 років життя Чайковського пов'язані з містом над Тясмином. Тут він написав "Лебедине озеро", "Орлеанську діву", "Сплячу красуню", "Євгенія Онєгіна". І це не повний перелік творів, над якими він працював у Кам'янці.

У Тростянці він написав свій перший симфонічний твір — увертюру до драми О. Островського "Гроза".

До 1877 стали ходити різні непристойні чутки про його особисте життя, і, щоб покінчити з плітками, він вирішує одружитися на Антоніні Мілюковій, колишній студентці консерваторії. Та всього через декілька тижнів їх шлюб розпався, хоча розлучитися їм не вдалося, і вони так і жили в роздільному шлюбі.

Отримавши певну свободу, він наступного року залишив Московську консерваторію і виїхав за кордон. Цю поїздку проспонсорувала Надія фон Мекк (його таємна прихильниця), вдова залізничного магната, з якою Петро особисто ніколи не зустрічався, але вів активне листування. Їх дивні стосунки завершилися в 1891 році, коли фон Мекк раптово припинила посилати і листи, і гроші. Їй він присвятив свою Четверту симфонію.

Можливо, це стало однією з причин того, що в середині вісімдесятих років Чайковський знову починає активно працювати, його вибирають директором Московського відділення РМО, а його роботи стають широко відомі за кордоном.

Петро Ілліч багато часу проводив в поїздках. Він жив за кордоном, диригував і писав музику.

Наприкінці свого життя він працював все більше не як композитор, а як диригент. У 1889 році він здійснює тур по Німеччині і Швейцарії.  Навесні 1891 року Чайковського запросили на відкриття знаменитого концертного залу в Нью-Йорку, Карнегі-хол. Петро Ілліч сам диригував кілька днів симфонічним оркестром, виконували його твори. Це був час, коли композитор зажив правдивого світового визнання: 1892р. - став академіком Паризької Академії витончених мистецтв, 1893р. – почесним доктором університету в Кембриджі.

n556-2Такий же успіх його чекав в Балтіморі і Філадельфії. Композитор був задоволений таким визнанням його таланту, але несамовито сумував за Батьківщиною.

 Повернувшись, Чайковський оселився в околицях підмосковного міста Клин. Тут він створив балет «Лускунчик», опери «Пікова дама» та «Іоланта», П’яту симфонію, увертюру «Гамлет».

В останній рік свого життя Чайковський з тріумфом диригував своїми симфоніями в Харкові і Одесі. Один з концертів Петро Ілліч дав на підтримку Одеського симфонічного оркестру.

У часи жорстокого наступу імперії на українську мову Чайковський домагався постановки "Тараса Бульби" М.Лисенка українською мовою.

Петро Чайковський помер від холери 6 листопада 1893 року в Петербурзі і похований на цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Всього лише за 10 днів до цього відбулася прем’єра його Шостої симфонії. Олександр III, який був на той час імператором, особисто покрив всі витрати на похорон композитора.

Чайковський увійшов в музичну культуру також як педагог, диригент, музичний критик, як активний громадський діяч.

Був одним із учасників заснування на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства Київської консерваторії. Музика Чайковського справила великий вплив на весь наступний розвиток російської і радянської музики і користується великою популярністю серед широких народних мас всього світу.

 

Валентина Слива

бібліотекар 1 категорії ШНЗ

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Казковий чаклун Юрій Ярмиш

Додано: 25.05.2020, 18:08

Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається Юрій Феодосійович Ярмиш Далі ...

До 159 річниці повернення Тараса Шевченка в Україну

Додано: 22.05.2020, 13:54

А над світом українська вишивка цвіте

Додано: 21.05.2020, 13:56

День Вишиванки в Україні Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова