До Дня Європи в Україні (16 травня)

n557-1

 

n557-2

 

n557-3

 

n557-4

З того часу, як Україна здобула незалежність, перед державою постало питання вибору: членство в Митному Союзі чи приєднання до Європейського Союзу. 

Сьогодні ситуація змінюється і привабливість євразійського вектору різко зменшується. За всієї суперечливості внутрішніх процесів в Україні її суспільно-політичний поступ спрямований на європейську спільноту.

Відносини між Україною та Європейським Союзом були започатковані в грудні 1991 року, коли Міністр закордонних справ Нідерландів, як представник головуючої в ЄС країни, у своєму листі від імені Євросоюзу офіційно визнав незалежність України.

У подальшому стратегічний курс України на європейську інтеграцію був підтверджений та розвинутий у Стратегії інтеграції України до ЄС, яку схвалено 11 червня 1998 року, та Програмі інтеграції України до ЄС,  схвалений 14 вересня 2000 року. В ній була проголошена довготермінова стратегічна мета – європейська інтеграція України.

У 2014 році була підписана Угода про асоціацію та глибоку й всеосяжну зону вільної торгівлі (ГВЗВТ), що стала основним інструментом зближення України та Євросоюзу, сприяючи розвитку тісніших політичних відносин, сильніших економічних взаємозв’язків та поважного ставлення до спільних цінностей. 1 вересня 2017 року після тривалого процесу ратифікації Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі. З цього часу відносини сторін почали розбудовуватися у якісно новому форматі політичної асоціації та економічної інтеграції.

Можливо, громадяни України сприймають євроінтеграцію як суто політичну матерію, предмет міжнародних переговорів, справу президентів та прем’єрів, як укладання угод, підписання протоколів – одним словом, як щось відірване від повсякденного життя. Але це не так. Євроінтеграція, насамперед, має стосуватися внутрішнього розвитку країни, покращення життя пересічної людини.

Після підписання Угоди про асоціацію у 2014 році, виникла потреба підвищення рівня поінформованості всіх членів суспільства з питань європейської інтеграції України. Розвиток мереж і центрів європейської інформації  у бібліотеках, доступність бібліотечних ресурсів та послуг для громадян у всіх куточках держави здатні задовольнити зростаючу потребу громадян в інформації про ЄС та євроінтеграцію.

Незважаючи на те, що пріоритетним завданням бібліотечно-інформаційного відділу ШНЗ є те, щоб через бібліотечні структури якомога повніше представити постать Тараса Шевченка, його місце і роль в культурно-мистецьких та політичних процесах як своєї доби, так і наступних поколінь українців, а також ролі і місця його Меморіалу в історії України та світовій культурній спадщині велике значення також приділяється популяризації євроінтеграійних процесів.

У бібліотечно-інформаційному відділі Шевченківського національного заповідника оформлено Куточок Європейського Союзу: «ЄС на книжковій полиці» у рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам дітей та юнацтва в Україні» де читачі бібліотеки можуть отримати інформацію про історію Європейського Союзу, засади та напрямки діяльності «Прямуємо разом», принципи функціонування ЄС, керівні інституції та органи ЄС та їх діяльність, відносини Європейського Союзу та України, європейські цінності тощо. Відділ активно долучається до відзначення Днів Європи в Україні, популяризує та надає інформацію про Європейський Союз учням шкіл та студентам вищих навчальних закладів; проводить ігри, конкурси та вікторини з європейської тематики.

Відділ співпрацює з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), яка сприяє реалізації прав громадян на вільний доступ до інформації, захищає інтелектуальну свободу, дбає про зростання обізнаності громадян з цих питань. УБА стала переможцем програми Європейського Союзу «Еразмус+ (Жан Моне)» та реалізувала проект «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», в результаті якого розширила мережі центрів європейської інформації (ЦЄІ), створених на базі більшості ОУНБ і відкрила в містах і районах по всій Україні пункти європейської інформації, організувала інформаційно-методичне забезпечення бібліотекарів щодо їх діяльності та активізувала роботу бібліотек з популяризації європейських цінностей.

Сучасні реалії ставлять бібліотекарів перед необхідністю постійно і гнучко змінюватися: удосконалювати структуру обслуговування, запроваджувати нові сервіси, послуги та продукцію, розширювати сфери взаємодії між бібліотеками та іншими установами. Участь у проєктах і програмах, використання інформаційних ресурсів, дискусії, лекції, презентації та ін.. форми культурно-освітньої роботи, що проводяться на базі бібліотечно-інформаційного відділу, сприяють популяризації євроінтеграційних процесів та європейських цінностей в Україні.

Лідія Шрамко, Світлана Бойко

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Дитинства чисте джерело

Додано: 28.05.2020, 18:33

День захисту дітей бере свій початок з 1 червня 1925 року Далі ...

Казковий чаклун Юрій Ярмиш

Додано: 25.05.2020, 18:08

Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається Юрій Феодосійович Ярмиш Далі ...

До 159 річниці повернення Тараса Шевченка в Україну

Додано: 22.05.2020, 13:54

При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова