Виставка «Квіти сонця»

У науково-дослідному відділі «Народне декоративне мистецтво Канівщини» при Шевченківському національному заповіднику відкрито персональну виставку «Квіти сонця» заслуженого майстра народної творчості України, лауреата премії імені Петра Верни, члена національної спілки майстрів народного мистецтва України, народного майстра декоративного розпису Людмили Вітковської із селища Макарів Київської обл..

Народилася Людмила Владиславівна в 1950 році в селі Нові Млини Батуринського р-ну, Чернігівської обл. в сім’ї лікаря. В дитячі та юнацькі роки любила малювати, читати книжки, писати вірші та згодом бажання малювати все переважило. Вийшла заміж і стала жити на Херсонщині, де і розпочала свою творчість. Молода майстриня вчилася сама і навчала дітей – учнів студії «Чонгар-сад» , котрі опановували закони та традиції народного розпису. Нині майстрині Надія Ліхачова та Марія Гусак продовжують справу своєї наставниці. З 1987 року Людмила Владиславівна живе на Київщині: керівник студії декоративного розпису «Червона калина» при загальноосвітній школі села Лишня, веде студію «Барви Здвижа» при Макарівському районному центрі творчості дітей та юнацтва ім.. Данила Туптала. Серед її учнів на Київщині – народний майстер Заліська-Дернова.

Дебютом художниці стала виставка її творів у Національному музеї Т. Шевченка  в Києві у 1977.

Картини Вітковської – це по-дитячому чисті й по народному наївні твори, які ілюструють народні казки і пісні. Їх основні мотиви і сюжети – квіти, дерева, птахи, звірі та  риби. Привертають увагу відвідувачів її роботи: «Тихесенько сонце за гору сідає», «На рідній землі», «Соняхи», «Осінній сад», «Серед квітів», «Літній ранок», «Краса землі», «Радіє горлечка».

Хвилює і історична тематика, зокрема, козацька. Багатьом відвідувачам подобається її робота: «Ой червона річка, чорні береги! Чом ви славу козацькую та й не зберегли?», «Батуринський козак», «Козак Мамай», «Їхали козаки, та всі три однакові».

На релігійний сюжет представлена робота «Втеча до Єгипту».

Дивосвіт майстрині рідним дихає на нас з її картин. Згадуються і українські рушники, орнаментовані розписи будівель хатнього інтер’єру. Згадується і Ганна Собачко-Шостак і Марія Примаченко і, водночас, одразу помічається щось нове, свіже, самобутнє

Колорит творів майстрині співзвучний народній традиції, будується на контрасті гарячих і холодних кольорів, однак є індивідуальним завдяки більшій насиченості тонів. Одну із своїх картин Людмила Владислвівна підписала такими ліричними рядками: «Земля для радості /дарує квіти людям/ і душі їхні зігріває», що, по суті, виявляє її життєве і творче кредо.

Людмила Вітковська учасниця багатьох всеукраїнських і міжнародних виставок. Неодноразово експонувала свої твори: в Українському домі, в Українському фонді культури, Національному університеті ім.. Т. Шевченка, ВДНГ України, Київській обласній державній адміністрації. В містах України: Херсоні, Запоріжжі, Чигирині, Вінниці. В Москві на Олімпійських іграх в 1980 році, а також у місті Пшедбож (Польша) в 2006 році.

Твори художниці зберігаються у музеях Києва, Москви, Вінниці, Чигирина, Пшедбожа т а ін.. В приватних колекціях України, Росії, Болгарії, Бельгії, Ватикана, Грузії, Голландії, Італії, Іспанії, Франції, Польщі, Німеччини, Канади. США, Португалії, Швейцарії, Японії.

Має багато відзнак, почесних, грамот, подяк та медалей. Людмила Владиславівна Відмінник освіти України. Бере активну участь у загальноукраїнських пленерах. Симпозіумах та виставках.

Студія «Київнавчфільм» зняла документальний фільм про майстриню «Намалюй свою квітку». У серії «Видатні майстри українського народного мистецтва» вийшов альбом «Людмила  Вітковська» 2008 р.

 

ст. науковий співробітник

Шевченківського національного заповідника

Н. Басиста

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова