„Світ рисунка”. Знакова виставка на Тарасовій горі.

1серпня 2012 року в урочистій атмосфері високого мистецтва і музики розпочала свою роботу виставка творів видатного українського художника Олексія Федоровича Фіщенка (1920 – 2010). Виставка діятиме до 21 серпня 2012 року.

Ця  подія є результатом співпраці музейного колективу і родини митця, зокрема сина - Дмитра Олексійовича Фіщенка, а також його дружини Світлани. Подарунком музею стали дві олівцеві роботи О. Фіщенка, виконані у 1960 році, незадовго до 100-літнього ювілею від дня смерті Тараса Шевченка: „Будинок Енгельгардта” і „Хата, де вчився Шевченко”.

Олексій Фіщенко є уродженцем Шевченкового краю, він з’явився на світ у 1920р. в м. Умань. Ми, канівчани, як і всі, хто мешкає на Черкащині, відчуваємо глибоку спорідненість з рідною землею, котра дала світові Великого Кобзаря. У своїй знаменитій поемі „Гайдамаки” Шевченко згадує  історично значимі містечка нашого краю:

...Горить Корсунь, горить Канів,

Чигирин, Черкаси...

...А Умань палає...

Олексій Федорович постійно відчував прив’язаність до батьківщини:

Я вогник любові до рідної Землі...

Маленька пилинка своєї Землі.

А мій творчий доробок - це „Сад радості

й печалі душі моєї...”

Такими словами-образами художник окреслював своє життєве і творче кредо.

Молодий О. Фіщенко був учасником бойових дій під час Великої Вітчизняної війни та отримав ряд нагород. Після війни прийняв рішення отримати благородну й одухотворену професію художника – закінчив керамічне відділення Одеського художнього училища, а потім навчався на факультеті графічного мистецтва в майстерні станкової графіки професора О.С. Пащенка у Київському державному художньому інституті. Під час навчання неодноразово бував на літній практиці в Каневі. З 50-х років ХХ ст. Олексій Фіщенко стає постійним учасником республіканських, всесоюзних та міжнародних художніх виставок.

У 1969 році митець отримав звання Заслуженого діяча мистецтв УРСР.

 У 2000-му році О.Ф. Фіщенку було присвоєно високе звання Народного художника України.

Олексій Федорович Фіщенко - видатний художник другої половини ХХст. - початку ХХІст. Саме він виконав величезну працю, яка в українському мистецтві спричинила відродження інтересу до рисунка як до самодостатнього виду графіки. У піднесенні української школи рисунка в останні десятиріччя Олексію Фіщенку належить провідне місце.

 

Вірний своїй патріотичній філософії, художник проносить любов до рідної землі: Придніпров’я, Полтавщина, Київ – місто його долі, окремо шевченківські місця – Звенигородщина і Канів – давні, ще зі студентських літ його уподобання, Крим, Чорноморське та Азовське узбережжя, Карпати... Улюблений художником жанр - станковий рисунок. Давня і незмінна пристрасть Олексія Фіщенка – кольорова ліногравюра: в українському естампі післявоєнних десятиліть йому по праву належить особливе і визначне місце.

Син митця, Дмитро Олексійович Фіщенко, підготував та привіз до Канева лише ту частину художнього доробку, яка представляє досягнення Олексія Фіщенка в царині олівцевого рисунка. Сподіваємося, що наступними етапами співпраці з цією благородною родиною стануть презентації акварелей, пастелей, живопису, і, звісно ж, знаменитих ліногравюр Майстра.

На відкритті виставки родину О. Фіщенка і всіх присутніх привітали генеральний директор Шевченківського національного заповідника В.В. Коломієць, міський голова В.В. Ніколенко. Масштабність особистості О.Ф. Фіщенка та важливість проведення виставки у стінах музею Т.Шевченка в Каневі окреслив митець А.В. Яланський. Вітальне слово до родини художника виголосила завідуюча відділом заповідника Н.В. Долгіч, а також канівська художниця Г.В. Морозова.

Справжньою окрасою мистецького заходу стали виступи викладачів Канівського училища культури О.І. Бутенко (вокал) і Н.В. Решетько (фортепіано).

 Підготувала зав. сектором

виставкової роботи Т.І. Матлах


Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова