З Україною в серці

Кричевські... Це прізвище давно і міцно увійшло в історію українського образотворчого мистецтва. Це найбільша в Україні родина художників, коріння якої знаходиться Україні.

Василь Григорович Кричевський (1873-1952) - творець українського архітектурного стилю, фундатор модерної книжкової графіки, маляр і сценограф, учений і педагог, дизайнер і художник кіно, автор Великого й Малого гербів Української Народної Республіки. Це унікальна постать в історії українського мистецтва ХХ століття, як за різнобічністю діяльності, так і за здатністю в кожній ділянці творчості торувати нові шляхи. Він був ревним колекціонером і прискіпливим дослідником народного мистецтва, виступав у пресі зі статтями з нагальних питань художнього життя. В.Кричевський - один з фундаторів Української академії мистецтва, професор і керівник низки вищих мистецьких шкіл у Києві, Миргороді, Львові.

До творчого доробку В.Г.Кричевського - архітектора  належить його титанічна праця над створенням проекту музею Тараса Шевченка у Каневі. Це була остання здійснена Василем Кричевським праця в архітектурі, його гордість, його біль.

Син Василя Григоровича – Василь, відомий графік, маляр, художник кіно (зокрема й світового фільму «Земля», режисера О. Довженка). Другий син – Микола – відомий аквареліст, який від 1920 року жив і працював у Парижі, де здобув визнання. Не менш талановитою виявилася й донька Василя Васильовича- Катерина Кричевська-Росандіч, яку доля закинула в далекі світи і нині вона проживає в Каліфорнії.

Дякуючи  онуці Василя Григоровича Кричевського - Катерині Кричевській - Росандіч (США), яка дбайливо оберігала  дідову і батькову  спадщину, у 1991році колекція музею поповнилася кількома десятками графічних та живописних робіт, а також меморіальними та колекційними речами знаменитої родини. У 2003 року онука Василя Кричевського Оксана де Лінде передала близько 300 робіт Кричевського від його доньки, що мешкає у Венесуелі, Галини Кричевської-Лінде до Харкова, Полтави, Лебедина, Києва та Канева в дарунок українським музеям.

«З Україною в серці». Так названа мистецька виставка великої української родини Кричевських (Василя Григоровича, його синів Миколи і Василя, невістки Олени та внучки Катерини Кричевської - Росандіч), яка експонується нині у виставковому залі музею Тараса Шевченка на Тарасовій горі. На виставці представлено твори, які подаровані нащадками Кричевських у  колекцію Шевченківського національного заповідника.

У ці зимові дні ми вшановуємо родину Кричевських, геніального архітектора Василя Григоровича Кричевського, якому в ці дні виповнилося б 140 років. На зустріч у Кобзаревому домі, яку організував сектор виставкової роботи Шевченківського національного заповідника, були запрошені гості з Києва - Дмитро Васильович Малаков, науковець, що досліджує творчість родини Кричевських та заступник генерального директора Національного художнього музею - Ігор Дмитрович Ліховий, якому завдячуємо за передані твори родини Кричевських у музей Тараса Шевченка, з Канева - педагоги та студенти Канівського училища культури, учні шкіл, місцеві художники, друзі музею та численна канівська громада. У виступі завідувач сектору виставкової роботи Тетяна Матлах охарактеризувала  творчість Василя Кричевського, його титанічну роботу над створенням Шевченківського меморіалу у Каневі,  розповіла про його талановитих нащадків, які продовжують родинні українські традиції та свято оберігають пам'ять своїх талановитих предків. Завідувач науково - дослідного  відділу Шевченківського національного заповідника Віта Дзима повідомила про цікаві історичні факти, які вона дослідила під час роботи над архівом Петра Костирка, який був залучений Василем Кричевським до роботи над втіленням проекту музею Тараса Шевченка у Каневі. Високу мистецьку атмосферу зустрічі  підтримували чудово виконані  класичні пісні  студенткою училища культури Аліною Скороход під акомпанемент Наталії Решетько.

 

Тетяна Мацієвська, старший науковий співробітник

Шевченківського національного заповідника.

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

135 років "Тарасовій світлиці"

Додано: 6.09.2019, 12:04

27 серпня на Тарасовій Горі відбулося наукове засідання Далі ...

День знань

Додано: 30.08.2019, 18:51

До 200-річчя з дня народження Пантелеймона Куліша

Додано: 7.08.2019, 14:56

7 cерпня 2019 року виповнюється 200 років з дня народження Пантелеймона Куліша Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова