Літературні читання "Мої слова живуть в моїм народі"

n122-2 n122-1
Ці поетичні рядки української письменниці Наталії Замулко-Дюбуше, яка народилася у селі Прохорівці на Канівщині, відбулася як творча особистість і громадська діячка в Україні, а нині живе в Франції, – дали назву літературним читанням,  що відбулися 27 квітня на Тарасовій горі

n122-3

n122-4

n122-5

n122-6

n122-7

 

Ознайомлення з музеями Шевченківського національного заповідника, зокрема – з експозицією музею «Літературна Канівщина», де представлені і книги пані Наталії (цього разу вона привезла в подарунок заповіднику частину свого особистого архіву), пошанування квітами могили Тараса Шевченка стало прологом до справжньої щирої сповіді, яка, за словами письменниці, можлива лише біля батьківського порогу.

Друзі, однокласники, земляки з Прохорівки, громадськість Канева тепло сприймали і мудрі, позначені глибоким досвідом, розкриллям поетичної душі, слова жінки незвичайної долі, її вірші у виконанні автора та студенток Канівського училища культури і мистецтв. Окремі поезії покладено на музику, тож, затамувавши подих, присутні слухали талановите виконання цих пісень директором Канівської школи мистецтв Людмилою Салтиковою та (у відеозапису) – оперною співачкою Світланою Бендіковою (Ізраїль). На зустріч прибув також  композитор, народний артист України Олександр Стадник, який теж виконав для гостей написані ним пісні на слова Наталії Замулко. Креативна особистість притягує до себе таких же творчих людей, а тому серед її друзів багато письменників, художників, співаків, журналістів.

Авторка подарувала кожному з учасників зустрічі свою нову книгу оповідань, нарисів, есеїв «Чужа нація» (2012), з якої, власне, і потягнулася ниточка листування, дружніх зв’язків із Наталією Замулко, що згодом привела до зустрічі на Тарасовій горі. Спілкувалася із талановитою землячкою і цікавою особистістю впродовж майже півроку науковець заповідника Тетяна Мацієвська, яка й була ведучою літературних читань.

Наталія Замулко-Дюбуше звернула увагу на українські видноколи в довкіллі Тарасової гори, що відкриваються від могили Шевченка на Лівобережжя («не забудовані котеджами»), висловила вдячність працівникам заповідника, місцевій владі, державі за їх збереження для сучасників і нащадків. Підкреслила надзвичайну важливість охорони первозданної краси, оспіваної поетом. Таку громадянську позицію пані Наталії виявляла і в 1980-х роках, коли довелося як голові Черкаського обласного комітету захисту миру рятувати Україну від будівництва чергової АЕС на Чигиринщині. Найперше – тоді вона повезла всіх свідомих письменників області на зустріч з керівництвом  чигиринської АЕС. Спільними зусиллями однодумців було зібрано підписи проти промислової експансії, передано їх у вищі інстанції, підготовлено цикл радіопередач.

Розповіді письменниці зачаровують своєю задушевністю, щирістю і теплотою у спілкуванні, вірою в Україну. А в Франції про зустріч із земляками Наталії Замулко-Дюбуше нагадуватимуть подарована картина з видом села Прохорівки і канівських гір (автор – Галина Морозова), «Кобзар» Т. Шевченка та видання заповідника. Заступник генерального директора заповідника, кандидат історичних наук Світлана Брижицька вручила письменниці подяку «за утвердження в світах українського поетичного Слова, національної культури».

До книги вражень у музеї біля могили українського пророка пані Наталія додала і свої слова – «Вклоняюся низько. Вітрило нашої нації – Тарас Шевченко».

   

Ольга Білокінь, учений секретар Шевченківського національного заповідника, м. Канів

 n122-8  n122-9
Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Ремонтні роботи

Додано: 23.11.2018, 08:55

Виставка «Шевченко-художник»

Додано: 20.11.2018, 11:40

13 листопада у науково-дослідному відділі «Літературна Канівщина» відбулося відкриття виставки «Шевченко-художник» Далі ...

Немає поганої поезії...

Додано: 20.11.2018, 11:12

У науково-дослідному відділі «Літературна Канівщина» відбувся літературний вечір Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова