«Рушник Національної Єдності» на Тарасовій горі

22 травня 2013 року в залах музею Т.Г. Шевченка в Каневі було представлено «Рушник Національної Єдності»

 

Довідка про акцію «Рушник Національної Єдності» (на червень  2012 р.)

 

Акція „Рушник Національної Єдності” офіційно почалась 19.02.2007 р.  з наради ініціаторів.

Ідея провести таку Акцію належить Степаненко Тамари Василівні. Узор розроблений  Тележенко О., доповнений майстринями Полтавщини, Одещини, Криму, а також науковими працівниками: Л.Орел,  В.Максим, С.Верговським. Головний консультант по узору Ю.Мельничук.

Вишивати рушник почали 07.06.2007 р. у Запорізькій області, а закінчили майстрині з 20 областей України 7 жовтня 2008 р. у с. Гаспра м. Ялта АРК.. Усього на виготовлення «Рушника Національної Єдності» пішло біля 2-х років та рік на виготовлення полотна (ще 60 років тому).

Відбулось 51 колективне вишивання. Вишивання  відбувались під  загальним керівництвом оргкомітету Акції на чолі з головою В.М. Петренко. Безпосередньо  організацією займались виконавча дирекція Акції «Рушник Національної Єдності» на чолі з Степаненком М.Л.. У всіх областях (містах) допомогу надавали представники місцевої влади (Управління культури), а найактивнішу участь брали майстрині-вишивальниці.

Ні одна з політичних сил України, чи гілок влади не фінансувала цю акцію і не використовувала в політичних цілях.  Вишивання здійснювалось толокою та за фінансовій підтримці ТОВ “Український сувенір”. Було 29 вишивань - в 24 областях, 3 - в АРК, 1 - в м. Севастополі, 9- в м. Києві, 8 -  в діаспорах (Польща, США, Канада, Молдова) та завершальне вишивання 2 – 7 жовтня 2008 р. в с. Гаспра (АРК). Під час вишивань силами ТОВ „Український сувенір,   місцевими управліннями культури та майстринями було  проведено 42 виставки художніх виробів. У виготовлені „Рушника Національної Єдності” брало участь біля 1600 чоловік (вирощування конопель, виготовлення ниток, полотна, розробка узору нанесення його на полотно, виготовлення ниток з вовни їх фарбування,  виготовлення та розпис скрині і котушки, інкрустація і виготовлення скриньки під паспорт, безпосередньо вишивання рушника).

Безпосередньо вишивало: - 1340 осіб, в т.ч.: - близько 110 чоловіків, - 1230 жінок, - 90 дітей до 18 років, - 252 представника українських діаспор. Це люди різних національностей, віросповідань та політичних поглядів. Наймолодша вишивальниця 6 років Паньок Соломія з Харківської області. Найстарша В.Роїк – 98 років, АР Крим.

Брало участь в акції:

Керівників ОДА: 13, в т.ч. заступників 9, вишивало – 6;

Керівників облрад: 6, в т.ч. заступників – 4, вишивало – 2;

Керівників міст, районів: 13, в т.ч. заступників – 2, вишивало – 5;

Керівників управлінь культури областей, міст, районів: 27,  вишивало – 20.

Долучились до організації акції та брали участь у вишиванні „Рушника Національної Єдності”:

- уповноважений Верховної Ради з прав людини Н.Карпачова та надзвичайні і повноважні посли України у Польщі, Канаді та Молдові О. Моцик, І. Осташ, С. Пірожков постійний представник України в ООН Ю.Сергєєв, генеральний консул України в м. Нью-Йорку  М.Кириченко.

Брали участь у вишиванні „Рушника Національної Єдності”:

- Секретар РНБ України І. Плющ, депутат Верховної Ради України В. Куйбіда, дружина Президента України К. Ющенко, Герой України В.Роїк.

Благословляли на вишивання:

- УПЦ Московського патріарху;

- УПЦ Київського патріарху;

- УАПЦ;

- Українська греко-католицька церква;

- духовне управління мусульман Криму.

«Рушник Національної Єдності» освятили в Українському домі під час святкування 1020 річчя християнства в Україні  „Рушник Національної Єдності”  оглянув та освятив Вселенський Патріарх Варфоломій.

Співали під час вишивання: - 59 різних колективів, було 7 концертів і тільки 7 разів вишивали без колективів співаків, а співали самі вишивальниці. Найбільше колективів (13) співало у Волинській області.

За час вишивання на честь „Рушника Національної Єдності” написано 9 віршів, (7 з них виконувались як пісні) та чотири молитви. Створення пісень, молитов продовжується і після закінчення вишивання.

Про акцію повідомлялось  в газетах та журналах не менше 200 разів, було більше 200 передач по радіо та телебаченню (точно підрахувати неможливо).

„Рушник Національної Єдності” має:

- розмір 930 см х 75 см чи 7 кв м;

- вага рушника 4 кг 470 гр. в т.ч. нитки 2058, тканина 2 кг 412 гр.

У комплект до „Рушника Національної Єдності” входять:

-  паспорт 291 арк. у дерев’яній інкрустованій скрині;

- котушка для рушника, розписана уманськими майстрами;

- скриня для зберігання рушника, розписана петриківськими майстрами;

- зошит відгуків;

- фотовиставка акції „Рушник Національної Єдності”

Підрахунки показали, що:

- Для вишивання „Рушника Національної Єдності” треба не менше 4000 чол./год. чи 570 робочих днів однієї майстрині. Кваліфікованій майстрині  потрібно майже 2 роки  (при умові вишивання по 7 год. 5 днів щонеділі).

- Рушник вишивали шістнадцять місяців. Дехто поклав декілька стібків, багато майстринь вишивали від 6 до 20 год. Окремі майстрині при вишиванні гербу України та заключному вишиванні працювали набагато більше. (див. протоколи). Вишивався „Рушник Національної Єдності”  не менше 7500 чол./год. Ще для вирощування конопель потрібен рік (сезон), можна за цей же рік вимочити, пом’яти та вичесати коноплі і сплести нитки, ще за місяць – два виткати та відбілити полотно.

Усього щоб зробити подібний рушник на одному місці  одній майстрині треба не менше 3-х років.

Якщо вишивати колективом (толокою) по усіх регіонах та 4-х діаспорах, то з моменту посіву конопель до закінчення вишивання треба щонайменше 2,5 роки майже щоденної роботи.

Тільки за час вишивання „Рушник Національної Єдності”  провезли близько 57тис. км, в т.ч. 5,5 тис. км залізницею та ще він пролетів літаком 22 500 км. Усього 79000 км без поїздок на презентацію.

«Рушник Національної Єдності» народ визнав ОБЕРЕГОМ громадян України та українців за кордоном.

З 22 січня 2008 р. почався другий етап Акції – його презентація. До травня 2012 р. відбулось 50 презентацій, в т.ч. у Румунії (р-н Мармарощина),  Італія (Удіне, Портогруаро, Местре, Венеція), Німеччина (Мюнхен), Росія (Москва), Канаді (Оттава, Вінніпег, Торонто). В Україні презентовано у містах: Решетилівка,Запоріжжі, Хмельницьку, Луцьку, Чернігові, Іллічівську, Прилуки, Стрій, Моршин; селах: Літки, Дуліби. Всі інші презентації в Києві. Усі презентації проводились одночасно з виставкою старовинних українських рушників, художньої вишивки і мали великий успіх. Відвідувачі виставки, як правило, переконуються, що Україна це держава з давньою історією і великою культурою.

Поки що Рушник зберігається в Дарницькому районі м. Києва вул. Б.Гмирі, 8-Б салон “Український сувенір”

Виконавчий директор акції „Рушник Національної Єдності”: М.Л. Степаненко

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Графік роботи музеїв Шевченківського національного заповідника в святкові дні 15-17 квітня 2017 р.

Додано: 13.04.2017, 17:31

Година пам’яті «За колючим дротом»

Додано: 13.04.2017, 17:27

На відзначення Міжнародного дня звільнення в'язнів нацистських концтаборів Далі ...

Шевченкіана видавництва «Брама-Україна»

Додано: 13.04.2017, 17:20

8 квітня 2017 року в міській Бібліотеці імені Лесі Українки проведено Черкаський книжковий фестиваль Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова