Візит з Севатополя

У світлі грядущого 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря все українство об’єднується навколо Тарасової гори. Цього літа паломництво українців з усіх земель нашої країни та світу стало носити особливий звеличувально - урочистий пошанувальний настрій. Ще задовго до відвідування Шевченкової усипальниці люди готуються морально і духовно, аби поклонитися святій Тарасовій могилі. Це – передвісники потужної і правдивої сповіді українського народу перед Батьком Тарасом за все, що втілено згідно його безсмертних заповітів.

15 серпня 2013 року з Автономної Республіки Крим, з білокам’яного Севастополя на Черкащину завітала делегація  у складі, якої – члени Ради м. Севастополя по відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. Це об’єднання згуртувало під своєю егідою представників різних громадських організацій Севастополя. Голова Ради – Жунько Леонід Михайлович – генеральний директор національного заповідника Херсонес Тавричний, заступник – Дівак Анатолій Євменович. Севастопольці вже давно підготували і виконують програму Шевченкового пошанування. У рідному місті вони постійно проводять зібрання і літературно-музичні заходи коло пам’ятника Т.Г. Шевченку. Там звучить поезія Кобзаря, пісні, музичні твори, а також майорять патріотичні плакати та лозунги з Шевченковими заповітами. На цих заходах виголошуються цікаві факти, отримані під час науково-архівних розвідок, котрі розкривають маловідомі сторінки з життя Тараса Шевченка. Серед учнів шкіл та студентів ВУЗів  постійно проводяться конкурси на краще художнє прочитання поетових творів із визначенням переможців.

Цього року було вирішено відвідати шевченківські місця – Моринці, Шевченкове та Канів. Протягом усієї подорожі здійснюється кінозйомка для створення фільму. Його планується показати на телевізійному каналі м. Севастополь, а якщо буде можливість, то й на одному з всеукраїнських каналів.

До складу делегації увійшло 29 осіб - представники козацтва м. Севастополь, товариства „Просвіта”, Конгресу українців, організацій шкіл та ВУЗів, а також науковці, кореспонденти і літератори.

На Тарасовій горі делегацію зустріли генеральний директор Шевченківського національного заповідника В.В. Коломієць та заступник директора з наукової роботи С.А. Брижицька.

Керівник делегації – Дівак Анатолій Євменович. Серед гостей -  Бойко Василь Олександрович, адмірал козацтва, кадровий морський офіцер-підводник у відставці, наш земляк, уродженець с. Матусів Шполянського району Черкаської обл., Мамчак Мирослав Андрійович – заслужений журналіст України, капітан першого рангу у відставці, талановитий науковець-дослідник.  Також до Канева завітали викладачі разом зі студентами вузів м. Севастополь (НТУ, гуманітарного інституту та ін.) - переможцями шевченківських читань і музичних конкурсів.

Гості вклонилися могилі Тараса Шевченка та ознайомилися з експозицією музею ( екскурсію провела І. Батеровська). Перед входом до музею у їхньому натхненному виконанні відбулася літературно-музична композиція за шевченківською тематикою.

 В урочистій атмосфері нашому музею було передано вазу із землею з Херсонесу. З Шевченкової могили символічно взято пригорщу землі, аби розташувати її коло пам’ятника Кобзареві у Севастополі. На згадку про відвідування могили Шевченка В.В. Коломієць вручив кожному делегатові науково-публіцистичний вісник „Чернеча гора”.

Мирослав Мамчак передав у дар музею три книги: науково-дослідницьке видання „Тарас Шевченко і флот” (видавнича фірма ПрутПринт, Снятин, 2010), а також „Військово-морське будівництво в Україні у ХХ ст. Збірник документів” і „Чорноморський флот. Курсом до України” (обидві – видавництво „Просвіта”, Севастополь, 2013).

Виказуємо велику подяку за сердечний прийом гостей у нашому обласному центрі – Черкасах, а також за організацію поїздки Черкащиною кураторів маршруту – керівництво, професорів і викладацький склад Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. У Черкасах делегацію гостей тепло зустріли ректор, професор університету А.І. Кузьмінський, проректор В.Д. Артюх. До Канева групу супроводжувала кандидат історичних наук, доцент Костюкова О.М., - особистість натхненна і творча. Під час художнього виступу гостей вона прочитала власну поезію, присвячену Кобзареві. Оригінальний рукопис за підписом авторки було передано у дар нашому музею.

Пропонуємо ці поетичні рядки Вашій увазі:

Присвячується Великому Кобзарю

Як звучала бандура,

Як дзвеніла струна!

 А чи все, що задумав,

Наш Кобзар проспіва?

 

Перші ноти – в печалі,

Другі – в небо зійшли

І у світлій печалі

Наші душі знайшли.

 

У зорях світанково

Чарували псальми.

І Шевченкове слово

До небес піднесли.

 

Як приходить одвічно

З коханням весна,

Так звучатиме вічно

Кобзарева струна!

Автор: к.і.н., доцент Черкаського університету імені Богдана Хмельницького Костюкова Олена Миколаївна

15 серпня 2013 р.   (Підпис)

 

Інформацію підготувала Тетяна Матлах.

Фото Юрія Кардаша

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

«Подивись на мене, як я каюсь…»

Додано: 5.02.2017, 17:26

З нагоди 100-річчя від дня смерті Ликери Полусмак було відслужено панахиду Далі ...

Відзначення Дня Соборності України

Додано: 23.01.2017, 18:42

2017-й – рік Української революції 1917–1921 рр Далі ...

Акцент на все життя

Додано: 27.12.2016, 18:47

Тенденція зростання рівня безробіття змушує збільшувати та вдосконалювати форми і методи профорієнтаційного впливу на молодь Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова