Віра Сергіївна Роїк та її родина – друзі Шевченківського національного заповідника

Віра Сергіївна Роїк. 3 жовтня цього року минуло три роки як не стало цієї талановитої жінки-трудівниці. Неможливо кількома рядками переповісти про її життя і творчість, адже її життєвий шлях був довгим і тернистим, а творчий – сповненим втілення в життя нових планів і задумів, що привело до визнання її майстерності як в Україні, так і на світовому рівні.

Колись Віра Роїк мріяла про 100 персональних виставок. Мрія її здійснилась і навіть була перевершена – виставок відбулося близько 260, а сота виставка відбулася в Історичному музеї ім. Д.І.Яворницького у Дніпропетровську. А перша персональна виставка відбулася протягом лютого-березня 1974р. у Сімферополі у виставковому залі спілки художників. Особисто Віра Сергіївна організувала у різних містах України та за кордоном 98 персональних виставок (дані станом на 15.04.2006р.), її роботи зберігаються у 45 музеях різних країн, згадуються авторами 75 книг, довідників, журналів і брошур, у тому числі в Українській енциклопедії.

Завжди під час виставок майстриня проводила майстер-класи, виступала з лекціями про українське мистецтво вишиванки, охоче ділилася досвідом і давала консультації всім, хто цікавився вишиванкою. У 2006р. вона була удостоєна найвищої державної нагороди – ордена Героя України.

Прижиттєва мандрівка "Українського рушничка"

по Україні (1974-2010)

 

М. Сімферополь. Площа В.С. Роїк 

 

Вадим Михайлович Роїк зі своєю дружиною Валентиною Василівною в день ювілею 

Вадим Михайлович Роїк зі своєю дружиною Валентиною, дочкою Аліною, внучкою Аріною на юбілею В.С. Роїк (2006)

Вадим Михайлович Роїк зі своєю дружиною Валентиною Василівною в день ювілею 

Дружня родина Роїків

 

Мозаїчний портрет В.С.Роїк на стіні пансіонату "Мрія"

В редакції україномовної газети "Кримська світлиця"

Виставка, присвячена пам'яті В.С.Роїк в Етнографічному музеї м.Сімферополя. Коровай Вадиму Михайловичу від волинян

Виставка, присвячена пам'яті В.С.Роїк в Етнографічному музеї м.Сімферополя

В Етнографічному музеї м.Сімферополь знаходиться музей Віри Роїк

В КРУНБ ім.І.Я.Франка відбувався вечір пам'яті В.С.Роїк. Вадим Михайлович Роїк на вечорі пам'яті В.С.Роїк

Зі спогадами про В.С. Роїк виступає академік УЕАН, голова Кримської філії наукового товариства ім.Т.Шевченка Петро Вольвач

Виставка у бібліотеці ім. І.Франка

В.М. Роїк з доньками - Лєна (праворуч) та Марина (ліворуч)

Відкриття меморіальної дошки на честь В.С.Роїк в Лубнах

Меморіальна дошка в Лубнах на честь В.С.Роїк

Зі слів подяки Віри Сергіївни Роїк Президенту України Ющенку В.А. після вручення високої державної нагороди - ордена Героя України 21 серпня 2006 року: "Я вдячна долі і своїм батькам за те, що народилась в Україні на моїй милій Полтавщині. Усе моє життя пов'язане з українською вишивкою, все життя я намагаюсь показати людям її красу, її гармонійність, її зв'язок зі старовиною, навчити їх не тільки любити красу, а створювати її.

І ця найвища нагорода свідчить про те, що дещо мені вдалося зробити на благо України, на благо свого народу."

У червні 2009 р. Вірі Сергіївні була вручена пам'ятна ювілейна медаль "225 років Сімферополю", а 5 серпня 2010р. закрилась 145-а персональна виставка, завершився "вишивальний" тур по степовим районам Криму, адже як стверджує Віра Сергіївна, Крим до 60-х років минулого століття не мав своїх традицій в народній вишивці в силу історичних обставин. Не розвивалася в Криму і Українська народна вишивка, тож Віра Сергіївна започаткувала школу народної вишивки і впродовж кількох десятиліть вона змогла зробити Крим ще одним центром української народної вишивки на сучасному рівні на основі старовинних традицій, що пов'язували історично півострів з материковою Україною.

Ще за життя Віри Сергіївни Роїк її заслуги перед національним мистецтвом і культурою набули широкого визначення – безліч звань і нагород. Так, у 2001р. майстриню було нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, у 2003р. – міжнародним орденом Миколи Чудотворця "За примноження добра на землі", котрий занесено у Женевській реєстр найпрестижніших нагород світу, у 2004р. – Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а у 2005р. за багаторічну творчу діяльність, вагомий  особистий внесок у розвиток українського мистецтва нагороджена Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтва України. Її ім'я вибито на стеллі в італійському місті Барі, де покояться мощі Миколи Чудотворця. Найвищу державну нагороду - орден Героя України – Вірі Сергіївні було вручено 21 серпня 2006р.

Щедро ділилася Віра Сергіївна своїм досвідом у авторських статтях, а про її творчість і життєвий шлях було опубліковано безліч статей у газетах, журналах, книгах, каталогах.

Копітку роботу із впорядкування бібліографій Віра Сергіївна здійснювала з 1952 до 2002 року, а з 2003 до 2010 року цю роботу здійснював її син Вадим Михайлович.

В.С.Роїк також брала участь в групових виставках: Всесоюзних, Міжнародних (в Україні) республіканських і закордонних. З 1952р. її роботи експонувалися на 260 різних виставках, а колекції 45 музеїв України та інших країн поповнились її чудовими вишивками.

Талант і наполеглива праця невтомної вишивальниці були визнані і удостоєні багаточисельних дипломів, почесних грамот, подяк, почесних звань, державних нагород.

Режисер В.Глинчак (м.Львів) створив фільм "А на тих рушниках Україна моя…", присвячений життю та творчості В.С.Роїк. Починаючи з 1963р. в пресі почали публікуватися авторські статті Віри Сергіївни, а про талановиту вишивальницю з'явилися публікації набагато раніше.

Цього року в Етнографічному музеї у м.Симферополі було вперше організовано і проведено республіканське бієнале української народної вишивки "Український рушничок" ім. Героя України В.С.Роїк у шести номінаціях.  Переможницею бієнале, володаркою Гран-прі стала Надія Михайлівна Денисюк з м. Мелітополя, яка подарувала Етнографічному музею вишитий декоративний рушник власної роботи.

В.С.Роїк написала книгу спогадів, перше видання якої побачило світ у квітні 2003 року під заголовком "Віра Роїк Мелодії на полотні. Спогади. Вишивки. Відгуки", а у 2012 році її син Вадим Михайлович Роїк здійснив 2-е видання цієї книги, доповнене. У цій книзі Герой України, заслужений майстер народної творчості України, хранителька та пропагандист традицій української народної вишивки В.С.Роїк поділилася спогадами про своє творче, насичене багатьма подіями життя. Книга ілюстрована фоторепродукціями її робіт, переліком статей Віри Сергіївни, а також статей про неї та її вишивки, подано відгуки про виставки.

Презентація другого видання книги В.С.Роїк "Мелодії на полотні. Спогади. Вишивки. Відгуки" відбулася цього літа в українсько - канадському відділі бібліотеки ім. Л.Толстого у Сімферополі.

Книга надзвичайно цікава, з неї читач довідається багато нового, незнаного, а вишивальниці та вишивальники зможуть почерпнути досвід мудрої української вишивальни- ці Віри Сергіївни Роїк, ім'я якої увіковічено як на Полтавщині в рідних Лубнах, так і в інших містах, з якими було пов'язано життя Віри Сергіївни.

З любов'ю ставляться до Віри Сергіївни Роїк у Сімферополі: у квітні 2011р. були відкриті меморіальні дошки на будинку гімназії № 9 і на будинку по вул.Декабристів, 9.

Влада АР Криму виділяє кошти на створення музею української вишивки ім.В.С.Роїк, на видання книг, присвячених її пам'яті. Її іменем вирішено назвати одну з площ Сімферополя.

В День Пам'яті В.С.Роїк 3 жовтня ц.р. почався збір коштів на проектування і будівництво пам'ятника народній вишивальниці на площі, яка буде носити її ім'я. Пом'янути світлу пам'ять цієї надзвичайно доброї людини зібралися у Сімферопольській бібліотеці ім.І.Я.Франка рідні Віри Сергіївни, її учні, представники громадських організацій, органів влади, преси, радіо, телебачення Криму. Зі вступним словом та спогадами про свою матір звернувся до присутніх її син – Вадим Михайлович Роїк. Вів вечір пам'яті В.С.Роїк заслужений артист АР Крим А.Вакуленко. Зворушливими були виступи майстра вишивки із Луцька Юрія Савки, журналістки Євгенії Логвиненко, академіка УЕАН, Голови Кримської філії Наукового товариства ім.Тараса Шевченка Петра Вольвача та  інших.

На вечері пам'яті звучали вірші та пісні присвячені Вірі Роїк. Поет Сергій Сурмач присвятив світлій пам'яті Героя України, уродженої лубенки Віри Роїк вінок сонетів під заголовком "Я, Віра…". Фольклорний ансамбль з Луцька виконував українські народні пісні.

Минуло вже три роки, як не стало Віри Сергіївни, та пам'ять про неї живе і буде жити, адже її творіння, вишиті її чарівними руками будуть радувати ще не одне покоління людей і надихати майстрів вишивки на успіхи в їхній творчості.

Цікавою є статистика:

На науковій основі Віра Сергіївна засвоїла 300 видів техніки вишивання різних народів.

Ще в далекому 1963р. майстриня створила музей декоративно- прикладного мистецтва, завдяки її невтомній подвижницькій праці її ім'я згадано авторами у 1050 різних виданнях, а статті про неї були опубліковані на 12 мовах народів світу. За життя Віра Сергіївна приймала участь у 293 виставках, включаючи 148 персональних, які проводилися в Україні, Росії, Молдові, Латвії, Естонії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Білорусії, Турції. В кінці книги подано карту "Прижиттєва мандрівка "Українського рушничка" Віри Роїк по Україні" (1974-2010). На карті зазначені міста в яких побував "Український рушничок" (124 персональні виставки у 70 містах України і 24 персональні виставки за межами України), а внизу подано панно Віри Сергіївни "Світанок" із задиркуватим голосистим півником. Цей півник завжди супроводжував Віру Сергіївну у її численних подорожах. Так, дійсно, великих успіхів і визнання здобула Віра Сергіївна у своєму житті. По праву Віра Сергіївна завжди гордилася  своєю родиною. Добре ставлення та підтримка рідних надихали її на творчість. Неоціниму допомогу її надавав рідний люблячий син Вадим Михайлович. Він ніколи не шкодував ні часу, ні сил на організацію і успішне проведення виставок, і Віра Сергіївна, оточена любов'ю і родинним затишком гордилася своїм сином, який цього року 29 вересня відзначив свій 75-річний ювілей у колі рідних, близьких та друзів. Привітати ювіляра приїхали його друзі з якими він навчався в Севастопольському технікумі залізничного транспорту та в Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту. Щиро вітали його представники влади Сімферополя. Вадиму Михайловичу по праву присвоєно звання нагороджений орденом "За заслуги перед Вітчизною", адже коли він працював в будівельному управлінні тресту "Дніпротрансбуд", то протягом п'яти років під його керівництвом було споруджено понад тридцяти будинків і виробничих об'єктів.

З 1966 року трудове життя Вадима Михайловича пов'язав з авіацією, здійснював реконструкцію аеропорту "Центральний" у м.Симферополі, у 1974-1982рр. здійснював будівництво другої злітно-посадкової смуги в аеропорту. Після реконструкції аеропорт Сімферополя почав  приймати самі сучасні авіалайнери і навіть став запасним аеродромом для ракетних кораблів типу "Буран" і "Шатл".

У 1982 році Вадим Михайлович очолив групу радянських спеціалістів, займалися реконструкцією аеропорту ім. Хосе Марті в Гавані. За успіхи в розвитку повітряного транспорту СРСР і Куби його нагородили у 1987 році нагрудним знаком "Відмінник Аерофлоту" та медаллю "Ветеран праці".

Протягом всієї трудової діяльності Вадим Михайлович постійно вдосконалював свою майстерність, багато вчився. З 1985 до 2002 року працював генеральним директором Кримського зонального агенства повітряного сполучення ("КримЗАПС"), президентом ОАО "КримЗАПС. Удостоєний високих нагород і почесних звань.

Присутні на ювілейному святі Вадима Михайловича, яке проводилося у Гурзуфі в пансіонаті "Мрія", бажали ювіляру довгих щасливих років життя, успіхів, здійснення мрій та планів на майбутнє. Нещодавно молода онука Роїків Аліна - майбутній кандидат медичних наук - повернулася з Міжнародної наукової конференції з дипломом, який її вручили за блискучий виступ англійською мовою на конференції в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Кілька персональних виставок Віри Сергіївни Роїк з успіхом пройшли в Каневі. Приїздив до Канева тоді і Вадим Михайлович. Колективи музеїв Канева привітали його з ювілеєм. Від колективу Шевченківського національного заповідника вручили вітальну адресу:

Шановний Вадиме Михайловичу!

З вершини Тарасової гори прийміть найщиріші вітання з нагоди Вашого ювілею — 75-річчя від дня народження та щиру вдячність за підтримку і плекання української національної культури!

Діяльність із популяризації мистецького надбання Вашої мами — Віри Сергіївни Роїк, Заслуженої майстрині народної творчості України, заслуженого художника АР Крим, члена Національної спілки художників та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Героя України, доброго друга Національної святині в Каневі - є вагомим вкладом у духовну скарбницю нашого народу.

Цим Ви засвідчуєте вірність найвищому Шевченковому заповіту - любові до України та її національних святинь. Щастя Вам, міцного здоров'я, нових творчих здобутків!

Бажаємо Вам успіхів у всіх починаннях високого натхнення, нових досягнень у збереженні і примноженні духовних скарбів України!

Нехай доля завжди буде щедрою на радість і добро!

Многая літа!

Від колективу Шевченківського національного заповідника

Генеральний директор В. В. Коломієць

29 вересня 2013 року

Родина Роїків передала музеям Канева книги, буклети і газети. Найціннішим подарунком є Посвідчення Президента України В.Ющенка про присвоєння звання Герой України Вірі Сергіївні Роїк. Посвідчення передала сім'я Роїків на зберігання у музей.

Книгу В.С.Роїк "Мелодии на полотне" подарували з присвятою: "Шевченківському національному заповіднику та музею народно-декоративного мистецтва від Державної організації "Всеукраїнський інформаційно-культурний центр" і родини Роїк з вдячністю за популяризацію творчості Героя України Віри Роїк". (Генеральний директор ДО "ВІКЦ" Єрмаков В.Е.).

Подарували книгу Віри Роїк "Мелодии на полотне" (Воспоминания, вышивки, отзывы). (Крымучпедгиз, 2012).  КРП "Видавництво "Кримнавчпед-держвидав".

Книгу "Мелодії на полотні. Спогади. Вишивки. Відгуки." Герой України, заслужений майстер народної творчості України Віра Сергіївна Роїк подала з присвятою: "Посвящаю эту книгу моему горячо любимому сыну Вадиму, который в радости и в горе – всегда рядом со мной, моим внучкам Марине и Алине, правнукам Юлии, Вадику, Арине и Андрейке. Вера Роик."

І, наостанок, до 200-літнього ювілею Т.Г.Шевченка готуються повсюди в Україні. В Автономній Республіці Крим на початку листопада в Міністерстві культури відбулася нарада, на якій вирішено вишити великий Рушник Єднання, який будуть вишивати представники різних національностей і народностей, що проживають в Криму. Започаткують вишивку рушника Шевченківським мотивом однієї з робіт Віри Сергіївни Роїк.

Завідувач cектору науково-дослідного відділу культурно-освітньої роботи

Шевченківського національного заповідника Тарахан В.С.

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...

Українець. Оце і вся моя біографія

Додано: 8.01.2020, 13:54

8 січня 2020 року виповнюється 85 років з часу народження Василя Симоненка Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова