Вечір пам`яті Григорія Донця

30 листопада 1913 року на Канівщині у с.Курилівка народився наш талановитий земляк  Григорій Прокопович Донець. Поет, літературний критик, перекладач, відданий і люблячий син свого народу, своєї епохи. Все своє життя він працював з художнім словом.

Любов до слова зародилася у Г.Донця ще в дитинстві: від доброї, турботливої матері, односельців, вчителів, прочитаних книг. Після розгрому панської економії залишилось багато книг з  панської бібліотеки, чимало цікавих книг було і в церковноприходській школі. Довгими зимовими ночами при тьмяному світлі перечитував він романи Майна Ріда, казки братів Грімм, розкішно ілюстровані видання Пушкіна і Гоголя, Шевченків «Кобзар», оповідання М. Коцюбинського, А. Тесленка, О. Кобилянської, В. Стефаника, вивчив напам’ять багато віршів І. Франка, Л. Українки, С. Руданського, Б. Грінченка. Почав писати, рано – ще школярем. На початку 1928 року в газеті «На зміну» з’являється вірш Г.Донця «Вже сідає сонце».

Г. Донець навчався у Курилівській чотирирічній школі, закінчив семирічку у Каневі, навчався у Бобрицькому с/г технікумі, потім у Черкаському педінституті. Вчителював у селах Курилівка, Мельники Канівського району, викладав українську мову і літературу на кордоні над Збручем у Фрідріхівській с/ш Волочиського району.

У 1939-1946 рр. Григорій Прокопович перебував на військовій службі. Учасник Великої

Вітчизняної війни Радянського Союзу. Брав участь у боях з першого дня війни. Нагороджений бойовими орденами і медалями.

У післявоєнний час Г.П. Донець працював секретарем Канівського райкому партії, на партійній і радянській роботі у Києві. Вісімнадцять років (1962-1980) – вченим секретарем Комітету по Державних преміях УРСР ім.Т.Г. Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва і архітектури.

Кожного року приїзджав Григорій Прокопович на Канівщину.  Неодноразово бував на могилі Т.Г. Шевченка,  творчістю якого захоплювався.

Григорій Прокопович автор 30 поетичних збірок, десятків літературно-критичних статей і спогадів, перекладів з інших мов. Твори Г.П. Донця перекладені азербайджанською, башкирською, білоруською, вірменською, російською, чуваською мовами.

Як поета Григорія Прокоповича хвилювало сучасне і славне історичне минуле українського народу, багатство рідної землі, велич її трудівників.

Віддавши  всього себе, без залишку, творчості Григорій Прокопович Донець закінчив свій земний шлях 27 квітня 1985 року на 72 році життя. Похований у Києві на Байковому  кладовищі.

Вшановуючи пам'ять земляка, працівники науково-дослідного відділу «Літературна Канівщина» спільно з викладачами і студентами училища культури і мистецтв провели у конференц-залі Шевченківського національного заповідника літературно-мистецький вечір «Музо, моя життєдайная сило….», присвячений 100-річчю з дня народження поета.

На вечір прийшли викладачі та учні канівських шкіл, студенти училища культури і мистецтв, громадськість міста.

Привітала присутніх заступник генерального директора з наукової роботи Шевченківського національного заповідника С. А. Брижицька. Майстерно вели вечір, читали поезію Г.П. Донця викладач училища культури і мистецтв В.А. Шевчук, студентки Т. Дмитренко, С. Шевченко, І. Биченко, О. Юдіна, О. Сенченко, поетеса Л.М. Лещенко. У виконанні  хорового ансамблю ІІІ курсу ( керівник І.П. Сокур, концертмейстер В.В. Лисенко), викладача О.І. Бутенко  прозвучали пісні на слова Г.П.Донця та О.П.Кобця. Л.М. Лещенко подарувала присутнім авторську пісню на слова Г.П. Донця.

Заступник голови Канівської райдержадміністрації Г.М. Москаленко повідомила присутніх про відкриття, напередодні ювілею поета, пам’ятної дошки на приміщенні колишньої школи у с.Курилівка. Там на початку 30-х років ХХ ст. учителював Г.П. Донець.

Завідувач відділу Шевченківського національного заповідника Р.В. Танана розповіла про зустрічі з Г.П. Донцем на Тарасовій горі та  у Києві, познайомила учасників вечора із записами, які залишив поет у «Книзі вражень».

Цікавими були виступи М.П. Литовченка - родича Г.П. Донця по матері та Т.І. Яковенко – голови Канівської літстудії «Зорянка».

На вечорі були присутні діти Г.П. Донця: Григорій Григорович, Михайло Григорович, Ніна Григорівна. Григорій Григорович розповів мало відомі факти життя свого батька та представив нову поетичну збірку  «На скрижалях серця». В ній зібрані раніше неопубліковані вірші Г.П. Донця. Кожному учаснику вечора сини Г.П. Донця подарували по примірнику книги.

Творчість Г.П. Донця надихнула провідного зберігача фондів н.-д. відділу «Літературна Канівщина» Т.Є.  Дорошенко. Її вірш «Гортаючи томик Донця» був подарований синам Григорія Прокоповича.

Родині Г.П. Донця були також подаровані ноти нової пісні «Золоті вечори», написаної канівським композитором, викладачем  хорових дисциплін училища культури і мистецтв, головою спілки композиторів Черкащини В.Л. Байкіним на вірш Г.П. Донця «На покошені трави».

 

Завідувач н.-д. відділу «Літературна Канівщина»

Шевченківського національного заповідника

І. К. Юрченко

 

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Письменник країни дитинства Всеволод Нестайко

Додано: 11.02.2020, 10:06

До 90-річчя з дня народження Далі ...

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова