Книга «Співець з Чернечої гори» відзначена премією імені Михайла Максимовича

Конкурсна комісія по присудженню обласної краєзнавчої премії імені  Михайла Максимовича у 2013 році визначила переможців 2013 року. В номінації «колективна праця» лауреатами цієї престижної премії стало науково-популярне видання Співець з Чернечої гори. - Черкаси: Відлуння-Плюс, 2008,  яке підготували до друку - науковці Шевченківського заповідника, члени Національної спілки краєзнавців, Раїса Василівна ТАНАНА – завідувач науково-дослідного відділу «Історія Шевченкової могили», заслужений працівник культури України і Віта Василівна ДЗИМА – завідувач науково-дослідного відділу  охорони пам’яток історії, культури та природи. Автори книги «Співець з Чернечої гори» багато років глибоко досліджують історію Тарасової гори, результати наукових напрацювань оприлюднюють на міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях, у наукових збірниках, численних публікаціях. Вони також провели прекрасну презентацію цієї книги у Каневі за участю відомих в Україні кобзарів..

Однією з найяскравіших сторінок історії Шевченкової могили є тема кобзарства, адже кобзар в уяві українського народу – це носій і виразник народних ідеалів, усталений у колективній свідомості нації образ борця і пророка. Цей образ освячений Шевченковою поезію, його розумінням високої місії Слова у формуванні національної самосвідомості. Традиційним для Тарасової гори стало пошанування великого сина України кобзарями – духовними провідниками нації, яких геній Шевченка підніс на найвищий щабель духовної зрілості і на їх честь свою поетичну збірку назвав «Кобзар». Багатьох народних співців приводили життєві дороги до могили Т. Шевченка.

Серед них і український кобзар Олекса Чуприна, який близько тридцяти років співав на священному місці – Тарасовій горі. Колективне видання, присвячене 100-річчю з дня народження Олексія Чуприни, містить його життєпис,  дослідження про історію кобзарства на Тарасовій горі, цікаві спогади про незабутні зустрічі з народним співцем поетів, письменників, артистів, бандуристів, науковців, родичів та інших його шанувальників з багатьох куточків України, виступи – прощальні слова по відході його у вічність, поезії про нього, репертуар дум-пісень, які він виконував, багато унікальних, вперше опублікованих світлин (значна частина з них виконана фотолітописцем Тарасової гори І. Синящоким). Слід зазначити, що у нинішньому - 2013 році виповнюється 105 років з дня народження українського кобзаря і 20 років з часу поховання його поруч з Тарасовою горою на цвинтарі урочища Монастирок.

Дуже своєчасним і актуальним назвав це видання голова Національної спілки кобзарів України, народний артист України, професор В. Єсипок з огляду на високі  відгуки про цю книгу в українському суспільстві, її велике пізнавальне і виховне значення напередодні 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Здобуття  гідної нагороди - обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича – ще одне цьому підтвердження.

Ольга БІЛОКІНЬ.

    

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Акцент на все життя

Додано: 27.12.2016, 18:47

Тенденція зростання рівня безробіття змушує збільшувати та вдосконалювати форми і методи профорієнтаційного впливу на молодь Далі ...

День пам’яті жертв Голодомору

Додано: 27.12.2016, 18:35

В День пам’яті жертв Голодомору зібралися представники канівської міської влади, громадськості міста, працівники Шевченківського національного заповідника, педагоги і школярі Далі ...

Літературний вечір «Майстер поетичного слова»

Додано: 10.11.2016, 11:10

Відбувся літературний вечір, присвячений 110-й річниці з дня народження поета-сатирика Сергія Воскрекасенка Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова