День пам’яті Тараса Шевченка

 

Колектив заповідника першим поклав квіти на могилу поета

О. Петров, С. Брижицька, Л. Каденюк, В. Кушерець на могилі Тараса Шевченка 

Є. Драп'ятий розповідає про виставку

Екскурсія в музеї Тараса Шевченка 

Екскурсію гостям веде С. Брижицька 

Л. Каденюк і В. Кушерець під час екскурсії

Л. Каденюк під час екскурсії 

Хор товариства «Знання» «Чумаки»

Л. Каденюк оглядає книги черкаських видавців

Учасники пішого переходу на Тарасовій горі 

22 травня 2014 року всі небайдужі до імені і творчості Великого Українця Тараса Шевченка відзначили 153-річницю від дня його поховання в Каневі на колись Чернечій, а тепер  — Тарасовій горі.

За традицією першими квіти на могилу поета  і художника поклали працівники Шевченківського національного заповідника.

Близько  9-ої годині на Тарасову гору першими завітали високошановні гості: Леонід Костянтинович Каденюк, перший український космонавт незалежної України, Герой України, народний депутат України, віце-президент Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», кандидат технічних наук; Василь Іванович Кушерець, голова правління товариства «Знання» України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, президент Університету сучасних знань; Олег Володимирович Петров, народний депутат України, голова громадського об’єднання «Сузір’я».

Для гостей було проведено  екскурсію по території заповідника та по музею Тараса Шевченка заступником генерального  директора з наукової роботи, кандидатом історичних наук  Світланою Анатоліївною Брижицькою.

У цей день на території заповідника експонувалася виставка творів Тараса Шевченка, пам’ятних знаків, присвячених пам’яті Великого Кобзаря заступника голови Федерації профспілок України Євгена Михайловича Драп’ятого.

Близько 11-ї години приїхали представники громадських організацій Києва, молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я»,  ветерани Товариства «Знання» України та аерокосмічної галузі, лектори-шевченкознавці, діячі культури, викладачі та студенти Університету сучасних знань, учні та студенти-переможці шевченківських конкурсів, хор товариства «Знання» «Чумаки», якому днями виповнилося 25 років. Чоловічий хор зачарував своїм потужним і соковито-мелодійним акапельним  співом у стінах  музею Тараса Шевченка усіх слухачів.  Прозвучали пісні з репертуару на слова поета і про нього, з якими хор гастролює в шевченківський ювілейний рік по селам і містам України.

Леонід Каденюк, який до речі був вперше в житті на могилі Кобзаря,  після свого виступу на урочистому мітингу подарував музею Т.Г. Шевченка книгу «Кобзар», котра побувала разом з ним, Державним прапором України, портретом Т. Г. Шевченка, Гімном України у Космосі.  Багаторазовий транспортний космічний корабель «Columbia», на якому перебувала книга в 1997 році облетів нашу планету 251 раз. Це взагалі перша справжня книга в космосі!

За словами Леоніда Каденюка  американські астронавти брали на Місяць «Біблію», і то не у вигляді книги, а на металевій пластинці, на якій помістили 1200 сторінок.

Після польоту Каденюка російські космонавти у 1998 році взяли книгу «Община», а  в 2010 році в космосі побував «Коран».

У 2011 році у звязкузі 100-річчям від дня смерті  Лева Толстого у космосі побувала книга «Cевастопольские рассказы»,  вагою всього 70 грамів.

Леонід Костянтинович сказав, що задумав ще тоді, у  1997 році, подарувати цю книгу на 200-літній Шевченків ювілей.  Тільки не знав у який саме музей. Нині він вважає, що«космічний» «Кобзар» повинен бути саме у музеї біля могили Тараса Шевченка, адже тут був побудований перший музей поета ще в 1884 році.

Космонавт додав, що «Тараса Шевченко - Великий українець - є  символом України і разом із державними символами (прапором  і гербом) побував у космосі».

Найближчим часом «Кобзар», подарований Леонідом Каденюком буде виставлений у музейній експозиції поряд  із усіма «Кобзарями», що видавалися до сьогодні і кожен відвідувач зможе його побачити.

У свою чергу генеральний директор Шевченківського національного заповідника Василь  Тулін  вручив Леоніду  Каденюку Грамоту  «за подвижницьку працю в ім’я рідної держави, вірності найвищому Шевченковому заповіту – любові до України, її національних святинь та з нагоди відзначення 200-літнього ювілею Тараса Шевченка» та подякував від імені колективу за цінний дарунок.

Цього ж дня Леонід Каденюк привітав учасників підсумкового пленарного засідання форуму «Світова духовна велич Тараса Шевченка», що відбувався в рамках Всеукраїнського шевченківського форуму «Свою Україну любіть». (Місце проведення: конференц-зал музею Т.Г. Шевченка).

В урочистостях з нагоди Дня пам’яті  Тараса Шевченка взяли участь міністр культури України Є.М. Нищук та голова Черкаської ОДА Ю.О. Ткаченко. Вони поклали квіти на могилу Тараса Шевченка, виступили із промовами  до шанувальників Великого Кобзаря, підкресливши  актуальність  поетичного слова і постаті митця у нашому непростому сьогоденні та  привітали учасників вищеназваного форуму.

Учасники форуму подарували до зібрання заповідника цінні видання «Кобзарів»: Петро Фединський із США  —  у перекладі англійською мовою, а Валерій  Стралко та Вячеслав Рагойши — у перекладі мовою білоруською.

У конференц-залі музею Т.Г. Шевченка, у присутності учасників форуму, привітали з ювілеєм З.П. Тарахан-Березу, провідного  наукового співробітника, кандидата філологічних наук .

Також привітали  З.В. Ружин, поета, громадську діячку, заслуженого працівника культури України, голову Всеукраїнської громадської організації «Поступ жінок-мироносиць», яка 18 років поспіль організовує і привозить на Тарасову гору у День незалежності України представників усіх земляцтв нашої держави, які дивують гостей неповторними запашними, на дивовижу гарно прикрашеними, випеченими короваями.  Ними  тут же пригощають відвідувачів. Грамоту за подвижницьку патріотичну роботу від імені керівництва заповідника вручив Зої Володимирівні  голова ЧОДА Ю.О. Ткаченко.

На Тарасовій горі усі бажаючі могли  придбати шевченкознавчу та українознавчу літературу, видану черкаськими видавництвами «Брама-Україна» та «Бізнес стиль».

День пам’яті  Тараса Шевченка було продовжено виступами хорових на музичних колективів у нижньому парку заповідника.

 

Світлана Брижицька

Фото:  Юрій Кардаш

Покладання квітів офіційною делегацією 

Біля пам'ятного знака Олексі Гірнику 

 

Звучить вічне слово Кобзаря у музиці

 

Виступ Ю.О. Ткаченка, голови ЧОДА

Виступ Є.М. Нищука, міністра культури України 

Виступ Л.К. Каденюка, першого українського космонавта, Героя України 

Л. Каденюк дарує «Кобзар», що був з ним у космосі музею 

В. Тулін вручає грамоту Л. Каденюку 

Грамота заповідника , якою нагороджено Л. К. Каденюка 

Виступ Є.М. Нищука перед учасниками форуму «Світова духовна велич Тараса Шевченка» 

П. Фединський (США) дарує «Кобзар» англійською мовою музею 

В. Стралко дарує «Кобзар» білоруською мовою 

З.П. Тарахан-Березу вітає з ювілеєм Ю.О. Ткаченко 

З.В. Ружин приймає вітання від Є.М. Нищука та Ю.О. Ткаченка 

Виступ капели бандуристів у нижньому парку

«Кобзар» - перша книга у світі, що побувала у космосі

«Кобзар» англійською мовою

«Кобзар» білоруською мовою

«Кобзар» білоруською мовою

 

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Малий Тарасик на гостині у школярів

Додано: 22.03.2017, 09:46

Незвичайний урок-лекція пройшов у 2-Б класі Далі ...

Тарас Шевченко і канівські школярі

Додано: 22.03.2017, 09:34

16 березня 2017 року було проведено презентацію книги «Тарас Шевченко. Канівський кобзарик» Далі ...

Мир, єдність, любов до України

Додано: 12.03.2017, 18:14

Шевченківський березень на Тарасовій горі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова