Герой свого часу / До 200-річчя від дня народження М.Ю. Лермонтова

 

Герой свого часу

/ До 200-річчя від дня народження

М.Ю. Лермонтова

(1814-1841)

Жива

Душа поетова святая,

Жива в святих своїх речах,

І ми, читая, оживаєм,

І чуєм бога в небесах.

Т. Шевченко.

 

15 жовтня виповнюється 200 років від дня народження геніального російського поета, прозаїка, драматурга, художника Михайла Юрійовича Лермонтова. Непересічний герой свого часу, він залишив визначний слід у світовій літературі. Це період розквіту таланту О. Пушкіна, М. Гоголя, В. Белінського, Т. Шевченка. 1814 - це рік народження двох великих поетів світового значення М. Лермонтова і Т. Шевченка. Єдина прижиттєва збірка поезій Лермонтова вийшла в тому році, що й «Кобзар» - 1840.

Відношення поета до творчості Лермонтова відображено в поезії «Мені здається, я не знаю». Багато спільного в поетичних творах Т. Шевченка і М. Лермонтова: мотиви свободи особитості.

Біографи доводять, що в день смерті Шевченка, на його столі лежав томик Лермонтова, який був одним з найулюбленішим поетів Тараса Григоровича.

В «Щоденнику», від 20 липня 1857 року він записав: «…наш великий Лермонтов».

 Їх об’єднувала не лише височінь вершин світової поезії, але й мистецтво відображення видимого у формі живописного зображення.

Перебуваючи в засланні, Шевченко просить друзів переслати твори Лермонтова, це є свідченням того, що він очевидно шукав підтримки, як ніби спілкуючись з близьким другом.

«Так мені тепер тяжко, так тяжко, що якби не надія хоч коли-небудь побачить свою безталанную країну, то благав би господа о смерті... - пришліть, ради поезії святої Лермонтова, хоч один том, велику-превелику радість пришлете з ним вашому удячному і безталанному землякові» /з листа Т. Шевченка до М. Лазоревського, 20 грудня 1847 р.

Максим Рильський писав: «Можливо в усіх слов’янських літературах не було більших співців гніву, співців обурення, співців зневаги, як Лермонтов і Шевченко».

До ювілею М. Лермонтова в приміщені наукової бібліотеки розгорнута книжково-ілюстративна виставка: «Герой свого часу», на якій представлені твори поета та художника, всього 45 видань, з них 5-ть видань ХІХ ст. Бібліотека пишається виданням «Пушкинского дома» (1981 р.), «Лермонтовской энциклопедией».

До 200-ліття М. Лермонтова видавництво «Либідь» (2013 р.) порадувало шанувальників творчості поета прекрасним подарунковим виданням «Душа мов має крилами…»: (Перлини українських перекладів поезії Михайла Лермонтова), проілюстрована його роботами.

 

 

 Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Письменник країни дитинства Всеволод Нестайко

Додано: 11.02.2020, 10:06

До 90-річчя з дня народження Далі ...

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова