Святая Мати- Покрова

n225-1

n225-3

n225-5

n225-7

n225-10

n225-11

n225-14

n225-15

n225-17

n225-19

Під такою назвою відкрилася виставка української ікони художника–живописця Олександра Охапкіна.

Шлях розвитку українського народу освітлений світлом Христової Віри. З давніх часів у кожній українській хаті на покуті висіли ікони, пишно вбрані у вишиті рушники. З іконою батьки благословляли дітей на весіллі, з іконою проводжали рідних у далеку дорогу.

Напередодні Свята Покрови Пречистої Богородиці, Дня Українського козацтва у Шевченківському національному заповіднику було відкрито виставку народної ікони під назвою «Святая Мати - Покрова». Автор живописних ікон Олександр Охапкін – відомий український художник з м.Олександрії Кіровоградської області. 

Народився Олександр Охапкін на Житомирщині, початкову мистецьку освіту одержав у Дніпропетровському художньому училищі, продовжив навчання на факультеті живопису Київського державного художнього інституту. Нині художник працює у галузі станкового малярства, займається оформленням та ілюстрацією книг. Останнім часом особливу увагу надає створенню народної української ікони. В його мистецьких творах синтезуються традиційні техніки стародавнього іконопису та сучасні мистецькі напрацювання. За твердженням доктора мистецтвознавства Дмитра Степовика: «Унікальна особливість української ікони – в її стильовій мінливості. У стильовому різнобарв’ї. В уважному придивлянні її творців до того, що, і як малюють на сході й заході, у Візантії й на Балканах, у Римі й Грузії, у Московії й Польщі, у Литві й Білорусі. І це не означає, що наші творці священних образів брали щось зо всіх цих сторін, що оточували давню Русь-Україну й оточують її тепер. Придивлялися до чужого, але не забували свого. А своє – це вишуканий стиль української народної творчості й українського народного образотворчого та декоративного мистецтва. Левова частка неповторних особливостей української ікони походить від народного розуміння прекрасного. В думках українця ніколи не було, що Господь Ісус Христос, свята Богородиця Діва Марія, наші національні християнські канонізовані святі, починаючи від рівноапостольних Ольги, Володимира, від святих Антонія, Феодосія й інших чудотворців Києво-Печерських, – що вони не прекрасні духовно й тілесно. Тому й не прижився в українському церковному малярстві стиль візантинізму, де тілесна природа святих відходила на задній план, схематизувалася. Українець і українка не розуміли, в чому сенс розділення духовної краси з тілесною? І тут віра наших людей дивним чином збігалася з Біблією, де ніколи не зазначалося, що той чи той святий мав невиразний лик, був поганий назовні, а навпаки: в багатьох місцях Священного Писання зазначається краса людей, близьких до Бога й улюблених Богом». Такі образи на іконах створює Олександр Охапкін.

Мистецькі твори художника знаходяться у колекціях українських музеїв, приватних збірках України, Німеччини, Франції, Канади, США, Польщі, Італії. Дякуючи українській поетесі, голові Громадського об'єднання «Поступ жінок-мироносиць» Зої Ружин, живописні народні ікони Олександра Охапкіна представлено на виставці у Шевченківському національному заповіднику (м.Канів).

У день урочистого відкриття виставки до Канева приїхав художник - Олександр Охапкін. Вітати художника з відкриттям виставки на Тарасовій горі прийшли студенти мистецького факультету Канівського гуманітарного інституту на чолі з директором Віктором Тихомиром та викладачами навчального закладу. Зі словами вдячності за створені українські ікони до автора звернувся генеральний директор Шевченківського національного заповідника Василь Тулін. Освятив кожну ікону у виставковому залі і помолився за мир і здоров'я українців священик Української Православної Церкви Київського Патріархату з Канева - Сергій Нікітін. Про чудодійність кожної ікони присутнім розповів священик Української Автокефальної Православної Церкви (м.Канів)- Володимир Червонніков. 

Оглянути виставку української ікони до музею Тараса Шевченка завітав Фріц Маєс (м.Фірзен, Німеччина). Давній друг громади Канева з німецького міста-побратима у своєму виступі передав стурбованість свого народу ситуацією на сході України. Але він вірить, що такі культурологічні заходи як мистецькі виставки, спільна Молитва біля ікон об’єднують український народ і укріплюють віру в майбутнє України. 

Микола Москалець, канівський поет, громадський діяч висловив думку, що музей Тараса Шевченка організовує надзвичайно цікаві культурологічні проекти для канівців та гостей міста, виконуючи функції міського Шевченківського центру. Сподівається, що кожного року у стінах музею Тараса Шевченка будуть експонуватися твори видатних художників з України та закордону, проводитимуться вечори класичної музики, відбуватимуться прем’єри спектаклів.

Захоплений українською народною іконою Олександра Охапкіна, доцент кафедри хореографії Канівського гуманітарного інституту Михайло Волков висловив побажання організувати виставку ікон «Святая Мати-Покрова» у всіх регіонах України.

Про творчий шлях художника, його мистецькі здобутки розповіла Зоя Ружин. Активна українська громадська діячка, у рік 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка, організувала сотні літературно-мистецьких заходів по всій Україні. Кілька разів перебувала у зоні АТО на сході країни. Завжди з собою брала портрет Тараса Шевченка, створений рукою Олександра Охапкіна, який був своєрідним оберегом у важкій дорозі. Сьогодні цей портрет художник дарує у колекцію Шевченківського національного заповідника. Наприкінці виступу Зоя Володимирівна запросила всіх присутніх стати учасниками нової культурологічної акції «Прапори єднання»: прапори міст України будуть підняті представниками Громадського об'єднання «Поступ жінок-мироносиць» на горі Говерлі. Прапор Канева гості привезуть з Тарасової гори. Канівці і гості міста приєдналися до участі у акції і спільною молитвою на могилі Тараса Шевченка засвідчили своє бажання жити у мирі та злагоді в ім’я слави рідної України.

Старший науковий співробітник сектору виставкової роботи - Тетяна Чулкова

Фото: Юрій Кардаш

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова