Зустріч із львівськими митцями

«Тепло нам було від Ваших добрих сердець... Нехай буде благословенною свята Тарасова земля», – такими словами Зеновія Філіпчук, завідувач Народного музею Тараса Шевченка у Львові, завершила подячний лист на адресу Шевченківського національного заповідника, в якому поділилася враженнями від зустрічі львівських письменників, культурних діячів, музейних працівників із канівськими однодумцями 9 квітня 2017 р. на Тарасовій горі: «Ходжу по Львову, а голова моя з думками  у Вас. Для мене ці враження є дуже цінними, побачене і почуте  використаю у розповіді в Музеї».  Поїздка до Канева відбулася після участі в книжковому фестивалі в Черкасах.           

– У цей час, напередодні Воскресіння Христового, коли збираються родинами, Ви прийшли до Батька української нації, – підкреслив Ігор Ліховий, вітаючи гостей, коли ознайомив їх із Шевченківським меморіалом та оновленою музейною експозицією. Могила Тараса Шевченка, неповторні видноколи – «ота благодать над Дніпром», місце подвижницького чину Олекси Гірника стали для львів’ян незабутніми.

Всі присутні вшанували хвилиною мовчання світлу пам’ять кобзаря Василя Литвина, з яким цього дня прощалась Україна.

Зацікавлено було сприйнято аудиторією розповідь Любові Хомчак,  голови ГО «Книжкова толока» про традицію книжкових мандрівок Україною. «Розмову поведемо так, ніби з нами присутній  Тарас Шевченко, – відзначила вона. – Цього року ми вбираємо енергію черкаської землі».

Відома письменниця, поетеса, педагог, журналіст, науковець, перекладач, близький друг Тарасової гори Марія  Чумарна провела презентацію серії видань творів Тараса Шевченка, написаних російською мовою, в її перекладі українською («Тризна», «Художник», «Близнюки», «Подорож із задоволенням та не без моралі», «Щоденник»). Теплими були її спогади про незабутнього кобзаря Олексу Чуприну, про відвідини канівської землі. Переклад творів Поета з російської українською – це феномен переливання душі Шевченка в рідну мову, підкреслила Марія Чумарна. 

Україна потребує пізнання Шевченка справжнього, у повному обсязі. Цьому сприяє видання «Кобзаря» Тараса Шевченка, здійснене мовознавцем Миколою Зубковим, який  упродовж восьми років збирав необхідний матеріал. Філолог витратив кілька років для вичитки рукописів та діаспорних видань творів поета, аби повернути українській нації втрачене. Про це він розповів і на зустрічі в Каневі.

Прозвучали власні поезії, творчі шукання, особисте бачення, нове наближення до Тараса Шевченка у виступах львівських митців Івана Гентоша, Адель Станіславської,  Ліліани Косановської, Зіновія Суходуба, Осмира (Остапа Стека), Дарії Корній.

Зеновія Філіпчук представила видання Народного музею Тараса Шевченка (м.Львів) та подарувала їх Шевченківському національному заповіднику. У відповідь отримала книги, підготовлені до друку за участю музейників Канева, зокрема, альманах «Тарасова світлиця»,  книгу про багатолітнього директора заповідника Якова Данилова «Нема зерна неправди за собою», літературно-мистецьке видання (альбом) Ігоря Ліхового та Василя Пилип’юка  «Шевченківський національний заповідник», що вийшло друком на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення за програмою «Українська книга» 2016 року. Саме про це літературно-мистецьке видання згадує в листі вже зі Львова Зеновія Філіпчук: «Переглядаємо подарований альбом... перечитуємо кожен надпис, цитату, коментар   усе зроблено на дуже високому рівні». А в Каневі в її розповіді ожили зворушливі згадки про колег, зокрема, і про Романа Наконечного – засновника музею Тараса Шевченка у Львівському палаці мистецтв, який, перемагаючи недугу, останню в своєму житті прощальну прощу здійснив до могили Тараса Шевченка у травні 2014 року. 

По закінченню зустрічі на Тарасовій горі діяла виставка-продаж книг, відбувся обмін думками львів’ян із жителями Канева – очільниками громадських осередків, сфери туризму, видавцями, шанувальниками Кобзаря, сучасної літератури.

Ольга БІЛОКІНЬ

Фото: Юрій КАРДАШ

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Письменник країни дитинства Всеволод Нестайко

Додано: 11.02.2020, 10:06

До 90-річчя з дня народження Далі ...

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова