Щирий дарунок у День народження Шевченківського меморіалу

n404-3

18 червня 1939 року відбулося  урочисте відкриття  Шевченківського меморіалу. У присутності майже сорокатисячної громади було відкрито літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка (архітектори Василь Кричевський, Петро Костирко) та пам'ятник на могилі Кобзаря (скульптор Матвій Манізер, архітектор Євген Левінсон). 

Через 78 років, недільний день 18 червня також був по-справжньому урочистим і святковим. У вестибюлі музею, за участі музейних працівників та гостей, було відкрито філателістичну виставку «Тарас Шевченко – сторінки життя Великого Патріота», яку подарував Заповіднику наш земляк Георгій Георгіадіс (м. Лімасол, Республіка Кіпр). У дитинстві він зацікавився поштовими картками та марками. Юнацьке захоплення стало справою всього його життя. З 1971 року основою колекції стала філателістична шевченкіана. Майже сорок років збирав, досліджував, систематизував, оформлював  власну  колекцію.

У 2011 році власник філателістичної  збірки  презентував колекцію «Тарас Шевченко – сторінки життя Великого Патріота» на всесвітньому філателістичному сайті, де представлено філателістичні колекції більше 60 країн світу.

У рік відзначення 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка, Георгій Іванович Георгіадіс  вирішив подарувати свою збірку у фондове зібрання Шевченківського національного заповідника. Впродовж 2015-2016 рр. власник передав дві колекції конвертів і поштівок. Перша − з спецпогашеннями (1961 – 2004), здійсненими на батьківщині Тараса Шевченка (с. Шевченкове Звенигородського району), місці його поховання (м. Канів), а також  в Києві, Харкові, Станіславі, Ленінграді, Москві, Томську. У другій колекції − конверти з марками із серії «200-річчя з дня народження Тараса Шевченка», «Натхненні Кобзарем» з репродукціями мистецьких творів художників-лауреатів Шевченківської премії та спецпогашеннями в Україні та за кордоном. В березневі дні 2016 року до музейного зібрання надійшла основна частина колекції – філателістична експозиція «Тарас Шевченко – сторінки життя Великого Патріота», яка налічує понад 600 унікальних предметів музейного значення: поштові штемпелі домарочного періоду, поштові штемпелі і марки  (1858-1865), поштові марки (1913-1917), поштові марки і блоки України, поштові марки СРСР, марки і конверти зарубіжних країн, поштові конверти та поштові картки України зі спецпогашеннями, картмаксимуми СРСР, зчіпки марок України з купонами та інші поштові відправлення. У колекції  більше десяти речей, які оцінюються в категорії раритетів як RRR. Особливу увагу привертають унікальні зразки поштових відправлень домарочного періоду. Це аркуші з текстом листа, що надсилається без конверта. На ньому поставлені відмітки, вказані адреси і поставлені штемпелі. На стендах – поштові відправлення з Житомира, Кам’янця-Подільського, Черкас, Чигирина, Києва, Москви (1843−1851, 1855), С.-Петербурга (1839, 1841,1845, 1858,1860, 1861), Орла (1861) з залишками сургучевих печаток та без них. Є також чотири марки Пошти Російської імперії (1913). Особливо рідкісні у колекції –  поштові марки Української Народної Республіки, випущені у Відні (1920) у серії «Віденська марка». Але ці марки не були у поштовому обігу. У 2010 році Пошта України випустила поштовий блок «90 років поштовим маркам Української Народної Республіки». У колекції  представлені марки, видані та проштамповані у Польщі, Угорщині, Чехословаччині, Болгарії, Румунії, Німеччині, Великобританії, Італії, Франції, Австрії, США, Канаді, присвячені ювілеям геніїв світової культури.

Урочисте відкриття виставки розпочала куратор проекту, завідувач відділу Надія Долгіч, яка представила гостей і розповіла про своє багаторічне спілкування з колекціонером Георгієм  Івановичем Георгіадісом. У виконанні заслуженого діяча мистецтв Володимира Горбатюка талановито прозвучала пісня «Чужина», рядки якої «чужино, чужино не заміниш мені України» схвилювали учасників урочистостей.  

Колекціонер надіслав до музею привітання для колективу Шевченківського національного заповідника та всіх присутніх на урочистому відкритті виставки, в якому подякував колективу Заповідника за його високий професіоналізм і побажав творчих здобутків у майбутній роботі.

Генеральний директор Заповідника Мар'ян Піняк подякував земляку з Кіпру за титанічну роботу і надзвичайно цінний дарунок музею. Особливості колекціонування  поштівок, конвертів, аркушів поштових відкрив присутнім  заступник генерального директора Ігор Ліховий.

До слова  були запрошені гості – друзі колекціонера: Варишко Петро з Києва, Череп Микола з Качанівки Чернігівської області.  Відомий громадський діяч, колекціонер,  організатор історичного міжнародного філателістичного походу «Останнім шляхом Кобзаря» Олександр Канівець розповів про власну філателістичну колекцію та труднощі, які виникають під час роботи над формуванням та презентацією колекції.

 Подарована колекція експонується на  спеціальних філателістичних стендах, які надало музеєві  ПАТ «Укрпошта». Спільними зусиллями спеціалістів ПАТ «Укрпошта» та науковців Заповідника у проекті «Власна марка» було видано конверт та аркуш поштовий, присвячений філателістичній виставці «Тарас Шевченко – сторінки життя Великого Патріота». Під час відкриття виставки було  здійснено спецпогашення, що стало особливо цінним дарунком  для колекціонерів-філателістів.

У день народження меморіалу музейників привітали канівські художниці, добрі друзі музею: заслужений діяч мистецтв Галина Морозова  та Лариса Зелененко, які подарували у колекцію Заповідника свої мистецькі твори. 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

«В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля»

Додано: 19.06.2019, 11:45

15 червня 2019 року на Тарасовій горі у Каневі, відбулося урочисте вручення відзнаки Фонду Тараса Шевченка Далі ...

Раїса Василівна Танана — подвижниця музейної справи

Додано: 12.06.2019, 14:06

Тарас Шевченко єднає народи

Додано: 31.05.2019, 11:37

24 травня на Тарасовій горіпобували учасники ІV Міжнародного проекту-конкурсу Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова