Слово, обірване у Биківні

n409-3

15 серпня у музеї «Літературна Канівщина» Шевченківського національного заповідника відкрито фотодокументальну виставку «Слово, обірване у Биківні», присвячену пам`яті жертв «Великого терору» – масових політичних репресій 1937-1938 років. На інформаційних банерах висвітлено долі письменників покоління «Розстріляного відродження», замордованих упродовж 1937-1938 років у катівнях НКВС у Києві та похованих на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі: Володимира Дурдуківського, Михайла Йогансена, Вероніки Черняхівської-Ганжі, Михайла Семенка, Андрія Михайлюка, Володимира Ярошенка, Володимира Чигирина, Івана Маловічка., Анатолія Патяка, Миколи Булатовича, Кирила Коршака, Якова Савченка, Івана Кириленка, Івана Кулика, Люціани Піонтек, Миколи Борисова, Олександра Соколовського, Абрама Абчука.

Биківня – найбільше на території України місце масових поховань жертв сталінських репресій. Тут знайшли свій останній спочинок представники всіх соціальних прошарків українського суспільства – від робітників і селян до інтелектуальної еліти, а також громадяни інших держав. Загальна кількість жертв наразі невідома, дослідники припускають, що їх чисельність коливається в межах від 20 до 100 тисяч осіб. Від другої половини 1940-х років і аж до 1989 року інформацію про Биківнянську трагедію радянська влада ретельно приховувала.

Хвиля масових політичних репресій докотилася до кожного міста і села. Не оминула вона і Канева. Тож фотодокументальну виставку «Слово, обірване у Биківні» доповнено матеріалами із наукового архіву та фондової колекції Шевченківського національного заповідника, що стосуються репресованих мешканців Канівщини, зокрема, хранителів Шевченкової могили. Жертвами Великого терору стали: директор музею-заповідника «Могила Т.Г. Шевченка» Михайло Стретович, інженер з будівництва Костянтин Дукальський, бухгалтер Данило Стремецький, екскурсовод Сильвестр Дерево та ін. Також на виставці представлені матеріали, що висвітлюють життєвий і творчий шлях уродженця Канева, талановитого письменника, художника, громадського діяча Григорія Варави (В.Стеблика), репресованого і розстріляного 18 листопада 1937 року у Черкасах. А на імпровізованій цегляній стіні зазначені імена репресованих мешканців Канева та району, інформацію про яких вміщено у виданні «Реабілітовані історією. Черкаська область» (м. Черкаси, 2006 р.).

Учасників заходу привітав генеральний директор Шевченківського національного заповідника Мар`ян Піняк. Охарактеризувавши трагічні події 1937-1938 років, він підкреслив, що українському суспільству необхідно більше знати про ці сторінки в історії нашої держави, запропонував вшанувати пам'ять жертв сталінського тоталітарного режиму хвилиною мовчання.

Перший заступник генерального директора Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий розповів про жертв «Великого терору» – працівників музею-заповідника «Могила Т.Г. Шевченка», ознайомив присутніх із документами зі справи М. Стретовича.

Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський, охарактеризувавши злочинну сутність сталінської репресивної системи, зазначив, що виставка «Слово, обірване у Биківні» – важливий крок у поширенні правди про ті трагічні події.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька зробила короткий огляд виставки, зауваживши, що на ній представлено увесь спектр культурно-мистецького життя України 30-х років ХХ століття та показано, як репресивна система позбавила Україну нових шляхів розвитку культури.

Фондову колекцію Шевченківського національного заповідника представила завідувач н.-д. відділу «Канів від давнини до сучасності»Шевченківського національного заповідника Ольга Ісаєва.

На відкритті виставки виступили голова Канівського відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» Віра Носенко та головний спеціаліст міського відділу культури Костянтин Андрієнко.

Представники видавництва «Смолоскип», молоді поети Дарина Гладун та Лесик Панасюк читали вірші Марка Йогансена, Михайла Семенка.

Пам`ятати про десятки тисяч людей, знищених у часи тоталітаризму безжальною репресивною системою – святий обов`язок кожного свідомого громадянина, щоб не допустити в майбутньому повторення подібних страшних злочинів проти людяності.

Виставка діятиме до 15 жовтня 2017 року.

Ірина Юрченко,

Ольга Ісаєва

  

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Для зміцнення міжкультурних зв’язків (2017 р.)

Додано: 25.12.2017, 14:30

З початку року Шевченківський меморіал відвідало 90917 осіб, із яких 842 - іноземні відвідувачі Далі ...

Семінар «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація»

Додано: 30.11.2017, 13:10

21-23 листопада відбувся міжнародний науково-практичний семінар Далі ...

Науково-практична конференція «Мистецькі надбання мого рідного краю»

Додано: 30.11.2017, 10:24

«…будь творчою особистістю, інші ролі зайняті» Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова