«Я вірю в силу духу українського народу»

«Я вірю в силу духу українського народу» – під такою назвою 22 листопада у музеї Тараса Шевченка Шевченківського національного заповідника відбулося відкриття виставки та проведено круглий стіл до 80-річчя від дня народження Вячеслава Чорновола – Героя України, Лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, видатного журналіста, політика-державотворця.

На виставці представлені документи та фотоматеріали із родинного архіву Чорноволів, а також мистецькі роботи соратників В.М. Чорновола (Алли Горської, Опанаса Заливахи) – із фондів Шевченківського національного заповідника.

Вячеслав Максимович Чорновіл народився 24 грудня 1937 р. в селі Єрки Звенигородського району Київської (тепер – Черкаської) області в родині сільських учителів. Дитинство пройшло в селі Вільховець. На виставці експонується рушник, який вишивала мама. На сімейному фото – родина Чорноволів: батько – Максим Йосипович, мати – Килина Харитонівна та Борис, Вячеслав і Валентина.

Вячеслав Чорновіл неодноразово бував на Тарасовій горі, вперше – із батьком, на той час завучем школи, в середині 1950-х років (подано фото школярів Вільховецької школи на могилі Тараса Шевченка).

До уваги відвідувачів – «Книга вражень» із Тарасової світлиці. 22 травня 1993р. Вячеслав Чорновіл записав до неї такі слова: «Це – хата мого дитинства… Така самісінька була у моєї бабусі. У таких хатах виростала, боролася, страждала і відроджувалася Україна. Слава нашому народові, що витримав, що вистояв і що завжди буде».

У 1955 р. він вступив на філологічний факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. На другому курсі перейшов на факультет журналістики. У 1960 р. закінчив з відзнакою університет, захистив дипломну роботу «Публіцистика Бориса Грінченка» (експонуються окремі аркуші машинопису цього дослідження).

З липня 1960 по травень 1963 р. працював на Львівській телевізійній студії, спочатку редактором, а потім старшим редактором випусків для молоді. З травня 1963 по вересень 1964 р. жив у Вишгороді, працюючи на будівництві Київської ГЕС. У 1964 р. склав іспити на вступ до аспірантури. Представлені оригінали документів: диплом про закінчення університету, довідки із місця роботи та про успішне складання екзаменів на вступ до аспірантури, автобіографія Вячеслава Чорновола (рукопис), його заява та ін. Поруч – фотокопія афіші фільму «Тіні забутих предків». 4 вересня 1965р. Вячеслав Чорновіл, Василь Стус та Іван Дзюба виступили в кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму Сергія Параджанова з протестом проти арештів української інтелігенції. Ця подія стала відліком нового періоду в житті Вячеслава: довелося розпрощатися із навчанням в аспірантурі, розпочалися обшуки, заборона працювати за професією, арешти.

У листопаді 1967 р. був вперше засуджений на шість років в колонії суворого режиму. Причиною стала його книга про шістдесятників «Лихо з розуму»(експонується). Після дострокового звільнення в 1969 р. перебивався випадковими заробітками: працював спостерігачем на метеорологічній станції в Закарпатті, землекопом археологічної експедиції на розкопках античної Тіри в Одеській області, вантажником на залізничній станції у Львові. Саме на метеорологічній станції він розпочав видання підпільного журналу «Український вісник». В експозиції – оригінали цих раритетних видань: друкований примірник і кишенькового формату(перефотографований).

Окремий стенд присвячений друзям, однодумцям Вячеслава Чорновола. На фото – молодий Вячеслав разом із Іваном Дзюбою та Ігорем Калинцем. На груповій фотографії – Алла Горська, Іван та Надія Світличні, Ірина Жиленко та ін. Експонується робота Алли Горської «Жайворонок» (так називався мандрівний студентський хор) та портрет Василя Стуса авторства Опанаса Заливахи.

У 1972 р. був засуджений вдруге – на шість років колонії суворого режиму і три роки заслання. Покарання відбував у Мордовії та Якутії. У 1978 р. вийшов на волю.

22 травня 1979 р. став членом Української Гельсінської групи. У травні 1980 р. втретє був заарештований і засланий на п'ять років у Якутію. Навіть в таких умовах Вячеслав Чорновіл намагався займатися науково-дослідницькою роботою, зокрема, виявив місце перебування на засланні українського поета Павла Грабовського (у вітрині – машинопис дослідження та посвідчення кореспондента місцевої газети). В Україну він повернувся лише в 1985 р.

Наступні стенди розповідають про створення у 1989 р. «Народного руху України за Перебудову» (згодом - Народний рух України), діяльність Вячеслава Чорновола на посаді голови Львівської обласної ради, державотворчу роботу в якості народного депутата Верховної Ради України, працю в якості редактора газети «Час- Time».На виставці можна побачити особисті речі політика: окуляри, мобільний телефон, вишиті сорочка та рушник.

У жовтні 1991 р. на Великій козацькій раді його обрано Гетьманом українського козацтва. Експонуються матеріали про символічне зречення українськими козаками у 1992 р. присяги московському царю.

З 1995 р. і до самої смерті був членом української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Подано фото Вячеслава Чорновола із прем’єр-міністром Великобританії Маргарет Тетчер, у вітрині – бейджики англійською мовою – свідчення його участі у різних міжнародних форумах.

 

У вітрині  – книги: «Лихо з розуму» та «Хроніка таборових буднів», – саме за ці «антирадянські твори» та журналістську діяльність, за висловом Вячеслава  Чорновола, його раніше «саджали», а в незалежній Україні у 1996 р. він став Лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка. Також експонується автограф тексту його виступу на врученні премії, написаний на «запрошенні» урочистого вечора.

У березні 1998р на виборах до Верховної ради був втретє обраний народним депутатом України. 28 лютого 1999 в НРУ стався розкол: заступник Вячеслава Чорновола Юрій Костенко з групою прихильників намагався прийти до влади, але його дії судом було визнано незаконними. А 25 березня 1999р. Вячеслав Чорновіл загинув в результаті автокатастрофи. В експозиції – газета «Час» із матеріалами про цю трагічну подію, а також фото відкриття пам’ятного знаку, присвяченого Вячеславу Чорноволу у м. Каневі.

Після відкриття виставки у залі засідання музею відбувся круглий стіл за участю членів родини Вячеслава Чорновола. Із словом про брата, не лише відомого політика, але й талановитого науковця, виступила сестра – Валентина Чорновіл, яка є укладачем і редактором десятитомного видання творів Вячеслава Чорновола. Тарас Чорновіл, син Вячеслава Максимовича, у своєму виступі акцентував увагу на значенні спротиву шістдесятників в контексті вікової боротьби українців за свою державність.

Про спільну працю із Вячеславом Максимовичем розповів його прес-секретар Дмитро Понамарчук.

Директор садиби-музею Вячеслава Чороновола в с. Вільховець Василь Стрижиус ознайомив присутніх із роботою музею, враженнями відвідувачів, які приїздять з різних областей України та країн світу; тією шаною, з якою вони відносяться до місця, де пройшло дитинство майбутнього державотворця.

Мешканець м. Канева, ветеран партії Народний Рух України, Олександр Скорина поділився спогадами про спілкування із Вячеславом Максимовичем, розповів про історію встановлення пам’ятного знаку в м. Каневі (першого в Україні), присвяченого Чорноволу.

Молодий Народний Рух України представляли племінник Вячеслава Максимовича Богдан Плахотнюк (син Валентини Чорновіл та соратника Чорновола, організатора музею шістдесятництва Миколи Плахотнюка) та його друзі із Черкас.

У відкритті виставки та роботі круглого столу також взяли участь мешканці Канева, волонтери, учасники АТО, студенти Канівського коледжу культури, старшокласники шкіл міста.

Людмила Чорна,

завідувач науково-дослідним відділом «Історія Шевченкової могили»

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Семінар «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація»

Додано: 30.11.2017, 13:10

21-23 листопада відбувся міжнародний науково-практичний семінар Далі ...

Науково-практична конференція «Мистецькі надбання мого рідного краю»

Додано: 30.11.2017, 10:24

«…будь творчою особистістю, інші ролі зайняті» Далі ...

«Я вірю в силу духу українського народу»

Додано: 30.11.2017, 09:29

Виставка та круглий стіл до 80-річчя від дня народження Вячеслава Чорновола Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова