Шевченківський травень на Тарасовій Горі

 

 

Виконуючи волю українського поета і художника Тараса Шевченка, 22 травня 1861 року українська громада поховала його на Чернечій горі, неподалік Канева. З того часу  ці травневі дні стають днями масового сходження українців до  цього святого місця.

Шевченківський травень у музеї Тараса Шевченка вже розпочався: у виставковому залі (вестибюль, ІІ поверх)  відкрито виставку мистецьких творів «З Україною в серці» всесвітньовідомого художника, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1993), народного художника України (2009), професора кафедри живопису і композиції Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Феодосія Гуменюка (м. Київ). В його картинах вдало переплітаються традиційна українська символіка та сучасні засади малярства. Власне таке поєднання надає його  творам  особливої самобутності. Основна тема представлених на виставці творів − Україна, її історія, народ, героїчні особистості. Образи не абстраговані, а прозоро-алегоричні, через які художник передає власні роздуми, осмислення і переживання. У кожному творі митця відчувається  своєрідна аура часу і простору. Досягається те (за словами мистецтвознавця Г. Міщенка): «… завдяки дивовижній гармонії кольору, здебільшого золотавої тональності, а також завдяки лінеарній побудові й ритмічній організації  композиції, що, орнаментуючись, створюють враження традиційного вертепу. Основною ідеєю творчості українського митця  є служіння своєму народові, не залишатися осторонь культурно-мистецького життя».  Основну частину виставки складають твори, присвячені шевченківській  темі:  «Доля», «Муза», «Кобзар», «Катерина», «Тополя», «Гайдамаки», «Бандурист», «Гамалія»  та інші.  Відродження українських звичаїв та традицій і їх відтворення засобами образотворчого мистецтва стало для  Феодосія Максимовича  справою всього життя.  На виставці можна побачити мистецькі твори, де автор відтворює сюжети народних обрядів: «Колядники», «Парубки колядують»  «Вербна неділя», «Великдень», «Великодні дзвони» та інші.

Зустріч з народним художником Феодосієм Гуменюком планується  на 19 травня  2018 року у рамках відзначення 157-ї річниці повернення Тараса Шевченка в Україну.

У виставковому залі № 3 розгорнуто виставку черкаського художника, заслуженого діяча мистецтв Віктора Клименка. Народжений на Донеччині, він вже майже пів століття живе і творить на Черкащині. Мистецьку освіту здобув  у Київському державному  художньому інституті. На виставці під назвою «На шляхах століть» представлені монументальні полотна на історичну тематику. Події, що відбувалися на теренах української землі ще з прадавніх часів і до сьогодні, автор глибоко переживає і відтворює у картинах: «Нестор Махно. Земля і Воля», «Семен Неживий в Каневі», «Іван Сірко. Чорна долина». В образі непереможного полководця Івана Сірка глядача приваблює сила, розум і рішучість українського козацтва. На білому здибленому коні з сяйливою гострою шаблею в правій руці, отаман виступає монументом свободи і слави свого народу. Реалістичні образи під вправною рукою видатного майстра, завдяки глибокому змісту й монументальності мистецької мови, перетворюються у символи. Зачаровують своєю красою, спектром кольорів і пейзажі Віктора Клименка. На виставці експонуються українські краєвиди: «Березень», «Весна у Седневі», «Берег Сули», «Полісся», «Лящівка взимку», «Хата в місячну ніч». Авторський повтор цього полотна експонувався у Резиденції Ради Європи у Брюсселі на виставці, що презентувала українське мистецтво. У залі також експонуються портрети знаних черкасців: Василя Симоненка, Раїси Кириченко, Світлани Клименко, Наталі Мамалиги, Петра Соси, Владики Софронія. Цікавими є роботи митця, які він створив під час творчих поїздок у  Турцію, Єгипет та Індію (1974-1978). Поспілкуватися з художником Віктором Івановичем  Клименком і його творчою родиною: дружиною Ніною Михайлівною (мистецтвознавцем) та донькою Оксаною Вікторівною можна буде у виставковому залі музею Тараса Шевченка 22 травня 2018 року.

 Запрошуємо відвідати Тарасову Гору,  пошанувати пам'ять українського Генія – Тараса Шевченка, відвідати мистецькі виставки та поспілкуватися з  відомими митцями!

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

135 років "Тарасовій світлиці"

Додано: 6.09.2019, 12:04

27 серпня на Тарасовій Горі відбулося наукове засідання Далі ...

День знань

Додано: 30.08.2019, 18:51

До 200-річчя з дня народження Пантелеймона Куліша

Додано: 7.08.2019, 14:56

7 cерпня 2019 року виповнюється 200 років з дня народження Пантелеймона Куліша Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова