Шевченківський травень

На струнах серця

20 травня на Тарасову гору серед інших гостей прибули вшанувати Кобзаря бандуристки народного ансамблю «Струни серця» із міста Лохвиця Полтавської області - колективу, який дарує прекрасне самобутнє мистецтво вже п’ятнадцять років.  

І ось у музеї Тараса Шевченка та над Дніпровими просторами полинули пісні «Летить галка через балку», «Зацвіла в долині», «У перетику ходила», інші улюблені мелодії. Генеральний директор заповідника Мар’ян Піняк подякував мисткиням та вручив на згадку про відвідування Тарасової гори видання Шевченкового «Кобзаря». 

Вірність найвищому Шевченковому Заповіту  

любові до України та її національних святинь – засвідчив приїзд 21 травня талановитої молоді з Донеччини та Хмельницька, якими опікувалися головні управління Національної поліції в Донецькій області та в Хмельницькій областях, а також громадські та культурологічні організації.

Зустріч із місцем поховання Українського пророка, музеєм,  видноколами Тарасової гори стала незабутньою як для школярів з прифронтових населених пунктів (селище Гранітне та місто Красногорівка), дітей-сиріт загальноосвітньої школи-інтернату, дитячого будинку «Центр опіки» з Маріуполя, курсантів Донецького юридичного інституту, представників громадської організації «Молодіжна ліга майбутніх поліцейських», так і для їхніх однолітків із міста Хмельницького, які висловили особливу вдячність голові  Хмельницького міського осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка за сприяння у підготовці до проведення літературно-мистецького пошанування Українського Генія. Своє осягнення Кобзаревого Слова, його націєтворчої ідеї юні гості розкрили в проникливому читанні Шевченкових творів, їхній сучасній інтерпретації, глибоко патріотичних мистецьких акціях, що особливо зворушливо сприймалися біля могили поета.

 

Освячення дзвіниці церкви Покрови Пресвятої Богородиці

Вічна таїна святині народу України – Тарасової гори – сягає в глибину століть, недарма ж вона називалась Чернечою (від слова чернець, оскільки в цій місцевості здавна були монастирі). Провідний науковий працівник заповідника, автор книги «Святиня»  (науково-історичний літопис Тарасової гори, 1998 р.) Зінаїда Панасівна Тарахан-Береза, вивчаючи історію Канівського монастиря, козацької церкви, відкривала сторінку за сторінкою цього священного місця. За її дослідженнями неподалік Тарасової гори й постала церква Покрови Пресвятої Богородиці, освячена в день 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка священослужителями кількох конфесій Черкаської єпархії.

Цього року  22 травня, в ході відзначення 157-ї річниці перепоховання Великого Кобзаря на Вкраїні милій (в якому взяли участь не лише жителі України, зокрема Черкащини, а й гості з Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, Гвінеї-Бісау та ін.)  відбувся молебень та освячення дзвіниці, спорудженої поряд церкви. Ще перед початком церемонії голова Черкаської обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко щиро привітав Зінаїду Панасівну з днем народження, передав примірник її книги «Святиня. Чернеча гора та стародавній монастир Канівський», що вийшов друком у видавництві «ІнтролігаТОР» (м. Черкаси), подякував за її подвижницьку працю.

З.П. Тарахан-Береза сказала, що буде щасливою, коли ця книга стане поштовхом до подальших досліджень в архівах не лише вітчизняних, а й інших країн, причетних до  історії Чернечої гори, Канева, в долі якого відбилася доля України.

Після завершення молебня, в якому взяли участь і канівські священики о. Сергій (Нікітін), о. Володимир (Червонніков), та освячення дзвіниці Митрополит Черкаський і Чигиринський Української Православної Церкви Київського Патріархату Іоан вручив нагороди від Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета:

орден Святої Варвари – Зінаїді Тарахан-Березі, провідному науковому працівнику Шевченківського національного заповідника, за віднайдення історичних джерел та написання книги про Канівсько-пустинний чоловічий монастир;

орденом Архистратига Михаїла за будівництво церкви Святої Покрови Божої Матері оцінено доброчинність мецената Сергія Терещука.

Патріарші Грамоти з відзнаками Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Фіарета за сприяння у спорудженні дзвіниці церкви отримали Юрій Ткаченко – голова Черкаської ОДА; Мар’ян Піняк – генеральний директор Шевченківського національного заповідника; Едуард Симоненко – директор Канівського лісового господарства; Микола Суховий – начальник відділу охорони культурної спадщини та з питань релігій Департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської ОДА; Ігор Ліховий  –перший заступник генерального директора Шевченківського національного заповідника;   Олександр Дяченко – завгосп Канівського лісового господарства.

Митрополичі подячні грамоти владика Іоан вручив парафіянам церкви  Покрови Пресвятої Богородиці, що втілила ідею Тарасової церкви єднання, суголосну з рухом до об’єднання в єдину Українську Православну помісну церкву, зазначивши, що саме людьми, їхньою щирою щирою молитвою наповнюється храм, а намолена споруда має особливу притягальну силу для прочан.

Генеральний директор Шевченківського національного заповідника Мар’ян Піняк вручив Подяки заповідника за вагомий внесок  у примноження культурних надбань нашого народу, продовження традицій збереження національних святинь України Олександру Миколайовичу Дзюбенку, начальнику Черкаського обласного управління лісового та  мисливського господарства; будівничим дзвіниці – працівникам ДП «Канівське лісове господарство» (директор Едуард Симоненко), майстрам з Івано-Франківщини –  Василю Яцюку (м. Галич) та Руслану Ковалюку (c. Заріччя Надвірнянського району Івано-Франківської області), які виготовили дах з гонту.

І ось нарешті почувся урочистий передзвін – кожен міг підійти до дзвонів і випробувати свою майстерність. Так дзвіниця, відтворена благодійним коштом за історичними джерелами, – доповнила сакральну атмосферу історико-культурного ландшафту Чернечої гори, відлунюючись у вічності.

 

Віта Дзима, Ольга Білокінь

            Фото: Юрій Кардаш

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Письменник країни дитинства Всеволод Нестайко

Додано: 11.02.2020, 10:06

До 90-річчя з дня народження Далі ...

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова