Міжнародний економічно-гуманітарний форум UKRAINIAN ID

Символічно, що форум, організатором якого став Фонд гуманітарного розвитку України (президент Наталія Заболотна), за підтримки  Канівської міської ради і Торгово-промислової палати України та благодійного фонду Богдана Гаврилишина, відбувся 7 липня в Каневі саме на Тарасовій горі, традиційно розпочавшись покладання квітів до могили Кобзаря учасниками заходу – урядовцями, інтелектуалами, бізнесменами, лідерами громадської думки, журналістами з України, США, Канади, Великобританії, Франції, Швейцарії, Росії, Грузії. Адже, як сказав у своєму вітальному слові від Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий, – Тарас Шевченко давно вийшов за рамки лише культурної діяльності – він став творцем модерної української нації, змусив задуматися, хто ми, звідки і куди йдемо, сконцентрував у своєму безсмертному «Кобзарі»  важливі сенсожиттєві загальнолюдські питання, відповіді на які українці активно прагнуть дати від середини ХІХ століття.  

Своєрідним позитивним імпульсом для учасників форуму стали слова десятирічного Артема Потєхова, учня 48-ї київської гімназії, депутата Київського дитячого парламенту: «Я мрію про те, щоб кожна людина мала право бути собою, бути повноцінним членом суспільства, хочу, щоб інвестували кошти в культуру, спорт. Я сам мрію бути політиком. Вірю в медицину, яка має бути пріоритетною в суспільстві. Вірю, що всі наші найсвітліші мрії стануть реальністю». Попри обмежені фізичні можливості Артем щиро прагне і самому змінити світ на краще. Наталія Заболотна, запевнила, що він вже сьогодні робить світ світлішим, а погляди дитини, з якою вона познайомилася у Прохорівці, що на Канівщині, суголосні проблемам, винесеним на обговоренням нинішнього форуму.

Ще задовго до проведення форуму його ініціаторами було окреслено вектори генерування стратегій, смислів та пошуку  дієвої моделі розвитку України, вироблення дорожньої карти дій для України та світу в умовах новітньої економіки на фундаменті принципів гуманітарної безпеки, для перетворення Канева з його могутнім історико-культурним потенціалом в «український Давос» з метою залучення інвестицій для розвитку та оновлення міста, створення особливої культурної та сервісної екосистеми, яка допоможе йому розвиватися й повернути собі статус одного з головних туристичних напрямків України. Канів має дивовижні природно-географічні та інфраструктурні умови для того, аби приймати сотні тисяч гостей з усього світу.

На пошук шляхів вирішення цих та інших завдань були спрямовані діалоги, прес-брифінги, глобальні дискусії про майбутнє у форматі проведення п'яти панелей: Economi ID – «На зламі епох: зміна глобальної економічної парадигми», Human security ID – «Забезпечення безпеки особистості як новий суспільний договір»; Сommuniti ID – «Виклики та можливості децентралізації: від мегаполісів до локальних громад»; Culture ID – «Вага культурного капіталу»; Technology ID – «Розсуваючи межі можливого»,  роботу яких модерували: директор Євразійського центру Атлантичної ради та посол США в Україні у 2003-2006 роках Джон Хербст; редактор The Daily Beast, письменник Крістофер Діккі;  головний радник проекту міжнародної технічної допомоги Канади «Партнерство для розвитку міст» Кеді Ворд,  Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук; директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій, Головний радник Прем’єр-міністра України з питань інвестицій Даніель Білак. У багатьох виступах звучало підтвердження думки про те, що економіка не буде успішною, поки не буде змінено якість людського капіталу, вирішення проблем освіти, культури, захисту прав кожного громадянина. У виступі міністра освіти і науки України Лілія Гриневич йшлося про реформування освіти, створення в школі наскрізної лінії культурної компетенції,  необхідність відтворити ідентичність нації; визначитись, чим ми цікаві світу.

Особливо актуальним в музеї Тараса Шевченка було обговорення проблем у форматі Culture ID. Роман Ващук відзначив важливість наративу про Україну, довкола України («якщо самі лише плачете, то як вам може повірити хтось із Сингапуру?»). Втім, у виступі Олени Терещенко, члена Координаційної ради об’єднання громадських організацій «Київське віче», засвідчено підстави для занепокоєння: недотримання містобудівної документації, фальсифікація історії шляхом нищення об’єктів культурної спадщини, яких не рятує навіть статус пам’яток, порушення режиму охоронних зон, названо конкретні ознаки гуманітарної катастрофи.   

Ігор Ліховий, екс-міністр культури і туризму (2005-2006) та Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь (2007-2010) наголосив на   потужному капіталі самобутньої української культури, яка зуміла вистояти і розвинутись у складних умовах трьохсотліття бездержавності нації, на важливості єднання довкола постаті Тараса Шевченка, збереженні української мови як визначального складника національної ідентичності. Він запропонував від Шевченківського національного заповідника внести до резолюції Першого міжнародного економіко-гуманітарного форуму «UKRAINIAN ID» і звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо необхідності розробки та прийняття на законодавчому рівні актуалізованої Гуманітарної стратегії України, спрямованої на збереження традиційної української культури, підтримки талановитих митців та заохочення до креативної творчості широких кіл громадянства. А також необхідності збереження унікальних природних ландшафтів Канівського Подніпров’я, недопущення розміщення у видноколі Меморіалу Тараса Шевченка промислових, сільськогосподарських та енергетичних об’єктів, які б руйнували заповідні території та акцентував увагу на потребі у сприянні держави номінуванню Канівських гір (включно з Шевченківським національним заповідником та Канівським природним заповідником) для внесення до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда зауважив, що нинішні умови необмеженого доступу до будь-якого інформаційного матеріалу (чи не кожен в Україні живе у вісі координат «зрада - перемога») вимагають інструменталізації культури. Тому таким важливим є створення цілісної православної церкви, вироблення позитивного іміджу держави, відстоювання своїх цінностей з використанням можливостей універсальної мови культур (кіно, музики тощо). Свої міркування щодо практикування культурних цінностей висловив Денис Блощинський, директор 42 Agency, співзасновник Alfa Jazz Fest).  

Порушені проблеми викликали справжній інтерес аудиторії, численні запитання, пропозиції, зокрема підприємець з нашого міста (ПП «КанівАрхдизайн») Олена Білик закликала з початкової школи запроваджувати вивчення мистецтва театру, музики, співів для гармонійного розвитку особистості.

Під час церемонії вручення щорічної міжнародної премії Ukrainian ІD Awards – незалежної відзнаки Міжнародного форуму першим її лауреатом став Олег Сенцов, український режисер, ув’язнений у Росії,  «за незламну силу в боротьбі за ідеали свободи». Учасники форуму звернулися до організацій українців у світі із закликом підтримати міжнародну кампанію зі звільнення Сенцова. За словами Романа Ващука, уряд Канади вимагає від Росії звільнити всіх українських бранців, ув’язнених на території Росії і в анексованому нею Криму. На Тарасовій горі біля національної святині був проведений флешмоб #FreeSentsov

Премію Ukrainian ІD Awards також отримала Наталія Яресько – виконавчий директор Ради з фінансового контролю та управління Пуерто-Рико, яка в якості Міністра фінансів України у 2014-2016 роках сприяла вирішенню низки проблем, пов’язаних із управлінням зовнішнім боргом, відвернення фінансового дефолту України в умовах внутрішньої нестабільності та військової агресії Росії.

Третім лауреатом стала Ольга Бондаренко – директор Міжнародного благодійного фонду Let's help («Давай допоможемо»), засновник програми «Гідна старість», яка спрямовує свої зусилля навколо об’єднання людей і бізнесу, опікується будинками престарілих Київщини і не тільки в нашому регіоні. Премією Ukrainian ID Awards у п’яти номінаціях: економіка, Human Security, громада, технології, міжнародний діалог, щорічно відзначатимуться знакові особистості будь-якої національності та сфери діяльності, а також авторитетні організації (окрім політичних), які зробили визначний внесок у розвиток економіки, гуманізацію суспільства та примноження культурного капіталу. 

На згадку про форум на Тарасовій горі у книзі вражень залишили свої записи Геннадій Чижиков (президент Торгово-промислової палати України): «Дуже дякую за чудову можливість відвідати музей Т. Г. Шевченка. Кожного разу, відвідуючи музей, розумієш. що це дійсно серце України, місце, яке дає натхнення, силу! Місце, в яке хочеться повертатися»; Наталія Яресько: «Щиро вдячна за Вашу роботу – за музей, за натхнення та силу, яку Ви передаєте нам теж. Шевченко не тільки наш батько. Але також наша сила! Бажаю подальших успіхів та здобутків. щоби нам всім нагадати про нашу велику, велику українську силу. Слава Україні!»; Роман Ващук: «Від країни вінніпезького і оттавського пам’ятників Тарасові Шевченкові (роботи Леоніда Молодожанина) прийміть привіт і щиру подяку за велику працю Музею у вшануванні Кобзаря». Посол Канади також подарував бібліотеці заповідника нове видання-трилогію Іллі Киріяка «Сини землі. Повість з українського життя в Канаді».

Усі зібрані під час форуму кошти планується направити на довгоочікуване завершення будівництва Шевченківського дому, що має стати сучасним культурно-освітнім хабом, гуманітарною прикрасою Канева, сказала Наталія Заболотна, репрезентуючи гостям Канева можливості недобудованого приміщення, на яке жителі  очікують вже 32 роки. На сцені Шевченківського культурного центру #freeshevchenko в рамках міжнародного благодійного фестивалю в Каневі 7 липня відбулася прем’єра документального мультимедійного перформанс-шоу у #freeshevchenko, що поєднало в собі факти дослідження, графіку та картини Шевченка з музикою Бетховена, Ліста, Леннона, Курта Кобейна, Романа Коляди та Джакомо Россіні. Проект був представлений його авторами режисером Євгеном Степаненком та Романом Колядою. Цього дня  фестивальне дійство тривало ще на кількох локаціях міста, зокрема, в кінотеатрі «Канів» демонструвалися фільми про Кобзаря і за його творами;  в арт-кафе «Червоне і чорне» було розгорнуто виставку картин киянина Олександра Бабака,  відбулися зустрічі з відомими літераторами країни і Канева, інші культурно-мистецькі заходи; на стадіоні «Магніт» (на музичній сцені) звучали виступи світових та українських зірок.

 

Інформацію підготували: Ольга Білокінь, Віта Дзима, Ірина Вакула, Ганна Манжара

Фото: Юрій Кардаш

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова