Міжнародні Шевченківські читання в Каневі

13 вересня 2018 року на Тарасовій горі в Каневі відбулися Шості Міжнародні Шевченківські читання «Історичний досвід та сучасний стан вивчення Журналу (Щоденника) Тараса Шевченка» (до 160-річчя написання автобіографічного документа).

Організаторами наукового заходу виступили: Шевченківський національний заповідник, Інститут літератури та мистецтва імені М. О. Ауезова КН МОН Республіки Казахстан, Український центр науки і культури при РОЮО «Рада українців Казахстану», Громадський науково-просвітницький «Інститут Тараса Шевченка» (Уфа, Республіка Башкортостан, РФ).      Нагадаємо, що з Міжнародні Шевченківські читання, починаючи з 2012 року, проходили в Астані, Оренбурзі й Каневі.           Значну роботу для організації і проведення читань протягом року здійснював Оргкомітет читань, до якого увійшли:

Брижицька С. А. — заступник генерального директора Шевченківського національного заповідника з наукової роботи, кандидат історичних наук, співголова Оргкомітету (Канів, Україна);

Ананьєва С. В. — завідувач відділу аналітики і зовнішніх літературних зв’язків Інституту літератури і мистецтв імені М. О. Ауезова КН МОН РК, член Правління Союзу письменників Казахстану, кандидат філологічних наук, доцент (Алмати, Республіка Казахстан);

Токар П. В. — почесний професор Євразійського національного університету імені Л. Гумільова, кандидат соціологічних наук (Астана, Республіка Казахстан);

Чернієнко Д. А. — координатор Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка», кандидат історичних наук, співголова Оргкомітету (Уфа, Республіка Башкортостан, РФ).

Після покладання квітів до могили Тараса Шевченка, у конференц-залі музею, з вітальним словом до присутніх звернувся генеральний директор Шевченківського національного заповідника М. В. Піняк, який привітав учасників Шостих Міжнародних Шевченківських читань з цією подією, подякував за їхню увагу до постаті Тараса Шевченка, до національної духовної Святині та побажав успішної роботи на ниві шевченкознавчих досліджень.

Також присутні почули привітання, яке надіслав директор Інституту літератури і мистецтв ім. М. О. Ауезова МОН РК (Алмати, Республіка Казахстан), доктор філологічних наук, член-кореспондент НАН Республіки Казахстан У. К. Каліжанов. Уліхан Каліжанович відзначив, що нинішнє обговорення сучасного стану вивчення Шевченкового щоденника 1857-58 років, як одного з видатних пам’ятників літератури і суспільної думки 19 ст., збагачує нас новим проникненням в особистість і творчість геніального українського поета і дає розуміння тієї епохи, в яку він жив і творив.

Організаторів і учасників читань привітав Ю. Є. Тимощенко – депутат Мажилісу – Парламенту Республіки Казахстан, Голова РОЮЛ «Рада українців Казахстану» (Астана, Республіка Казахстан). Юрій Євгенович у своєму посланні підкреслив важливість переосмислення сучасниками творчої спадщини Тараса Шевченка, вказавши на її оригінальну самобутність, актуальність, близькість до проблем народу і в нинішній час.

Володимир Юхимович Мельниченко, доктор історичних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, академік НАПН України, почесний академік НАМ України, заслужений діяч науки України, член Національної спілки письменників України також привітав присутніх із відкриттям Шостих Міжнародних Шевченківських читань та виголосив доповідь на тему «Нове прочитання Щоденника Тараса Шевченка. Авторський коментар». Він повідомив, що незабаром світ побачить нове наукове видання, яке охоплює 1,5 тис. сторінок. Безумовно, це суттєве доповнення до наукового шевченкознавства, адже видання містить багато маловідомих фактів. Варто зазначити, що протягом 2017-2018 років в газеті «Слово Просвіти» щомісяця публікувалися статті В. Ю. Мельниченка під назвою «Шевченковому Щоденнику — 160 років». Окремі номери цієї газети, графічні і живописні твори за темою читань та значна кількість видань Шевченкових щоденників з 1861 року по 2018-й з фондової колекції заповідника, було представлено на літературно-мистецькій виставці у конференц-залі.

Володимир Юхимович завжди приїздить до заповідника з подарунками. От і цього разу подарував свою «Біобібліографію» (К., 2018). А С. П. Моїсеєнко, старший науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» (Запоріжжя) передала до фондів свою авторську книжку «Кобзар на Хортиці».

Денис Аркадійович Чернієнко від Оргкомітету Міжнародних Шевченківських читань вручив учасникам читань «Подяки» за активну науково-дослідницьку, просвітницьку діяльність з популяризації творчості Тараса Шевченка та участь у Четвертих, П’ятих, Шостих Міжнародних Шевченківських читаннях, що відбулися у Каневі (2015, 2016, 2018).

Значною подією в роботі наукового заходу стала презентація черкаським видавцем Олександром Миколайовичем Третяковим його багаторічної праці — репринтного видання «Щоденні записки» (журнал) Тараса Шевченка» під редакцією Сергія Єфремова (1927). Це видання знову побачило світ аж через 91 рік! Незначний тираж однозначно робить його раритетом. У презентації взяли участь: С. А. Гальченко, заступник директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, кандидат філологічних наук (Київ), науковий консультант проекту та В. І. Пахаренко, літературознавець, поет, перекладач, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, автор вступного слова «Духовний автопортрет поета».

Олександр Третяков на сторінках нового видання подякував ініціаторам проекту: Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького, Черкаському науковому центру шевченкознавчих досліджень ЧНУ імені Богдана Хмельницького, Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка», Музею «Кобзаря» Т. Г. Шевченка (м. Черкаси). Окрему подяку видавець висловив Світлані Брижицькій за наукові консультації під час підготовки книги до друку та музеєві «Кобзаря» Т. Г. Шевченка за роботу з фондовими примірниками щоденника.

На читаннях було розглянуто дослідження за такими напрямами: «Історіографічні засади вивчення Журналу (Щоденника)», «Світоглядні засади в Журналі (Щоденнику)», «Люди і події: оточення Тараса Шевченка у 1857–1858 роках на сторінках Журналу (Щоденника)», «Видання Журналу (Щоденника) в музейних колекціях і бібліотечних фондах», «Місце Журналу (Щоденника) Тараса Шевченка в сучасній гуманітаристиці та українознавстві», «Щоденники письменників та митців як літературні пам’ятники». Географія учасників читань представлена Черкасами, Каневом, Києвом, Алмати, Уфою, Оренбургом, Одесою, Запоріжжям, Полтавщиною.

У заході також взяли активну участь слухачі з Канівського коледжу культури і мистецтв: Русакова Л. І., викладач, кандидат педагогічних наук та учні І-го курсу відділу менеджменту соціокультурної діяльності.

Наприкінці роботи учасники Шостих Міжнародних Шевченківських читань ухвалили:

1. Провести протягом 2021 року на базі Шевченківського національного заповідника Міжнародні Шевченківські читання на тему «Про створення нової «Біографії» Тараса Шевченка: концептуальні підходи та загальнонаціональна значущість роботи» (до 160-річчя смерті Тараса Шевченка).

2. Видати матеріали Шостих Шевченківських читань у форматі збірника наукових праць.

 

Текст: Світлана Брижицька

Фото: Юрій Кардаш

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...

Українець. Оце і вся моя біографія

Додано: 8.01.2020, 13:54

8 січня 2020 року виповнюється 85 років з часу народження Василя Симоненка Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова