Конференція на Тарасовій горі

4 жовтня 2018 року в Шевченківському національному заповіднику було організовано і проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Тарасова гора: люди і події», присвячену 100-річчю прийняття постанови Кабінетом Міністрів Української Держави про взяття під державну опіку могили Тараса Шевченка 10 червня 1918 року.

На початку заходу учасники конференції поклали квіти до могили Тараса Шевченка та могили доглядача поетової усипальниці Івана Ядловського, а також до пам’ятного знака Герою України Олекси Гірника.

Потім в музеї Тараса Шевченка було прослухано авторську екскурсію по історико-документальній виставці «Визнати святу могилу національною власністю…» (до 100-річчя взяття під державну опіку Шевченківського меморіалу) (І. Д. Ліховий, перший заступник генерального директора ШНЗ).

Відкрив конференцію М. В. Піняк, генеральний директор ШНЗ, який зазначив, що метою нинішнього наукового заходу є висвітлення ролі і значення Шевченківського меморіалу у становленні української державності та пошук нових ефективних механізмів захисту й збереження національної Святині в межах історично сформованих природних ландшафтів.

Було озвучено вітання, надіслане Ярославою Йосипишиною, директором Бібліотеки і головою Ради Товариства «Українська Бібліотека імені Симона Петлюри», доктора історичних наук (Париж, Франція).

Вітаючи учасників конференції та працівників заповідника від імені дирекції Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України і академіка НАН України Миколи Жулинського особисто,  вчений-шевченкознавець Сергій Гальченко також  виголосив вітальне слово від Миколи Кочерги, голови Меморіального фонду Симона Петлюри (Чикаго, США).

Присутніх на  науково-практичній конференції привітали колеги із Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» на чолі з генеральним директором Людмилою Михайлівною Шевченко.

Цього дня фондова колекція заповідника поповнилася цінними музейними предметами. Так, Людмила В’ячеславівна Пекарська, куратор Бібліотеки і Архіву ім. Т. Шевченка в Лондоні, доктор філософії подарувала повне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка (Буенос-Айрес, 1950), ілюстроване малюнками Тараса Шевченка та присвячене українській еміграції. Лариса Данилівна Федорова, доктор історичних наук виконала давнє бажання свого чоловіка, скульптора Георгія Гавриловича Пустовійта (1941—2018) — передала до фондів заповідника оригінали ескізів агітаційних листівок, які в 1942 —1943 рр. з літаків скидали над українськими селами. Автором ескізів є Гаврило Михайлович Пустовійт (1900—1947), уродженець с. Межиріч Канівського повіту Київської губернії, український художник-графік, ілюстратор, творчість якого мала значний вплив на стилістику і розвиток української станкової та книжкової графіки, плакату, екслібрису.

У роботі конференції взяли участь науковці, музейні й бібліотечні працівники, краєзнавці з Канева, Черкас, Києва, Переяслава-Хмельницького, Луцька, а також Лондона. Усього було заслухано 21 доповідь.

Тематика конференції включала такі дослідницькі напрями: роль і значення Шевченкового слова у роки Української революції 1917— 1921 рр.; хранителі Шевченкового меморіалу; історія формування музейних і бібліотечних колекції в Україні та за кордоном; музеї та заповідники як науково-дослідні осередки збереження історичної пам’яті, перспективи розвитку історико-культурних заповідників та музеїв, стан матеріальної бази, сучасні форми і методи діяльності; проблеми комплексної охорони пам’яток історії та природи, збереження історичних ландшафтів.

У своїх доповідях учасники конференції дійшли згоди, що 100-літній ювілей оголошення Українською Державою могили Тараса Шевченка національною власністю та взяття її під державну опіку стало важливою віхою в новітній історії України і повинне мати логічне продовження в формі конкретних дій з боку органів влади усіх рівнів в сучасній Україні. Збереження заповітних Шевченкових видноколів як націєтворчих історико-культурних ландшафтів має стати пріоритетним у діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, місцевих органів влади Шевченкового краю, а також громад Канева та Канівщини, які ще 1861 року взяли на себе почесний обов'язок по збереженню меморіалу українського генія.

Учасники конференції ухвалили:

1. Звернутися до Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ України, Черкаської обласної адміністрації з проханням терміново вжити передбачені чинним законодавством заходи для виконання постанови ВР України від 05.06.2014 №1326-VII «Рекомендації парламентських слухань на тему: «Тарас Шевченко як постать світового значення (до 200-річчя з дня народження)» щодо занесення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО; забезпечення сталого розвитку Шевченківського національного заповідника і винесення із лівобережних охоронних зон заповідника промислових об’єктів».

2. Направити звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства природи України з проханням забезпечити виконання Указу Президента України від 01.01.2010 №2 «Про розширення території Канівського природного заповідника» зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України від 20.05.2016  № 218, та відповідно до вищезазначених правових актів активізувати процедуру передачі 7,7 га землі Канівського природного заповідника у постійне користування Шевченківському національному заповіднику, що дозволить вирішити правові та господарські колізії в плані розмежування та оптимізації меж між Канівським природним заповідником і Шевченківським національним заповідником.

2. Оргкомітету конференції видрукувати 2019 року збірник матеріалів конференції.

Текст — Світлана Брижицька

Фото — Юрій Кардаш

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Вітаємо!

Додано: 17.04.2019, 16:11

18 квітня - Міжнародний день пам'яток і визначних місць та День пам’яток історії та культури України Далі ...

Під українським дивокраєм книгу люблять і читають

Додано: 9.04.2019, 09:25

Її величність книга! Ніщо за своєю силою не може зрівнятися з нею. Далі ...

Шевченківський національний заповідник – це культурно-мистецький та освітній простір, де формується майбутнє української нації

Додано: 9.04.2019, 08:54

2 квітня 2019 року на базі Шевченківського національного заповідника відбулось виїзне заняття студентів Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова