Шевченківський березень

Березень 2019 року позначений святкуванням 205-річниці з дня народження Тараса Шевченка. У музеї на Тарасовій горі відбувається багато подій та урочистих заходів. Постійно працюють для відвідувачів три виставкових зали, де представлено надзвичайно цікаві та інформаційні виставки.

Так, у вестибюлі музею, на І поверсі розгорнуто виставку «Разом назавжди», присвячену 100-літтю Акту Злуки УНР і ЗУНР, пам’яті Героя України Олекси Гірника та українських воїнів, що виборюють свободу на сході України нині.

Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель у одній державі. Подія основоположна для українського державотворення.  Акт Злуки увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній  державі.

На виставці особливу увагу привертають офіційні документи, фото, які були приурочені цій знаковій події, листівки, гроші, шевченківські видання тих років із збірки Шевченківського національного заповідника та приватних колекцій. Представлено також портрети видатних постатей центральної та західної України, які долучилися до подій 1919 року. Експонуються живописні полотна художників О. Скопа, О. Заливахи, В. Шаленка,              М.  Колядка, К. Маланюка з надзвичайно цікавим образом Тарасової могили 1910 року, В. Єфіменка з зображенням Першого народного музею «Тарасової світлиці», портрети Лесі Українки художника С.  Адамовича, Івана Франка – Л.  Чічкана, Симона Петлюри – В.  Зубкова, представлено два українські строї західного і східного регіонів та багато інших цікавих музейних предметів.

На ІІ поверсі розгорнуто виставку «Феномен родини Теліженків». У залі представлено біля півсотні неповторних мистецьких творів, виконаних різною технікою трьома представниками творчої родини Миколи, Олександри та Олесі. Бренд Теліженків вже понад чверть століття розвиває, примножує і збагачує культуру України. Їхні роботи є своєрідними літописами, що відображають всю історію України, її героїчну минувшину та сьогодення. Народившись у Шевченковому краї, митці увібрали всю могутність цієї землі, що дало поштовх передати потужну енергетику наших предків у своїх творах.

У виставковому залі цокольного поверху експонується виставка «Музей починається з колекції». Ця виставка презентує останні надходження у колекцію Шевченківського національного заповідника, зокрема мистецький доробок українських та зарубіжних художників, нові шевченкознавчі розвідки та видання співробітників Заповідника, що досліджують і популяризують колекцію.

Для експонування підібрані найцікавіші музейні предмети, історичні артефакти з усіх науково-дослідних відділів Шевченківського національного заповідника. Окремо подано інсталяцію кісток давніх тварин, що були знайдені робітниками під час будівництва Канівської ГЕС. Відвідувачі можуть побачити кістки мамонта, роги давнього оленя та буйвола, щелепу (фрагмент) дикого коня – тарпана, яку використовували як зброю для захисту.

Продовжують експозицію унікальні предмети музеїв «Канів від давнини до сучасності» та «Народне декоративне мистецтво Канівщини»: серед найцікавіших експонатів – сокира-тесло крем’яне, датоване IV-III тис. до н.е., наконечники стріл ХІ-ХІІІ ст., монети мідні поч. ХVІІІ ст., підвіски-іконки з багатокомпонентного сплаву кінця ХІХ ст., срібні монети номіналу 5 копійок середини там кінця ХІХ ст.

Етнографічний куточок експозиції представлений двома жіночими українськими костюмами, що побутували на території Середнього Подніпров᾽я, предметами побуту: сапки, рогачі, праски кін. ХІХ поч. ХХ ст., кований гвіздок та багато інших цікавих предметів.

У залі також представлені живописні і графічні твори подаровані авторами, їх нащадками та благодійниками. Так, портрет Тараса Шевченка (датований 1920-ми роками невідомого автора) подарував український політик та громадський діяч Микола Томенко. У 2018 році, після персональної виставки «Шевченків край», народний художник Іван Бондар (м. Черкаси) подарував надзвичайно цікаву сюжетну роботу «Думи мої, думи…», яка стала центральною в експозиції виставки.

Особливу увагу відвідувачів привертають портретні зображення Тараса Шевченка, які  виконані у різних техніках: фототипія Фотія Красицького            (м.  Київ), живописні портрети Юрія Пацана (с. м. т. Чабани, Київська область) та Олександра Охапкіна (м. Олександрія), графічний портрет написаний Денисом Черновим (м. Харків).

На початку минулого року Шевченківський національний заповідник отримав ще один щедрий дарунок від народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка – Віктора Ковтуна. Митець подарував Заповіднику п’ять живописних полотен на шевченківську тематику: «Тарас Григорович Шевченко» (2018), «Седнів. Пам’ятник Тарасу Шевченку» (2017), «Седнів. Пам’ятник братам Лизогубам» (2017), «[м. Харків]. Пам’ятник Тарасу Шевченку» (2017), «Гуси мої, гуси» (2018) (три з них експонуються на виставці) та чотири ошатні мистецькі каталоги, що представляють його особистий творчий доробок та роботи колег-художників Слобожанщини.

Також на виставці представлені творчі роботи добре знаних канівських художників – Любові Міненко, сестер Галини та Марини Морозових, Володимира Лисенького, Ганни Козлової та Лариси Зелененко.

Вирізняються серед експонатів дві роботи народного художника України – Олексія Фіщенка (м. Київ), який по-особливому відносився до Канева і Тарасової гори.

Неповторний мистецький образ батьківщини Тараса Шевченка (село Моринці) в техніці акварелі створив відомий український художник Анатолій Марчук (м. Київ). Роботу подарував після персональної виставки у Каневі.

Кожного свідомого українця сьогодні турбує доля України, її історія та майбутнє. Особливо хвилює питання цілісності нашої держави, за що боролися учасники Революції Гідності і за що сьогодні воюють українці на сході країни. У експозиції представлені матеріали, надані відділом «Канівщина від давнини до сучасності». Це: український прапор зі словами Тараса Шевченка та автографами воїнів, особисті речі учасників бойових дій, дитячі листи солдатам-захисникам, література про життя та подвиги армійців. Зокрема, представлений італійський журнал «Свідок» у якому розміщені  фото, зроблені італійськими художниками у Сирії, Єрусалимі, Нагорному Карабасі і на українському Донбасі. На обкладинці журналу – фото канівця Сергія Кобченка, який загинув під час боротьби з російськими окупантами.

Запрошуємо  на Тарасову Гору пошанувати пам’ять Великого  Кобзаря, відвідати музей Тараса Шевченка та мистецькі виставки.

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Зустріч з родичами Шевченка

Додано: 9.05.2019, 15:36

Стало нашою доброю традицією проводити зустрічі з родичами Тараса Шевченка на Чернечій горі Далі ...

Добра душа і жила добром

Додано: 9.05.2019, 15:26

Минуло двадцять років, як закінчився земний шлях канівської поетеси Катерини Піки Далі ...

Таємниці світлих снів

Додано: 26.04.2019, 10:46

Мистецька виставка картин Івана Пилипенка Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова