Зінаїді Панасівні Тарахан-Березі - 80

Цього дня працівники музею Тараса Шевченка, шевченкознавці, родичі Тараса Шевченка, гості Тарасової Гори, представники Черкаської обласної державної адміністрації, Канівської міської ради, професор Кінгстонського університету (Великобританія) доктор Алан Флаверс привітали з 80-річним ювілеєм нашу дорогу колегу – Зінаїду Панасівну Тарахан-Березу – провідного наукового співробітника Шевченківського національного заповідника, відомого шевченкознавця, кандидата філологічних наук, заслуженого працівника культури України, лауреата премії імені Володимира  Вернадського, автора монографій «Шевченко – поет і художник», «Святиня: Науково-історичний літопис Тарасової гори»  та прилоги до неї; книги «Заворожи мені, волхве…»: Тарас Шевченко і Михайло Щепкін», збірника спогадів очевидців «Святиня і голодомор», понад 500 наукових публікацій. З.П. Тарахан-Береза має почесні відзнаки «За заслуги перед Черкащиною», «За заслуги перед містом Каневом». Справою життя Зінаїди Панасівни стало збереження, відтворення найважливіших подій, явищ, імен, причетних до історії Тарасової (Чернечої) гори.

Говорять, що долю людини висвітлюють небесні знаки – треба лише вміти їх читати. Такі знаки в житті Зінаїди Панасівни пов’язані з Каневом, Національною святинею. Народилася вона в сім’ї, яка любила і шанувала Тараса Шевченка, його Слово. Було це в день, коли  1939 року – в рік відкриття Шевченківського меморіалу на Тарасовій горі.  Зінаїда Тарахан-Береза закінчила філологічний факультет та аспірантуру  Київського університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «українська мова та література». Працювала вчителем на Закарпатті, а з 1966 року – науковим співробітником, заступником директора з наукової роботи, провідним науковим співробітником заповідника. Під науковим керівництвом Зінаїди Панасівни було створено експозицію музею до 175-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Чимало зусиль доклала дослідниця, щоб відтворити у 1991 році перший народний музей Кобзаря – «Тарасову світлицю», повернути до Шевченківського меморіалу та реставрувати пам’ятник-хрест 1884 року, встановити Останній шлях Кобзаря на канівській землі, місце, де Шевченко мріяв побудувати хату, – урочище Мотовиловщина. Їй вдалося відшукати могилу Ликери Полусмак (колишньої нареченої Т. Шевченка) на канівському цвинтарі вулиці Сільце, відродити сторінки перебування її в Каневі.

Зінаїда Панасівна завжди виявляє справжню громадянську позицію, відстоюючи священну вершину, її видноколи, національний колорит в оформленні музею Тараса Шевченка.  

Невтомна праця дослідниці по віднайденню, опрацюванню та осмисленню першоджерел дозволила повернути із забуття козацьку церкву Покрови Пресвятої Богородиці, яка стала свідченням героїчної і водночас трагічної долі українського народу

А минулого – 2018 року побачила світ її монографія «Святиня. Чернеча Гора та стародавній монастир Канівський». Науково-історичний літопис Чернечої гори, що стала результатом осмислення її автором величезної кількості документальних, історичних, мемуарних і фольклорних джерел, власних спостережень. За заслуги з відродження духовності в Україні та утвердження Помісної Української Православної Церкви у 2018 році Зінаїду Тарахан-Березу було нагороджено орденом Святої великомучениці Варвари.  

У день народження Зіна Панасівна у Книзі вражень зробила запис: «Сьогодні знову прийшла я на вершину Тарасової гори прозвітувати перед духом поета-пророка і хочу сказати, що ми, Тарасе Григоровичу, твої нащадки почали потроху виконувати святі твої заповіти. І дай, Боже, нам усім виконання їх. Тоді добру славу матиме в світі наша Україна!»

Бажаємо Зінаїді Панасівні    здоров’я і творчого довголіття. Нехай доля завжди буде щедрою до Вас на радість, добро, духовну гармонію! Щастя, міцного здоров’я, високого натхнення!

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

«Подробиці Шевченкового життя»

Додано: 5.05.2021, 16:40

Вийшла друком книга Володимира Мельниченка Далі ...

Козацькому роду - нема переводу

Додано: 5.05.2021, 16:23

Вийшла у світ ошатна подарункова книга у видавництві «Бізнес-стиль» Далі ...

Співчуття

Додано: 3.05.2021, 21:08

2 травня 2021 року відійшов у вічність Віктор Савович Тарахан Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова