До 200-річчя з дня народження Пантелеймона Куліша

7 cерпня 2019 року виповнюється 200 років з дня народження Пантелеймона Куліша — письменника, перекладача, історика, фольклориста, громадського діяча, однієї з визначних постатей національної культури.

П. Куліш — автор першого українського фонетичного правопису, українського букваря та першої «Граматки» для навчання дітей рідній мові. Він уболівав про народну освіту. 1863 року в його друкарні побачила світ перша україномовна арифметика.

 Завдяки П. Кулішу було надруковано твори багатьох письменників української літератури, а саме:  Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Олекси Стороженка, Ганни Барвінок, Миколи Гоголя (також його біографія). П. Куліш переклав на українську мову Біблію, твори Шекспіра, Байрона.

Він один  із співзасновників  Кирило-Мефодіївського братства. Товаришував із Тарасом Шевченком,  який створив портрет П. Куліша (1843 або 1847 рр.) 

Враховуючи вагомий внесок Пантелеймона Куліша у розвиток української літератури, у культурне та суспільно-політичне життя України, Верховна Рада України постановила у серпні 2019 року урочисто відзначити 200-річчя з дня народження Пантелеймона Куліша (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2018, № 27, ст.229).

Заплановано проведення у Києві низки урочистих заходів щодо відзначення цієї події на державному рівні за участі Центру дослідження життя і творчості Пантелеймона Куліша при Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, науковців, делегацій з різних областей України.  Національний банк України виготовив і ввів у обіг ювілейну монету, присвячену 200-річчю з дня народження Пантелеймона Куліша. Публічне акціонерне товариство "Укрпошта" видало серію поштових марок, присвячених цій ювілейній даті.

У 2019 році в обласних та районних центрах, населених пунктах, пов’язаних із життям Пантелеймона Куліша проводяться тематичні культурно-мистецькі заходи, зокрема всеукраїнські й регіональні виставки в музеях, архівних та бібліотечних установах.

До цієї пам’ятної дати в бібліотеці Шевченківського національного заповідника розгорнуто книжково-ілюстративну виставку під назвою «Подвижник української ідеї». На ній представлено найбільш знакові видання з фонду бібліотеки, в яких йдеться про життя та творчість письменника («Кіевская старина» (кінець ХІХ ст.),  представлено твори П. Куліша («Чорна рада» (1939), «Сочиненія и письма П. А. Кулиша» (1910), «П. Куліш Вибрані твори» (1929). Представлено також рідкісне видання,  у якому вміщено переклади П. Куліш: «Шекспирові твори з мови Британської мовою українською поперекладав П.А. Куліш» (1882, Т.1).  Біографічні відомості про письменника  вміщено в енциклопедичних виданнях: «Шевченківська енциклопедія: у 6 томах» (2013, Т. 3),  «Енциклопедія історії України: У 10-ти томах» (2009, Т. 5).

 

Текст:  С. Брижицька, Л. Дяченко

Фото: Ю. Кардаша

 

 

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

«Подробиці Шевченкового життя»

Додано: 5.05.2021, 16:40

Вийшла друком книга Володимира Мельниченка Далі ...

Козацькому роду - нема переводу

Додано: 5.05.2021, 16:23

Вийшла у світ ошатна подарункова книга у видавництві «Бізнес-стиль» Далі ...

Співчуття

Додано: 3.05.2021, 21:08

2 травня 2021 року відійшов у вічність Віктор Савович Тарахан Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова