Українець. Оце і вся моя біографія

8 січня 2020 року виповнюється 85 років з часу народження поета-шістдесятника, «витязя молодої української поезії», як називав його Олесь Гончар – Василя Андрійовича Симоненка (1935-1963), який у 1957-1963 роках проживав у місті Черкаси.

Цього ж числа також відзначають 25 років з часу присудження обласної літературно-публіцистичної премії «Берег надії» імені Василя Симоненка (нині Всеукраїнська літературна премія імені Василя Симоненка).

Василь Симоненко був поетом незвичайним, дуже талановитим. Досить сказати, що його поетичні спроби привернули увагу Павла Тичини, Максима Рильського, Володимира Сосюри. Його творчість аналізували й підтримували Борис Олійник, Іван Дзюба, Іван Світличний, Євген Сверстюк, а передмову до книги поезій «Лебеді материнства» написав Олесь Гончар. За такі збірки поезій та прози, як «Лебеді материнства», «У твоєму імені живу», «Народ мій завжди буде» у 1995 році Василь Андрійович отримав Шевченківську премію (посмертно). За дорученням Комітету по Державним преміях України ім. Тараса Шевченка цю почесну місію виконала делегація з Канева, а саме – працівники Шевченківського національного заповідника. Директор Заповідника Ігор  Ліховий сердечно привітав матір поета Ганну Федорівну, якій на той час було 87 років, та передав почесну нагороду.

Доля відвела Василю Симоненкові мало часу. Він помер ледве почавши літературну працю, зате мав дар, який дається одиницям: йому судилося на одному з поворотів історії бути обранцем, устами якого промовляє доля нації. Цим визначається довговічність його творчості.

До цього ювілею, у відділі бібліотеки Шевченківського національного заповідника розгорнуто книжково-ілюстративну виставку: «Я для тебе горів, український народе». Цитатами до виставки є слова Івана Дзюби: «Василь Симоненко – поет цілком певної ідеї, і той, хто заявляє про свою любов до нього, тим самим бере на себе і цілком певні зобов’язання.», та слова з поезії Василя Симоненка «Лебеді материнства» – «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину…».

На виставці представлені видання про життєвий та творчий шлях поета-шістдесятника, його твори, листи.

Чи був Василь Симоненко на Тарасовій горі? Так, був. Відомо, що влітку 1962-го року, до Канева приїздив мандрівний міжвузівський хор «Жайворонок» (створений у 1961 році при Київському державному університеті ім. Тараса Шевченка). Відомо про дві поїздки хористів на Тарасову гору. Художниця Галина Зубченко описує перебування хору у Каневі влітку 1962 року, виступи у Зеленому літньому театрі, участь в організації концерту Алли Горської і Василя Симоненка. Вдалося встановити і дату приїзду хористів, яка у «Книзі запису відвідувачів» за 1962 рік зазначена 27 липня – 22 особи. Вдруге хор «Жайворонок» побував на Тарасовій горі 4 серпня 1963 року – 43 хориста. Василь Андрійович в той час завжди приїздив із Черкас до Канева та долучався до хору. Зустрічався із художницями Галиною Зубченко і Аллою Горською. Про їхнє спілкування Василь Симоненко писав Івану Світличному 27 серпня 1963 році: «Слава Україні,  (,,,) ми зголосилися на тому, що слід ввести таке вітання: – Слава Україні! – Навіки слава!,,,».

«Я українець. Оце і вся моя біографія» – так про себе казав Василь Андрійович 22 травня 1962 року в Києві на вечорі молодих поетів.

Пам'ять про славетного діда береже онука Мирослава, що, як і він стала журналістом, та її син Гордій, він носить прізвище славетного прадіда. У Черкасах відкрито літературно-меморіальний музей поета. У багатьох містах України його іменем названо вулиці. А головне, як писав Олесь Гончар з літами не померкла «поетична зоря Василя Симоненка. Горить високим чистим світлом у небі українського письменства...».

Людмила Дяченко

бібліограф бібліотеки ШНЗ

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Вечір пам`яті Василя Симоненка

Додано: 21.01.2020, 10:44

17 січня відбувся вечір пам`яті Василя Симоненка Далі ...

Євгенії Горєвій 90 років

Додано: 9.01.2020, 11:13

6 січня виповнилося 90 років талановитій поетесі Далі ...

Українець. Оце і вся моя біографія

Додано: 8.01.2020, 13:54

8 січня 2020 року виповнюється 85 років з часу народження Василя Симоненка Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова