Анатолію Мошенському 100 років

   

n544-0

n544-1

n544-2

n544-3

n544-4

6 березня 2020 року виповнюється 100 років з дня народження заслуженого архітектора України, головного архітектора Українського відділення Всесоюзного проектно-вишукувального науково-дослідного інституту «Гідропроект» (м. Харків), талановитого художника, головного архітектора проекту комплексу сходжень на Тарасову Гору – Мошенського Анатолія Яковича, – особистості, яка представляє ціле покоління, чиє життя і творчість тісно пов'язані з Шевченківським краєм. 

Вже понад сорок років відвідувачі меморіалу в Каневі піднімаються до могили пророка української нації Тараса Шевченка гранітними сходами. Цей унікальний архітектурно-ландшафтний ансамбль створено в 1977 році (гол. арх. А. Я. Мошенський, гол. інж. В. М. Кондратьєв, конструктор  О. О. Добродєєв та їхні колеги з НДІ «Укргідропроект» (м. Харків), Канівське БМУ «Дніпробуд»). До його створення будівничі підійшли як до цілісного ансамблю, який гармонійно поєднав новітній комплекс сходжень із меморіалом, зведеним у 1930-х роках, з максимальним збереженням природного середовища та унікального ландшафту Тарасової Гори. Архітекторами вдало розв’язано і складне завдання захисту заповідної гори від розмивання водами Дніпра. Для цього намито територію біля її підніжжя, висаджено парк та проведено спеціальні гідротехнічні роботи з укріплення берегів.

Народився Анатолій Якович Мошенський 6 березня 1920 року у м. Запоріжжя, в українській робітничій сім'ї. По закінченню школи в 1938-у році вступив до архітектурного факультету Харківського інженерно-будівельного інституту. Згодом працював у Дніпробуді, на відновленні понівеченого війною Дніпрогесу, пізніше – головним архітектор проектів у Харківському інституті «Гідропроект» ім. С. Я. Жука.

Ще напередодні відзначення 100-річчя з дня смерті Тараса Шевченка та 150-річчя від дня його народження передбачалося «збудувати залізобетонні сходи» або ж «кам’яні східці на могилу Т. Шевченка», але тоді лише було проведено ремонт існуючих дерев’яних споруд та оглядового майданчика, збудованих у 1939 році. В 1970-х рр. це стає реальністю. Відповідальне завдання було доручено архітектору інституту «Укргідропроект» Анатолію Мошенському і конструктору Олексію Добродєєву. На підставі завдання, виданого Черкаським виконкомом обласної Ради та архітектурно-планувального завдання обласного відділення у справах будівництва та архітектури Черкаської області, у комплексі з проектом укріплення правого берега Дніпра, виконаного «Укргідропроектом» в 1968-69 роках, фахівцями Харківського інституту «Гідропроект» розроблено проектно-кошторисну документацію та технічний проект комплексу споруд для підйому на Тарасову Гору.

У січні 1971 року Черкаською обласною технічною радою цей проект розглянуто і він отримав високу оцінку. Будівництво здійснювало Канівське управління «Дніпробуд». Розпочаті в липні 1972 року, роботи продовжувалось п’ять років. 6-8 липня 1977 року були розібрані дерев’яні сходи на Тарасову Гору, які прослужили багато років, а звільнені від конструкцій ділянки озеленено. 

Актом Державної комісії від 2 листопада 1977 року комплекс сходження прийнято в експлуатацію з оцінкою «відмінно».

За створення архітектурно-ландшафтного ансамблю меморіальних споруд та якісно проведені будівельні роботи авторський колектив у складі архітектора А. Мошенського, конструктор О. Добродєєва, архітектора О. Ренькаса, наукового консультанта Я. Данилова, керівника будівельних робіт О. Левика було висунуто на здобуття Державної премії України імені Тараса Шевченка.

Змінюються епохи, йдуть люди, але залишається створене ними. І радіє душа, коли мільйони шанувальників українського генія з сотні країн світу піднімаються унікальними сходами до Святині українського народу, відчуваючи свою причетність до національних джерел, відкриваючи для себе дивосвіт поезії Тараса Шевченка, мальовничу Україну і талановитих зодчих. 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова