День народження Шевченка

9 березня 2020 року у день народження Тараса Шевченка на Тарасовій горі традиційно багатолюдно. Шанувальники Кобзаря великими групами збиралися на оглядовому майданчику, споглядали наддніпрянські краєвиди, якими захоплювався поет ще під час відвідин Канівщини 1859 року.

О 10 годині під звуки Шевченкового «Заповіту», велика українська громада зійшла до могили Кобзаря, щоб пошанувати українського Генія у день його народження. Перший заступник генерального директора Ігор Ліховий від імені Шевченківського національного заповідника привітав громаду з днем народження українського пророка, закликав присутніх жити за шевченковими заповітами, сповідувати його ідеї задля єднання, свободи та досягнення миру в Україні.

Особливим дарунком у день народження Кобзаря для гостей Тарасової Гори стало відкриття двох унікальних мистецьких виставок: «Канів і Канівщина у творчості родини Красних – Ольхових» та «Графіка української мови» Василя Чебаника.

У виставковому залі зібралося багато шанувальників Тараса Шевченка, українського мистецтва та творчості династії художників Красних. Відкриття виставки розпочалося з виконання музичних творів, які налаштували глядачів сприймати художнє мистецтво. Музичні композиції на роялі 1895 року – подарунку родини видатного українського композитора Михайла Скорульського майстерно виконала старший викладач Канівського коледжу культури і мистецтв Наталя Мосенко.

Готуючи експозицію виставки, науковці Заповідника та родина Красних–Ольхових відібрала роботи за тематикою, тобто ті, на яких відтворено ландшафти та історичні пам’ятки Канева і його околиць. Основною частиною виставки є серія акварелей «Канів» професора Івана Красного, який разом з родиною та студентами Київського художнього інституту впродовж багатьох років у літній період жив у Каневі. Як згадує донька художника Тетяна Красна: «Мої спогади про батька, навіть перші – це Канів: він сидить з маленьким етюдником на горі. Малює, а перед ним стеляться пейзажі – лани, кручі, яри, несе свої води красень Дніпро. Батько завжди в роботі і, найчастіше, на природі. За день треба встигнути на ранковий етюд, вдень робота зі студентами, потім обов’язкові вечірні етюди. Не можна нічого пропустити, складаються нові й нові враження, накопичуються велика кількість акварелей, малюнків, ескізів, які надають життя завершальній роботі.

Акварельна техніка вимагає влучності, абсолютного переконання в кожному русі пензля... Батько завжди з теплотою згадує своїх вчителів: Василя Кричевського, Георгія Світлицького, Фотія Красицького, а також своїх колег-художників Костянтина Єлеву, Іллю Штільмана, з якими проводив літню практику…». Поряд з чоловіком завжди була його дружина, художниця Слава Лівшиць. Її роботи, які експонуються у залі, переносять глядача у далекі 60-70 р. ХХ ст. Камерні, але разом з тим надзвичайно потужні, майстерно виконані твори у техніці акварелі і живопису не залишають байдужими відвідувачів виставки.

Презентувати родинну колекцію приїхала українська художниця, донька Івана Красного і Слави Лівшиць – Тетяна з чоловіком, заслуженим художником України Олександром Ольховим. Пані Тетяна у 2000 році стала учасником Всеукраїнського пленеру «Тарасова Гора – 2000», організованого Шевченківським національним заповідником за сприяння профільного міністерства. Тоді за підсумками пленерної виставки до колекції Заповідника Тетяною Красною було подаровано роботу «Тарасова світлиця», а Олександром Ольховим – живописне полотно «Мотовилівщина». Ці живописні твори можна теж побачити на виставці.

 Нині уже третє покоління художників продовжують традиції цієї мистецької родини. Онука Марина Ольхова, молода художниця, представила на виставці дві акварельні роботи, а її сестра Анастасія, піаністка, у творчому тандемі з вокалісткою Іриною Здерко, майстерно виконаним віночком пісень зачарувала відвідувачів виставки, які зустрічали кожен музичний номер тривалими аплодисментами.

Привітали із святом родину Красних-Ольхових, канівців та гостей Тарасової Гори нащадки відомого українського живописця Петра Сльоти, нині відомі українські художниці: Наталя Кохаль, заступник голови Київського осередку Національної спілки художників України та Оксана Попінова.

До вітань долучилася  й провідний науковий співробітник Шевченківського національного заповідника Зінаїда Тарахан-Береза, яка поділилася своїми зворушливими спогадами про знайомство і давню дружбу з родиною Красних. Ігор Ліховий подякував родині за надану можливість організувати спільну виставку, а канівців та гостей міста запросив очима художників помилуватися мальовничими краєвидами Канівщини, поринути в історію нашого міста, порівняти сучасні канівські пейзажі з ландшафтами, відтвореними родиною Красних у 50-80 рр. ХХ ст. Він також привітав учасників урочистостей із всенародним святом ̶ днем народження Тараса Шевченка та запросив на відкриття ще однієї виставки у музеї.

Культурно мистецький проект «Графіка української мови» особисто представив глядачам – художник-каліграф, графік, член Національної спілки художників України, професор, завідувач кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019)  у номінації «Візуальне мистецтво» за цей же проект Василь Чебаник. Привітали автора мистецької виставки Ігор Ліховий, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко з колегами, заслужений художник України Анатолій Марчук, який подарував  Шевченківському національному заповіднику власний твір «Пилипенкова гора у Каневі».

До слова також було запрошено заслуженого діяча мистецтв України, мистецтвознавця Ніну Саєнко, яка привітала учасників урочистостей та автора проекту Василя Чебаника з відкриттям виставки у Каневі на Тарасовій Горі. Вона також запросила гостей відвідати виставку «Золоте перевесло мистецької династії Саєнків», яка нині діє у виставковому залі на ІІ поверсі музею.

А о 13 годині у міському Будинку культури  музей «Народне-декоративне мистецтво Канівщини» Шевченківського національного заповідника презентував виставку «Образ і слово Кобзаря у вишивці». Сімдесят три вишивки  Заповіднику подарували майстри Полтавщини у минулому році. До проекту були залучені і канівські майстри,  вишиті ними портрети Тараса Шевченка та рядки поезій «Кобзаря»  викликали неабиякий інтерес у учасників та  глядачів, які прийшли на концерт, присвячений 206-ій  річниці з Дня народження  українського поета.

 

Усіх, хто цікавиться українським мистецтвом, запрошуємо на Тарасову Гору вшанувати українського Генія Тараса Шевченка, відвідати мистецькі виставки, які експонуватимуться у музеї впродовж  березня-квітня 2020 року і цим долучитися до всенародного відзначення Шевченкового березня.

 

Тетяна Чулкова, Юрій Кардаш, співробітники

Шевченківського національного заповідника

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Образ і слово Кобзаря у вишивці

Додано: 9.08.2020, 13:01

До 95-річчя створення Історико-культурного заповідника біля могили Тараса Шевченка

Додано: 9.08.2020, 12:32

Готуємося до Восьмих Міжнародних Шевченкіських читань

Додано: 4.08.2020, 11:35

У зв'язку з небезпекою пандемії Восьмі Міжнародні Шевченківські читання проводитимуться у заочному форматі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова