Поетичні світи Тодося Осьмачки

   

Моя тужлива Україно,

Таку тебе я полюбив.

І за одну твою сльозину

Навіки голову згубив…

Т. Осмачка

Серед провідних митців епохи “розстріляного Відродження” Тодось Осьмачка – самий талановитий і оригінальний. У центрі його поетичних інтересів – любов до українського народу. Поет, прозаїк, перекладач. Автор багатьох збірок поезій ("Круча", "Скитські вогні", "Сучасникам", "Китиці часу" та ін.), трьох прозових творів ("Старший боярин", "Ротонда душогубців", "План до твору"), перекладів п'єс Шекспіра.

Тодось Осьмачка народився 16 травня 1895 р. у с Куцівка на Черкащині.

Перші вірші поета народжуються рано — ще в дитинстві, в атмосфері сільської природи, народних переказів, легенд, казок.

У період плідного для української літератури і мистецтва 1917-1922 pp. формується світогляд Т. Осьмачки. Перша збірка поезій під назвою “Круча” вийшла у 1922 році, а ще через три роки були опубліковані “Скитські вогні”.

Разом із літераторами Тодось бідкається і тривожиться за долю українських сіл. Останню збірку “Клекіт” письменник надрукував у 1929 році. У книзі автор звертався до свого поневоленого народу. Розпач, розлад, руйнування, загальне зубожіння селян – усе це ознаки життя України тих часів. У душі митця поселяється біль і смертельний сум. Проникливо сумні вірші належать перу Тодося Осьмачки:

Скрізь полатані лежать

Сухі поля,

І села викотили жаль

На давній шлях.

“Вози з мертвими риплять, як журавлі”, цілий народ гине від голоду та злиднів. Поет почуває відчай за свій знедолений народ.“Тріумфальний”, себто насильницький хід колективізації в Україні обернувся страшним лихом. Поет бачив це на власні очі. Безглузді рішення зверху нищили сотні тисяч невинних людей. Осьмачка писав, що саму працю в селян було забрано, але не так, як це роблять злочинці, а білим днем, не криючись. Молода радянська влада привласнювала те, що споконвіку належало хліборобам, тим, хто працював на землі. А найкращі господарі мали відтепер один шлях – на Соловки чи в Сибір:

А твоє тіло, наче пса старого,

Ми витягнемо догнивать

Із бруду геть до духу степового,

Де ріллі трупами лежать.

Поет задихається від гніву, звертаючись безпосередньо до кремлівських володарів. Тодось Осьмачка наголошує, що на бій із ними “виступить однині душа знеможена” його. Після такого відвертого зневажання влади поет зробився легкою мішенню для апарату тотального насильництва. Звичайно, Тодося Осьмачку охрестили “класовим ворогом”, “захисником куркулів” і таке інше.Але влада не вбила поета одразу. Почалися обшуки, ув’язнення, психіатричні лікарні, арешти рідних та близьких людей. Незважаючи на всі тортури, поет продовжував таврувати беззаконня та тих, хто вигадав такі порядки, за яких калічиться людське життя, з коренем виривається духовна сутність народу:

Іде конвой, і стогне камінь.

Спиня трамваї голосні.

Ідуть оточені селяни

Густими жалами заліз.

Важко збагнути, що всі ці нещастя відбуваються на дорогій серцю українській землі, прекрасний образ якої поет створив у вірші “Україна”:

…птахи мої незлякані,

Діти мої незлічені,

Щастя для них незламане…

Опинившись в еміграції, поет ніколи не міг позбутися почуття туги за рідним краєм, який любив понад усе. У  вірші “Незмінність” Тодось Осьмачка милується розкішними краєвидами Німеччини, але все ж таки не може втриматися від порівняння з красою рідної Черкащини. Саме туди лине думка поета. Саме там єдине місце, куди він не може повернутися.

Через терни еміграції, душевний розпач, невисловлену любов до Батьківщини, торування власного шляху повернувся в Україну Тодось Осмачка.

Його слово надзвичайно живе – це ковток опоетизованої правди в тоталітарному суспільстві..  

Лідія Шрамко

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Образ і слово Кобзаря у вишивці

Додано: 9.08.2020, 13:01

До 95-річчя створення Історико-культурного заповідника біля могили Тараса Шевченка

Додано: 9.08.2020, 12:32

Готуємося до Восьмих Міжнародних Шевченкіських читань

Додано: 4.08.2020, 11:35

У зв'язку з небезпекою пандемії Восьмі Міжнародні Шевченківські читання проводитимуться у заочному форматі Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова