А над світом українська вишивка цвіте

n564-1

n564-2

n564-3

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому.

Красива вишита сорочка з давніх-давен є ідентифікатором будь-якого українця, це наше ДНК нації. Її одягали як на свято так і кожен день, з нею вперше знайомились іпрощалися зі світом. Вишиванка була і є ознакою вільного українського народу та великою частиною його культури та свідомості.

Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Уже багато століть вишивка має особливе значення, адже вишиванки були приданим дівчини, одягом для немовляти і оберегом для кожної людини. Раніше вишиванки пряли з льону і конопель для молодих дівчат, які незабаром повинні були стати матерями.

Але не завжди все було так гладко, коли ти можеш вільно носити вишиванку на вулиці. Був в нашій історії і період коли вишиванку ховали від злих очей, коли публічне носіння вишиванки було злочином та причиною гонінь з боку влади, час коли наш національний одяг зневажали.

  Але після здобуття Україною незалежності, коли народу та країні був потрібен символ, який би об’єднав нас усіх, вишиванка  отримала друге народження. Мати вишиванку в своєму гардеробі знову стало велично та престижно. Сорочка із вишивкою стала складовою  із різних верств населення та навіть отримала своє власне свято, яке святкують в третій четвер травня.

В 2020 році День вишиванки припадає на 21 травня. Святу вже 14 років, і хоч його історія не така велика, але не менш цікава. Ініціативу проявила студентка Чернівецького університету ще в 2006 році. Одногрупник Лесі Воронюк постійно ходив на пари в вишиванці. Активна дівчина запропонувала своїм одногрупникам та іншим студентам вишу обрати день та усім разом прийти у вишиванках. З такого своєрідного флешмобу, до якого приєдналися і викладачі факультету, одягнувши вишиванки, і почалося свято. На перших порах однодумців флешмобу було близько десятка, але з кожним роком їх ставало все більше. Акція набула всеукраїнського рівня, розповсюджуючись по інших містах України. Зараз це свято має не тільки всеукраїнський масштаб, в ньому активно беруть участь українці закордоном, де українська діаспора радісно підтримала цю традицію, та просто прихильники нашого національного одягу та України. День вишиванки відзначають в понад 50 країнах світу.

Люди щорічно одягають барвисті вишиванки, різноманітність яких по-справжньому вражає. Кожен регіон України відрізняється своїми кольорами й типом вишивки. Зберігаючи традиційні народні мотиви, сучасні вишиванки виглядають стильно та актуально.Люди у вишиванках влаштовують паради, марші, а також проводяться різні масштабні конкурси, такі як «Краще фото». Цьогоріч День вишиванки вирішили відзначити онлайн-флешмобом.

День вишиванки - покище не офіційне і відносно нове народне свято, покликане до сприяння єдності і культурного відродження всього українського народу.

Валентина Слива

бібліотекар 1 категорії ШНЗ

 

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова