Казковий чаклун Юрій Ярмиш

n565-1 n565-2

n565-3

 

n565-4

 

n565-5

 

n565-6

Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається  Юрій Феодосійович Ярмиш – український дитячий письменник, професор кафедри періодичної преси Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 25 травня йому минає 85 років з дня народження. Ім’я цього чудового письменника входить у когорту таких визнаних казкарів, як Н. Забіла, О. Іваненко, В. Нестайко, Б. Чалий, В. Рутківський.

Юрій  Ярмиш народився 25 травня 1935 року в сім’ї вчителів  у промисловому місті Кам’янську (у 1936 році це місто було перейменовано на Дніпродзержинськ). У дитинстві він любив читати казки. Читав твори Х. Андерсена, О. Копиленка, слухав розповіді бабусі та мами. І відчув потребу  розповісти ровесникам дивовижні історії, які народжувалися в його уяві. За особистими спогадами, частим гостем родини Ярмишів був академік Дмитро Яворницький. Від нього дізнався малий Юрко багато цікавого про минуле нашого народу, про героїзм українських козаків  у боротьбі за свободу. Ці подорожі та розповіді надзвичайно захоплювали уяву хлопчика. До того ж  один із його предків був отаманом Полтавського полку Війська Запорізького часів гетьмана Богдана Хмельницького.

Згодом сім’я Ярмишів переїхала до старовинного, тоді прикордонного, міста Дрогобич, що на Львівщині. У роки війни з німецькими окупантами багато заводів та фабрик були евакуйовані на Урал. Туди ж на кілька років виїхали й Ярмиші. У 1944 році родина повернулася у Дрогобич. Мама викладала у школі географію, батько відновлював зруйноване війною господарство області, а Юрій вчився у міській середній школі №4 – колишній Дрогобицькій гімназії. У свій час тут здобували освіту майбутні класики української літератури Іван Франко та Василь Стефаник. Літературні традиції гімназії, спадщина цих видатних людей звичайно ж вплинули на свідомість талановитого юнака, стали поштовхом до його літературної творчості.

Свій творчий шлях Ю. Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Трапилося так, що перші поетичні спроби п’ятнадцятирічного школяра прослухали поети Дмитро Білоус, Василь Швець, Борислав Степанюк і залишилися задоволені початківцем. Вони порадили юнакові продовжувати працювати над собою. Саме ці події, мабуть, окрилили хлопця і зумовили вибір навчального закладу – Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка (факультет журналістики).

1958 року після закінчення університету Ю. Ярмиш був направлений у Крим, де працював у Кримському державному видавництві в Сімферополі. Саме в цей час розпочинається літературна творчість письменника. «Перша казка «Вітрисько», – згадує автор, – мені наснилася. Я прокинувся серед ночі, схопив олівець і записав її. Це сталося ще в студентські роки. Під такою ж назвою згодом вийшла у світ і моя перша збірочка, опублікована 1960 року в Криму». А потім ще були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки»  та інші.

Після повернення до столиці молодий письменник з 1963 року працює головним редактором журналу «Піонерія». З 1974 по 1988 рік — головний редактор журналу Спілки письменників України «Радуга».

Юрію Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію. І кругом спостережливе око письменника фіксувало найцікавіше. Потім про побачене він розповів у серії цікавих документальних книжок – подорожей, серед яких: «Дорогами Індії», «Набат  Хіросіми», «Світ тривог і надій».

За своє життя відомий письменник випустив у світ понад 60 книжок казок, притч, байок, серед  яких: «Золотий кораблик», «Два майстри», «Чарівними стежками», «Великий мисливець», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та ін. 

Книжки письменника перекладено п’ятнадцятьма мовами, зокрема англійською, болгарською, німецькою, французькою, іспанською. Юрій Ярмиш також працював як дослідник-літературознавець у галузі вивчення казки як літературного жанру та в галузі дослідження дитячої літератури.
Був членом Міжнародного товариства дослідників літератури для дітей та юнацтва.

Творчість Юрія Ярмиша відзначена багатьма літературними преміями: премією журналу «Перець»(1970), медаллю А.С.Макаренка (1972), республіканською літературною премією імені М. Островського (1974), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1985), літературною премією ім. Ю. Яновського (2001). А ще Юрій Ярмиш став лауреатом найважливішої премії України у галузі дитячої літератури – премії  Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2006). І отримав письменник цю нагороду за збірки казок «Дванадцятиголовий Дракончик», «Сповідь чаклуна» та «Казка стукає у двері».

Помер письменник 23 жовтня 2013 року.

Казковий світ Юрія Ярмиша – дивний світ. Герої його казок – наші сучасники. Ти можеш їх зустріти серед своїх друзів, рідних, а інколи у комусь із них впізнати і самого себе. Але ж казка є казка. І у творах письменника поряд із реальними живуть вигадані, фантастичні істоти, які вміють розмовляти, мають розум, людські почуття, добру чи недобру вдачу. І, відповідно до свого характеру, роблять добрі і недобрі вчинки. Любий читачу, бажаю тобі приємних та радісних мандрівок сторінками книжок Ю.Ф. Ярмиша. І так само, як герої його казок, вір у здійснення мрії, красу, добро, кращу долю для рідної країни. Не бійся, будь сміливим і мужнім у боротьбі за правду і справедливість.

 

Валентина Слива,

бібліотекар 1 категорії ШНЗ

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова