Пам`ятай героїв Крут

 n595-1n595-2

 

29 січня  1918 року на залізничному шляху між Ніжином і Бахмачем, у районі нікому невідомої станції Крути, відбувся нерівний бій за своєю трагічністю і героїзмом. У бібіліотечно-інформаійному відділі Заповідника розгорнуто книжкову виставку «Пам’ятай героїв Крут» присвячену цій події.

В Україні на той час військо ще не встигли організувати, і на заклик захищати рідну землю відгукнулися київські студенти та учні гімназій. Вони не мали військового досвіду, але горіли бажанням не допустити ворога на рідну землю. Юні не обстріляні вояки при 16 кулеметах і одній гарматі протистояли російській більшовицькій орді, яка чисельно в десятки разів переважала українців, до того ж вороги мали ще й панцирники з гарматами. Цілий день продовжувався нерівний бій. Тільки під вечір всім, хто не поліг на полі бою, було дано наказ відійти, залишити станцію «Крути».

Більшовикам вдалося захопити в полон декілька десятків юнаків, які заблукали, залишаючи станцію і вийшли у розташування більшовицьких банд. Очевидці розповідають, що більшовицькі матроси захоплених у полон не розстріляли, а по звірячому закололи багнетами.

Тільки у березні в Києві відбувся похорон загиблих героїв при величезному напливі народу, який прийшов попрощатися із цвітом української молоді. Полеглі юнаки осв`ятили своєю кров`ю новонароджену державу, піднесли престиж молодих українських збройних сил, заклавши їхню бойову традицію.

Бій під Крутами не буде перебільшенням, а також мав велике значення у боротьбі за незалежність України.

На сьогодні відомі прізвища 20 студентів Народного університету.

Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками 70 – 100 осіб, втрати більшовицьких військ сягали 300 осіб.

 Зберегти пам`ять про героїчні дії юнаків в обороні Волі України. Вони віддали все, що мали – молодість і життя.

Ці юнаки звертаються до нас через роки – ви повинні берегти самостійність України, будувати свою державу і ніколи вже не віддати її на поталу ворогам.

 

Любов СЛІПЧЕНКО

бібліотекар І категорії

n595-3

n595-4

1.Сорока Ю.В. Бій під Крутами/ Ю.В.Сорока.- К: Золоті ворота, 2013.- 120с. - 29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 кілометрів від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним   військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

2. Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій /Іст.-культорол. т-во «Герої Крут»; упоряд. Я.Гаврилюк.- К.: Вид. центр «Просвіта», 2010.- 880 с.: Іл. - До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті виступи С.Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.

3. Зарицький В. Крутянська подія.- 2 – ге вид..- К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2001.- 80с.: іл. - На основі спогадів очевидців подій, учасників крутянського бою читачі зможуть дізнатися, як наспрвді відбувалися події під Крутами, відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою.

Велика історія України: У 2-х т. Т. ІІ.- К.: Глобус, 1993.- 400 с. - Двотомник охоплює величезний період історії українського народу – від найдавніших часів. Історію було видано у Львові 1935 року обмеженим тиражем – 1,5 тис. прим. З того часу не перевидавалася. Чимало розділів висвітлюють події і факти, які відсутні у роботах М. Грущевського, Дм. Дорошенка, М. Костомарова, М. Аркаса та інших.

3. Удовиченко О. Україна у війні за державність: Історія організації і бойових дій Українських Збройних Сил 1917-1921.- К.: Україна, 1995.- 206 с. - У виданні, що тривалий час було під забороною, неупереджено, на солідній документальній основі розкривається роль Українських Збройних сил у боротьбі за нашу державність у 1917-1921 рр.  Автор безпосередній учасник подій, детально аналізує крутянську трагедію, бойові операції на польському фронті тощо.

4.Незалежність України.- К.: Мамине Сонечко, 2016.- 48 с. - Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та бороьби за її встановлення.

5. Крути: Пам`яті героїв Крут / Упор.Зінкевич О., Зінкевич Н. – К.: Смолоскип, 2010. – 64с. - 29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війска,кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою.

6. Героїка трагедії Крут / упоряд. В.І. Сергійчук.- К.: Україна, 2008.- 464с. - У спогадах учасників бою під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах учасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім`я своєї Вітчизни.

7. В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук, В. Корнієнко. «Братня навала. Війни Росії проти України XII-XXI ст. – Київ, 2016. – 248с. - У книзі в науково-популярному форматі розглядаються численні російсько-українські війни за незалежність. Простежено, що коріння цих війн сягають XII cт.

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова