Її знали, любили і шанували від Соренто до Петербурга…

У 2021 році виповнюється 130-років з дня смерті Варвари Миколаївни Рєпніної (1808—1891), письменниці, непересічної жінки свого часу, відомої історичної особистості.

n598-1 Наприкінці 2020 року побачила світ книга «Варвара Рєпніна. Листи. Публікації. Спогади». Укладачем і автором вступної статті є С. А. Брижицька — кандидат історичних наук, а науковим консультантом Т. М. Лебединська — кандидат філософських наук, професор, член Національної спілки письменників України.

Видано книгу в Черкасах видавцем О. М. Третяковим. Книга містить тексти українською, російською англійською і французькою мовами.

Рецензенти: В. Ю Мельниченко, доктор історичних наук, академік НАПН України, почесний академік Національної академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч науки України, член Національної спілки письменників України. Л. І. Ромащенко, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури та компаративістики Інституту української філології і соціальних комунікацій Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького.

Збірник подає біографічні дані Варвари Миколаївни Рєпніної та Миколи Григоровича Рєпніна. Вміщено листи В. М. Рєпніної до різних адресатів (Т. Шевченка, М. Чалого, Шарля Ейнара, О. Капніста, Г. Псьол), листи до В. М. Рєпніної (Т. Шевченка, М. Гоголя, Шарля Ейнара, Д. Єфімова), її спогади про родину і власне життя, автобіографічну повість «Дівчинка». Окремо представлено статті про В. М. Рєпніну. Публікації вміщено зі збереженням первісного друку, в оригінальних форматах журналів «Русский архив», «Киевская старина», збірників різних років.

n598-2 На думку доктора філологічних наук Людмили Ромащенко «…поява цієї книжки є підтвердженням зацікавлення до документальних текстів, літератури факту. Потреба в такій книзі давно назріла, адже вона дозволяє заповнити лакуну, що стосується розмаїтого оточення Т. Шевченка, яке, безперечно, впливало на Кобзаря, формувало його особистість як письменника і художника».

Володимир Мельниченко, доктор історичних наук у своїй рецензії на книгу зауважив: «…сам по собі замисел зібрати докупи листи, спогади, публікації, пов’язані з Варварою Миколаївною Рєпніною… давно на часі. Цього ніхто не робив уже понад сто років… Про Варвару Рєпніну можна і треба писати наукові праці, есеїстичні нариси, художні твори, втім Світлана Брижицька вдало й продумана вибрала жанр документального збірника, який у своїй сукупності дає необхідний, в тому числі, маловідомий, базовий матеріал і для вчених, і для публіцистів, і для письменників… хочу наголосити, що представлені Світланою Брижицькою документи мають не лише наукову, але й духовну цінність, адже заторкують кращі людські риси та вчинки великих українців».

Книга стане в нагоді науковцям, учителям, студентам, усім, хто цікавиться історичними родами Рєпніних, що походить з чернігівських Рюриковичів, Волконських, Розумовських, життям і творчістю В. М. Рєпніної на літературній і публіцистичній ниві.

Світлана Брижицька

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


Останні статті

Пам’яті Василя Кричевського

Додано: 15.11.2021, 17:55

18 червня 1939 року було відкрито музей Тараса Шевченка Далі ...

30-й День Незалежності України

Додано: 19.08.2021, 21:22

Прес-анонс заходів на Тарасовій горі Далі ...

30-річчя відновлення Тарасової світлиці

Додано: 6.08.2021, 15:38

Як підсумок святкування у конференц-залі музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання Далі ...
При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова